Konkurs na opracowanie koncepcji nowego Muzeum Guggenheima w Helsinkach, w Finlandii
Dwuetapowy konkurs na Muzeum Guggenheima w Helsinkach to jeden z największych konkursów architektonicznych ostatnich lat w Europie. Do organizatora wpłynęło 1715 propozycji konkursowych z 77 państw. W grudniu zakończył się pierwszy I etap konkursu – jury wybrało 6 projektów zakwalifikowanych do II etapu.
Z Polski wysłanych zostało około 40 prac konkursowych. Jedną z polskich propozycji nadesłanych na konkurs jest koncepcja Muzeum Guggenheima autorstwa Pracowni Architektonicznej WXCA z Warszawy.
Lokalizacja: Helsinki, Finlandia
Autorzy: WXCA – Pracownia Architektoniczna
Zespół autorski: Zbigniew Wroński, Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Anna Majewska, Michał Czerwiński, Marcin Bieńka, Anna Dobek
Status: Projekt Konkursowy 2014
Strona organizatora konkursu: Guggenheim Helsinki Design Competition
Muzeum Guggenheima w Helsinkach jest ważnym projektem dla Helsinek, zlokalizowanym w wyjątkowym miejscu – w rejonie portowego nabrzeża, w samym centrum stolicy Finlandii. Obiekt pełnić ma istotną rolę w strukturze miasta, zarówno pod względem widokowym – jako element widoczny w jego panoramie oraz funkcjonalnym – jako obiekt kulturalny, będący strefą różnych aktywności.
Wertykalne Muzeum / Sztuka w kontekście miasta
Ideą projektu jest wyniesienie sztuki ponad poziom miasta – dzięki temu możliwe jest stworzenie wyciszonej przestrzeni kontemplacji sztuki, która jednocześnie pozostaje w ciągłym kontakcie z otoczeniem. Możliwość obserwacji dorobku artystycznego Finlandii na tle fińskiego krajobrazu może być unikalnym doświadczeniem, które sprawi, że wizyta w muzeum stanie się silnym wspomnieniem dla odwiedzających je gości.
Koncepcja wieży pozwala stworzyć wertykalną sekwencję galerii, z których każda otwiera się w innym kierunku krajobrazu Finlandii – eksponując w ten sposób na przemian: morze, port oraz krajobraz miejski i naturalny. Każdy moduł galerii został wycofany w taki sposób, aby stworzyć przestrzeń tarasu, będącą miejscem odpoczynku pomiędzy poszczególnymi strefami muzeum.
Poszczególne piętra muzeum różnią się kształtem i wysokością, co zapewniaja możliwość zróżnicowanej aranżacji wnętrz oraz pomaga wyeksponować różne rodzaje sztuki – zarówno tradycyjnej, jak i współczesnej – w postaci instalacji o dużych gabarytach. Umieszczenie na przemian niskich i wysokich wnętrz może stworzyć interesującą, wertykalną drogę przez budynek muzeum, zwieńczoną przestrzenią kawiarni z otwartym we wszystkich kierunkach tarasem na dachu.
Panorama
Proponowaną lokalizacją Muzeum Guggenheima jest nabrzeże jednego z ważniejszych portów w Helsinkach. Tłem dla obiektu są tu wyraźne, horyzontalne linie – linia brzegu, linia skarpy parku Tahititornin Vuori oraz linia dachów budynków o zbliżonej wysokości. Budynek o wertykalnej formie może w takim kontekście stać się czytelną dominantą i rozpoznawalnym znakiem w panoramie miasta. Jednocześnie wysoki i smukły budynek muzeum nie przesłania panoramy miasta widocznej z portu, lecz staje się jej dopełnieniem.
Przestrzeń publiczna
Przestrzeń wieży została przeznaczona w całości na funkcje związane bezpośrednio z ekspozycją. Wszystkie dodatkowe funkcje (sala konferencyjna, sklepy, restauracja, biura) zostały umieszczone w sąsiadujących budynkach, tworzących przestrzeń placu. Plac otwarty w stronę wody stanowić ma przestrzeń aktywności dla gości odwiedzających muzeum oraz mieszkańców Helsinek – może służyć do organizacji wydarzeń, koncertów, zewnętrznych wystaw czy kina plenerowego.
Dodatkowa przestrzeń na parterze będąca wielofunkcyjną strefą aktywności może pomóc w stworzeniu nowego wizerunku portu w Helsinkach jako przyjaznej i dostępnej przestrzeni publicznej.