Prosta forma ze współczesnym sznytem. Podmiejski dom w otulinie Lasu Kabackiego

Zaprojektowany w pracowni STOPROCENT Architekci dom zlokalizowany został na podmiejskiej działce w otulinie Lasu Kabackiego. Zlokalizowaną pod Warszawą willę charakteryzuje prosta forma. Eleganckie materiały, efektowne przeszklenia oraz współczesny detal dodają bryle budynku nowoczesnego sznytu. Z uwagi na trwałość i walory estetyczne, elewacje zaprojektowano jako ceglane w kolorze ciepłych, delikatnie przełamanych szarości korespondujących z zielenią.


Dom F
Projekt:
 STOPROCENT Architekci s.c. Magdalena Morelewska Przemek Kaczkowski
Zespół projektowy: Magdalena Morelewska, Anna Wojcieszek, Przemek Kaczkowski
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Powierzchnia użytkowa: 360 m2

 

Prosta forma ze współczesnym sznytem. Podmiejski dom w otulinie Lasu Kabackiego

Prosta forma ze współczesnym sznytem. Podmiejski dom w otulinie Lasu Kabackiego


Działka przeznaczona pod inwestycję z trzech stron sąsiaduje z kameralną zabudową jednorodzinną. Obsługa komunikacyjna będzie zapewniona od strony północnej, z krańca nieprzejezdnej drogi wewnętrznej. Teren jest płaski, nie jest zabudowany ani zadrzewiony, charakteryzuje się uspokojonym ruchem kołowym i pieszym.

Budynek usytuowano blisko północnej granicy działki. Dzięki oddylatowaniu części garażowo- technicznej i utrzymaniu jej w przepisowych wymiarach (długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m) możliwe było zbliżenie na odległość 1,5 metra od granicy działki. Przed wejściem do budynku zaprojektowana została przestrzeń dojazdowa, dojście, miejsce składowania odpadów oraz drewna do kominka, a także zieleń ozdobna. Od strony południowej zaplanowany został duży ogród i część rekreacyjna domu. Taka lokalizacja budynku optymalnie wykorzystuje wszystkie uwarunkowania działki i odpowiada na potrzeby użytkowników.

Bryła

Forma budynku została zaprojektowana jako dwukondygnacyjna, prostopadłościenna bryła z dachem płaskim. Główna część domu będzie wykończona elewacją ceglaną, a wysunięta z niej w kierunku północnym kostka garażu została zaprojektowana w wykończeniu z lamelowych paneli blaszanych typu Renson Linarte.  Od północy (dla zadaszania wejścia) i od południa, dla zacienienia przeszklonej ściany zaplanowano okapy wykończone deskami drewnianymi. Od wschodu (przy kuchni) oraz od zachodu (przy pomieszczeniu basenu i siłowni) również zaprojektowano nieduże zadaszone tarasy. Od strony południa z bryły budynku wysuwa się aluminiowa konstrukcja pergoli.

Układ funkcjonalny

Parter budynku został dedykowany części dziennej – poprzez przestronny hol możemy wejść do gabinetu, przejść niedużym korytarzem do kuchni bądź na wprost przejść do jadalni, z której jednobiegowymi schodami można udać się na piętro. Do jadalni przylega salon z ekspozycją południową, a do salonu duża kuchnia z oknami wychodzącymi na wschód. Poprzez kuchnię można przejść do oddzielonej, podpiwniczonej części budynku, która mieści funkcję garażową oraz gospodarczą (na kondygnacji podziemnej). Piętro przeznaczone jest na część prywatną domu. Od strony wschodniej znajduje się główna sypialnia z garderobą, od strony południowej dwie sypialnie dla dzieci. Dostęp do dwóch łazienek zapewniony został od strony korytarza.

Fasady

Dom charakteryzować będą duże przeszklenia, jak również rozłożyste, podkreślające horyzontalny charakter tarasy, częściowo wykończone prefabrykowanymi płytami betonowymi, częściowo deskami z naturalnego drewna. Od strony północnej zaproponowano użycie aluminiowych żaluzji zewnętrznych dla zapewnienia większej intymności pomieszczeń. Okna na drugiej kondygnacji zaprojektowano jako dochodzące do samej obróbki attyki, co dodaje tej prostej bryle współczesnego rysu.

Prosta forma ze współczesnym sznytem. Podmiejski dom w otulinie Lasu Kabackiego

 

Prosta forma ze współczesnym sznytem. Podmiejski dom w otulinie Lasu Kabackiego Prosta forma ze współczesnym sznytem. Podmiejski dom w otulinie Lasu Kabackiego Prosta forma ze współczesnym sznytem. Podmiejski dom w otulinie Lasu Kabackiego

 


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.