Schronisko dla zwierząt bezdomnych przy ulicy Opolskiej w Łodzi to najnowszy projekt pracowni Anita Gradomska & Architekci. Nowe schronisko dla zwierząt bezdomnych zlokalizowane zostało w północno-wschodniej części Łodzi, na nieruchomości miejskiej o łącznej powierzchni 4,9 ha, stanowiącej enklawę wśród lasów komunalnych. Kompleks 41 budynków przewidziany został dla 1112 psów i 209 kotów, z rezerwą powierzchni dla 159 kotów.
Obiekt: Schronisko dla zwierząt bezdomnych
Projekt: Anita Gradomska & Architekci
Lokalizacja: Łódź, ul. Opolska
Powierzchnia: 6785 m2
Schronisko dla zwierząt bezdomnych w Łodzi
Nowe schronisko dla zwierząt bezdomnych zlokalizowane zostało w północno-wschodniej części Łodzi, przy zbiegu ulic Opolskiej i Hanuszkiewicza, na nieruchomości miejskiej o łącznej powierzchni 4,9 ha, stanowiącej enklawę wśród lasów komunalnych. Kompleks 41 budynków przewidziany został dla 1112 psów i 209 kotów, z rezerwą powierzchni dla 159 kotów. W pierwszym etapie realizacyjnym przewidziano przeniesienie obecnego schroniska zlokalizowanego przy ulicy Marmurowej w Łodzi.
Całość inwestycji została podzielona na sześć stref funkcjonalnych. Od północy wydzielono pas wysokiej zieleni izolacyjnej wraz z dwoma wjazdami prowadzącymi do strefy wejściowej z parkingami na 44 miejsca postojowe i stanowisko dla autokaru. W formie ujednoliconego zespołu zabudowy z zaakcentowanym głównym wejściem na osi wjazdu na posesję usytuowano strefę administracji i opieki weterynaryjnej wraz z częścią edukacyjną w postaci sali konferencyjnej z zapleczem. Przeszklony hol adopcyjny budynku administracyjno- weterynaryjnego łączy strefę wejściową z wewnętrzną przestrzenią rekreacyjną – patio. Stanowi ono przestrzeń wypoczynku zarówno dla pracowników, jak również dla wolontariuszy i osób odwiedzających.
Strefę przetrzymywania zwierząt podzielono na obiekty dla zwierząt chorych i objętych kwarantanną, obiekty dla psów zdrowych z wybiegami, obiekty dla psów starych i szczeniąt oraz budynek dla kotów z dwukondygnacyjną wolierą. W budynkach dla psów zdrowych w strefie legowisk zaprojektowano ogrzewanie podłogowe, pozostałe obiekty będą ogrzewane tradycyjnie.
W południowej części nieruchomości obejmującej grunt leśny zlokalizowano strefę spacerów i kontaktu ze zwierzętami, wyposażoną w urzędzenia i elementy zagospodarowania rekreacyjnego w postaci małej architektury wokół zbiornika wodnego.
Od zachodu usytuowano strefę socjalno-techniczną wraz z zapleczem żywieniowym dla zwierząt.
Ze względów sanitarnych i epidemiologicznych przewidziano podział schroniska i pomieszczeń w budynkach na tzw. strefy „czyste” i „brudne”.
Budynki w poszczególnych zespołach funkcjonalnych zaprojektowano w jednorodnej stylistyce – o zbliżonych wielkościach i walorach wizualnych. Dwukondygnacyjne obiekty powstałe wokół patio jako jedyne posiadają użytkowe poddasza i okładziny elewacyjne w postaci płyt włókno-cementowych. Pozostałe budynki zaprojektowano jako jednokondygnacyjne z tynkowanymi elewacjami.
Kompleks chroniony będzie instalacjami monitoringu, kontroli dostępu oraz systemami sygnalizacji napadu i włamania oraz pożaru. W ramach inwestycji przewidziano również budowę fragmentu ulicy Opolskiej na odcinku od działek inwestycyjnych do skrzyżowania z ulicą Hanuszkiewicza.