Najlepszy dom w Polsce – Nagroda Roku SARP dla pracowni PL.architekci!

Dom ROZCIĘTY pracowni PL.architekci otrzymał Nagrodę Roku SARP 2021 w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny”. Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich jest najważniejszym plebiscytem w Polsce. Warto także wspomnieć, iż jest to już kolejna nagroda dla poznańskiej pracowni. Dom ROZCIĘTY jest również nominowany do Nagrody Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro oraz do nagrody NAWW organizowanej przez SARP – Poznań.

Nagrodzony dom został zaprojektowany dla cztero-osobowej rodziny na małej działce przy jednej z poznańskich ulic z zabudową z lat 70. i 80. Inwestorzy przez wiele lat mieszkali za granicą w słonecznej Hiszpanii (co również okazało się kluczowe przy projekcie domu) i w końcu postanowili osiedlić się w Polsce. Chcieli domu pełnego światła ale równocześnie, by dawał on im intymność i przytulność. Z samego założenia inwestorzy oczekiwali domu bardzo dopracowanego w minimalistycznych detalach – ale również bardzo skromnego w wyrazie. Jak sami podkreślali, nie zależało im na wycieczkach studentów architektury.


DOM ROZCIĘTY | Dom POZ_4
Projekt: PL.architekci | www.plarchitekci.pl | www.facebook.com/plarchitekci
Autorzy: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, zespół: Agnieszka Jurenko, Monika Kuszyńska
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci
Konstrukcja: Mikołaj Kujath
Powierzchnia terenu: 542 m2
Powierzchnia zabudowy: 153 m2
Powierzchnia użytkowa: 313 m2
Projekt: 2015 – 2018 / Realizacja: 2016 – 2020
Zdjęcia: Tom Kurek

 

Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom Kurek Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom Kurek Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom Kurek

Dom ROZCIĘTY


Problemem okazała się jednak sama działka: dość mała i ciasna, z południową ekspozycją od strony frontowej. Warunki zabudowy nakazywały także zabudową wzdłuż obowiązującej linii zabudowy oddalanej 5m od granicy działki, chodnika i dość ruchliwej ulicy. I tu pojawił się konflikt – otwarcie na słońce to również otwarcie na wzrok przechodniów i hałas z ulicy.

Problem – zrodził więc cały pomysł na dom, który tak naprawdę dopiero jest widoczny w środku domu. Bryła została rozcięta biegnącym przez całą długość świetlikiem o szerokości 2,5m, który rozświetla przez cały dzień zarówno piętro jak i parter przy zachowaniu pożądanej intymności. Dom, mimo że otwarty oknami głównie od północy jest pełen światła! Świetlik formalnie dzieli również piętro na część rodziców i dostępną przez kładkę część dzieci. Otwarcie takie również ułatwia komunikację między domownikami znajdującymi się na różnych poziomach.

Prosta, skromna bryła z zewnątrz pokryta jest płytkami ceramicznymi o wydłużonym kształcie. Ich porowata struktura ożywia elewacje i staje się tłem do gry cieni padających z drzew. Wszystkie okna zostały osadzone w licu ściany od strony wewnętrznej, przez co wnęki okienne zyskały dodatkową głębię, podkreśloną czarnymi obramowaniami. Jednocześnie loggie umożliwiają mycie dużych przeszkleń bez wzywania ekip myjących, co również było bardzo ważne dla inwestorów.

Elementem porządkującym i organizującym wnętrze domu jest konstrukcyjne rozcięcie bryły wraz ze świetlikiem. To one nadają wnętrzu cały charakter. Biegnąca po skosie ścina od świetlika do sufitu parteru nie tylko dodaje dynamizmu, ale wydłuża naturalne doświetlenie parteru. Duża zabudowa na parterze wykończona okładziną dębową kryje w sobie klatkę schodową, wc, zabudowy kuchenne i windę towarową (ze względu na częste podróże inwestorów – ułatwia ona transport bagażu do garażu podziemnego czy tez zakupów do kuchni).

W całym domu zaprojektowano dużo szaf i schowków ukrytych za licznymi okładzinami dębowymi czy z frezowanymi panelami mdf, eksponując tylko wybrane przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu dom jest nie tylko funkcjonalny ale i łatwy w utrzymaniu porządku.  W tym domu nie ma przypadku: wszystkie okładziny, zabudowy, linie sufitu czy ścian są ze sobą precyzyjnie dopasowane i połączone, tworząc minimalistyczne detale i harmonię: architektury, wnętrza i światła… z codziennym życiem mieszkańców.

Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom KurekWręczenie Nagrody Roku SARP dla Najlepszego budynku mieszkalnego w Polsce Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom Kurek Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom Kurek Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom Kurek Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom Kurek Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom Kurek Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom Kurek Dom Rozcięty w Poznaniu. Projekt: PL.architekci. Zdjęcia: Tom Kurek Najlepszy dom w Polsce – Nagroda Roku SARP dla pracowni PL.architekci!

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.