Projekt pracowni STOPROCENT Architekci to koncepcja kameralnego osiedla w Łomiankach pod Warszawą. Pierwszy etap projektu zakłada budowę trzech domów jednorodzinnych dwulokalowych usytuowanych w południowej części terenu.
Każdy z trzech projektowanych budynków zindywidualizowano przez zastosowanie na elewacjach różnych materiałów wykończeniowych. Aby zachować spójność osiedla przyjęto zasadę, że jedna część budynku jest tynkowana na biało a druga ma elewację wentylowaną. Zaprojektowano elewację drewnianą z modrzewia syberyjskiego w pionowym układzie desek, elewację z płytek STRUKTONIT w kryciu francuskim w kolorze cegły oraz elewację z grafitowych płyt EURONIT w kryciu klasycznym – w cegłę. Bezokapowe dachy wszystkich budynków przewidziano jako kryte szarą blachą na rąbek stojący. Rynny i rury spustowe ukryto w elewacji budynków.
Osiedle małych domów dwulokalowych w Łomiankach
Projekt: STOPROCENT Architekci s.c.
Zespół projektowy: Magdalena Morelewska , Przemek Kaczkowski
Współpraca: Anna Wilczyńska
Lokalizacja: Łomianki, koło Warszawy
Klient: Prywatny
Powierzchnia działki: ok. 3670 m2
Powierzchnia użytkowa: ok. 830 m2
Rok: 2019
Wizualizacje: Mikołaj Groniecki
Osiedle małych domów dwulokalowych w Łomiankach
Rozwiązania urbanistyczne
Dojazd do osiedla wyznaczono od strony północnej w formie przedłużenia drogi wewnętrznej – sięgacza. Zgodnie z planem miejscowym sięgacz zakończono placem manewrowym – tzw zawrotką. Nie planuje się ścisłego wygradzania działek w granicach własności. Poszczególne obszary będą wydzielone jedynie symbolicznymi bramami i zielenią niską.
Budynki projektowane w pierwszym etapie będą miały zapewniony dojazd od strony północnej i ogrody od strony południowej. Klinowy kształt działek pozwolił na wprowadzenie delikatnego układu uskokowego budynków. Najbliżej ulicy stoi budynek zachodni, kolejne są przesunięte o 60 cm w głąb działki.
Rozwiązania funkcjonalne
Budynki zaprojektowano w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać możliwości stosunkowo wąskich działek. Podział między-lokalowy w budynku przeprowadzono w pionie, wzdłuż ściany środkowej. Oba lokale stanowią odbicie lustrzane z przesunięciem o 120cm. Wjazdy do garaży i oba wejścia do budynku przewidziano od północy, od strony ulicy.
W holu wejściowym zlokalizowano zabiegowe schody prowadzące na piętro oraz drzwi wewnętrzne do garażu. Przestrzeń pod schodami zagospodarowano na szafę wnękową i niewielką łazienkę z umywalką i WC. Pozostałą część parteru zaprojektowano jako jednoprzestrzenną. Kuchnię zlokalizowano we wnęce oddzieloną od salonu jedynie zabudową meblową. W salonie przewidziano miejsce na zestaw wypoczynkowy i kominek wolnostojący. Salon doświetlono szerokim oknem wychodzącym na taras i ogródek od strony południowej oraz mniejszymi oknami w ścianie bocznej w pobliżu kominka. Jadalnia znalazła się w pobliżu kuchni i salonu przy ścianie wewnętrznej.
Na piętrze budynku zlokalizowano strefą nocną. Wspomniane schody prowadzą do holu na piętrze skąd jest dostęp do pralni, dwóch łazienek i trzech sypialni. Sypialnię rodziców umieszczono od strony północnej. Przewidziano w niej miejsce na duże łóżko dwuosobowe i obszerną szafę wnękową. Istnieje też możliwość bezpośredniego połączenia sypialni z jedną z łazienek. Obie sypialnie dzieci przewidziano od strony południowej z oknami wychodzącymi na ogród. W sypialniach znalazło się miejsce na łózko biurko i szafy wnękowe.
Oprócz tego na piętrze przewidziano także dwie łazienki; mniejsza z umywalką i prysznicem oraz większa z umywalką, toaletą i wanną.
W pomieszczeniu pralni przewidziano blat roboczy, zlew, przyłącze do pralki a także miejsce na piec dwufunkcyjny. Warto zaznaczyć, że łazienki i pralnia pozwalają na różne warianty aranżacji w zależności od wymagań klientów.
Przestrzeń holu na piętrze doświetlono świetlikiem tunelowym a nad holem umieszczono techniczny właz na poddasze, gdzie przewidziano dodatkową przestrzeń techniczno-magazynową. Miejsce na przechowywanie przewidziano także na tylnej ścianie garażu. Istnieje także możliwość budowy dodatkowej komórki w ogrodzie na sprzęt ogrodniczy i rowery.
Magda Morelewska i Przemek Kaczkowski