Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę

Morenowe ukształtowanie terenu Gdańska oferuje kilka miejsc ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę. W jednym z tych miejsc, na wąskiej, podłużnej działce, o dużych, kilkumetrowych różnicach terenu projektanci z biura KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI podjęli wyzwanie stworzenia nietypowego domu jednorodzinnego o nowoczesnej, minimalistycznej formie.


Dom MJ
Projekt: KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI
Lokalizacja: Gdańsk, Poland
Pow. działki: 328 m2
Pow. zabudowy: 110 m2
Pow. użytkowa: 207,8 m2
Wizualizacje: Wydmy Studio

 

Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę. Projekt: KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI. Wizualizacje: Wydmy StudioMinimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę. Projekt: KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI. Wizualizacje: Wydmy StudioMinimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę. Projekt: KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI. Wizualizacje: Wydmy Studio

 

Minimalistyczna forma domu na efektownej, stromej działce w Gdańsku


W efekcie zmagań z wyzwaniami stromej działki architekci zaprojektowali niestandardowy dom, który wpisuje się w teren i dostosowuje funkcjonalnie do wysokiej skarpy, na której osiadł. Funkcja została logicznie rozmieszczona, a forma budynku dopasowana do potrzeb klientów, wynikająca z wyzwań, jakie stawiało ukształtowanie działki.

Funkcje domu rozplanowano nietypowo – na kondygnacji parteru dostępnej z poziomu drogi dojazdowej znajduje się przestrzeń dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią oraz pomieszczeniami towarzyszącymi, natomiast część nocną z sypialniami mieszkańców zaplanowano na niższym poziomie.

Od strony drogi budynek prezentuje się, jako minimalistyczny dom parterowy, z częścią dzienną doświetloną dużą witryną. Całość spektaklu rozgrywa się po przeciwległej stronie budynku, gdzie dochodzi część nocna ulokowana na poziomie -1, tworząc z parterem elewację w większości przeszkloną, bo to okna na ten najbardziej pożądany widok, otwierający wnętrza domu na otaczający krajobraz.

Jako że bryła budynku, ze względu na ukształtowanie terenu, jest zaskakująca, jego rzeźbiarska forma reprezentuje czysty monolityczny minimalizm: biały tynk na elewacjach, biała membrana na dachu i prosty detal ograniczony do minimum.

Bryła projektowanego budynku dynamicznie osiada na opadającym terenie. Czytelna, geometryczna struktura domu przekryta stromym dachem, niczym przestrzenna rzeźba, efektownie uzupełnia krajobraz nowoczesną formą.

 

 

 

Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę


Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę


Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę. Projekt: KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI. Wizualizacje: Wydmy Studio Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę. Projekt: KRUK RASZTAWICKI ARCHITEKCI. Wizualizacje: Wydmy Studio Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę Minimalistyczny dom ze spektakularnym widokiem na miasto i zatokę


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.