Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles!

Dwa niebanalne projekty budynków mieszkalnych pracowni Franta Group zdobyły podium konkursu IDA DESIGN AWARDS 2022. Zlokalizowany w Chorzowie apartamentowiec Villa Reden zdobył złoty medal, natomiast będący w budowie architektoniczny superbohater Żorro otrzymał brązowy. – Nagroda przyznawana jest w Los Angeles dla najlepszych na świecie realizacji, więc tym bardziej złoto-brązowy dublet dla dwóch projektów mieszkaniowych zgarniający większą część podium w jednym konkursie nas niezwykle cieszy – mówi architekt Maciej Franta. Warto dodać, że są to już kolejne nagrody dla obu projektów – Villa Reden na przestrzeni kolejnych miesięcy zdobyła m.in. nagrodę European Property Awards, została nagrodzona w Paryżu w konkursie DNA Paris Design Awards 2021, otrzymała pierwszą nagrodę w organizowanym przez The Architecture Community konkursie World Design Awards 2021, a także wygrała IconicAwards 2021. Żorro natomiast całkiem niedawno powtórzył sukces chorzowskiego apartamentowca sprzed roku i wygrał World Design 2022. Gratulujemy!


Apartamentowiec Villa Reden


Teren, na którym powstał apartamentowiec, zlokalizowano przy północnej granicy Parku Redena oraz ulicy Lwowskiej. Budynek ma bardzo ciekawe sąsiedztwo z uwagi na historyczny charakter miejsca oraz przeobrażenia i zmiany przestrzenne, które realizowane były w ciągu ostatnich 100 lat. Kontekst miejsca oraz potencjalna negatywna konsekwencja implementacji nowej tkanki w ten wyjątkowy teren spowodowały, że decyzja o ukształtowaniu nowego budynku nie była łatwa i musiała do tych wytycznych bezpośrednio nawiązywać. Musiała też w sposób współczesny wpisywać się w zastaną tkankę, a przede wszystkim z nią nie konkurować. Zadanie było o tyle trudniejsze, że budżet był ograniczony a oczekiwania inwestora duże. Forma budynku zaprojektowanego przez Macieja Frantę wynika bezpośrednio z wielobocznego nieregularnego ukształtowania terenu oraz idei pozostawienia możliwie największego drzewostanu na działce. Ta prosta inspiracja stała się podstawową wytyczną kształtowania budynku.

Tworząc krok po kroku, w pierwszej kolejności uformowano wieloboczną bryłę zgodnie z funkcją mieszkań. Następnie wyznaczono linię obwodową po obrysie granic działki oraz otoczono bryłę balkonami i tarasami o zróżnicowanych powierzchniach dla uzyskania otwarcia widokowego na otoczenie. Z uwagi na kąty ostre zdecydowano się zaokrąglić narożniki, nawiązując do charakteru międzywojennych willi z sąsiedztwa. W następnym kroku wprowadzono patio dla doświetlenia niektórych pomieszczeń i podniesiono część mieszkalną o jedną kondygnację, pozostawiając parter niezabudowany. W ostatniej fazie ukształtowano pionowe podziały elewacji tworzące wyraziste foremne kwadraty. Zadbano, aby podział był równy i nie miał anomalii w postaci poszerzeń.


Budynek galeriowy mieszczący 8 mieszkań
Architekci: Maciej Franta | Franta Group
Lokalizacja: Wzgórze Redena, Chorzów
Inwestor: WEBOLIT NIERUCHMOŚCI
Powierzchnia użytkowa: 750 m2
Realizacja: 2020
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

 

Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles!

 

Budynek mieszkalny Żorro


Budynek Żorro zainspirowany został podstawową zasadą kreowania architektury, czyli polepszania zastanych w danym miejscu i kontekście standardów funkcjonalnych, estetycznych oraz przestrzennych dla przyszłych mieszkańców. Osadzony w niedalekiej odległości od osiedla budynków z wielkiej płyty ukształtowany jest poprzez zastosowanie zasady modyfikacji kubaturowej typowego obiektu z tamtych czasów i nadania im wyjątkowości oraz cech architektonicznego „superbohatera” w swojej lokalizacji, odstającego jakością i standardem od otoczenia, kreującego się jako nowy wzór do dalszej przemiany dzielnicy i tej części miasta.


– Żorro to superbohater, a bohater musi się wyróżniać. Tym bardziej, jeśli stać będzie wśród bloków z wielkiej płyty. Z jednej strony chcieliśmy, aby korespondował z otoczeniem, a z drugiej był inny, wyjątkowy, stanowił nowy wzór superbohatera w swojej lokalizacji, aby odstawał jakością i standardem od otoczenia, i wreszcie, aby był inspiracją do dalszej przemiany dzielnicy i tej części miasta – mówi architekt Maciej Franta.


Architekci: Maciej Franta | Franta Group
Współpraca autorska: Michał Pietrucha, Karolina Sznura-Mrohs oraz zespół
Lokalizacja: Żory, ul. Handlowa
Inwestor: Blockhaus Sp. z o.o.
Projekt: 2020 -2022 r. / Realizacja: w trakcie budowy
Ilość mieszkań: 51
Wizualizacje: Unique Vision Studio Rafał Barnaś

 

Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles! Polskie projekty budynków mieszkalnych nagrodzone w Los Angeles!

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.