Projekt pracowni BXBstudio to połączenie starego z nowym. Zadanie polegało na rozbudowie istniejącego, tradycyjnego domu jednorodzinnego krytego gontem oraz zaproponowaniu nowej, współczesnej formy architektonicznej dla przestrzeni basenu.
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Alzbeta Barancikowa, Natalia Bryzek, Alicja Dziedzina, Anna Hydzik.
Wizualizacje & Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Polska południowa
Data: 2015-2016
Powierzchnia: 325 m2
Klient: Prywatny
Basen transparentny
Projekt basenu wraz z rozbudową domu – połączenie nowego ze starym.
Dom został powiększony o tradycyjne drewniane werandy których celem jest powiększenie i doświetlenie wnętrza domu. Istniejący, zacieniający taras, po przebudowaniu na werandę zyska przeszklony dach doświetlający salon.
Budynek basenu został zaprojektowany tak, aby nie konkurować z istniejącym budynkiem. Jego linearna forma nawiązuje zestawionymi materiałami do istniejącego budynku. Prosta, minimalistyczna forma z płaskim, otwieranym dachem nawiązuje wysokością do okapów istniejącego obiektu, otwiera się transparentną, mobilną fasadą na przestrzeń domu i ogrodu, natomiast od strony północnej stanowi przegrodę zapewniającą poczucie intymności użytkownikom.
W twórczy sposób został potraktowany łącznik integrujący dom z basenem. Jest to przestrzeń zimowego ogrodu, która w okresie letnim będzie pełnić funkcję otwartego, zadaszonego tarasu, wypełnionego zielenią i meblami ogrodowymi. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko odzyskano utraconą przestrzeń istniejącego zadaszonego tarasu, w miejsce którego powstanie nowa weranda, ale przede wszystkim architekci wykreowali transparentny, niedostrzegalny w okresie letnim łącznik, dzięki czemu dom funkcjonalnie i optycznie pozostanie obiektem wolnostojącym. Istniejący salon powiększony o projektowaną werandę, zyska spektakularną, prestiżową oś łączącą dom z całorocznym basenem.
Zobacz: Dom Polski nawiązuje stylistyką do polskiej architektury drewnianej, ludowej kultury, malowniczych kościołów krytych gontem, smukłych dzwonnic, staropolskich dworów i skansenów bogatych w niesamowite konstrukcje z bali drewnianych. Jest współczesną interpretacją tego jakże bogatego i unikalnego polskiego dziedzictwa kulturowego niedocenianego w światowym współczesnym designie.