Skyfall House – BXB Studio Bogusław Barnaś

Skyfall House został zaprojektowany tak aby spełnić wszelkie oczekiwania klienta, balansujące pomiędzy zdefiniowaną potrzebą (funkcjonalność, przestronność) jak również niezdefiniowanymi marzeniami o teatralnym zabarwieniu, o imponującej filmowej fortecy rodem z filmów akcji Jamesa Bonda.

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Wizualizacje & Grafika: Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Kraków, Polska
Data: 2012
Powierzchnia: 604 m2
Klient: Prywatny

Skyfall House

Projekt domu jednorodzinnego

Dom jednorodzinny w Krakowie

Skyfall House – Opis projektu

Dom został zaprojektowany na niewielkiej 10 arowej działce, która znacznie ograniczyła możliwość swobodnego kreowania formy architektonicznej. Dom jest maksymalnie dosunięty do drogi dojazdowej oraz do granic sąsiednich działek, aby wygenerować możliwie największą przestrzeń ogrodową od strony południowej. Przestrzeń parkingowa oraz przyziemie zostały zlokalizowane pod ziemią, w taki sposób aby zapewnić możliwość doświetlenia poziomu -1. Powierzchnia działki została zwielokrotniona poprzez zaprojektowany zielony dach z formą altany, oraz poprzez rozległy taras na poziomie pierwszej kondygnacji. Wszystkie 3 poziomy – ogród, taras i ogród dachowy – zostały ze sobą połączone centralnym trzonem komunikacyjnym dostępnym z każdej części domu i ogrodu.

Komunikacja jest sercem Skyfall House. Wielki przeszklony dwupoziomowy hol wejściowy o teatralnym ekspresyjnym wyrazie jest miejscem z którego łatwo dostrzegamy nie tylko schody wewnętrzne na piętro, schody zewnętrzne na dach, ale również szklaną kładkę nadwieszoną nad wejściem głównym. Jest to spektakularna, dynamiczna przestrzeń która wprowadza nas w świat domu mieszczącego basen, olbrzymi salon otwarty na ogród, salon kąpielowy, dwie olbrzymie garderoby dostępne poprzez kładkę nadwieszoną nad koroną drzewa zlokalizowanego w wielopoziomowym przeszklonym holu.

Szczególny nacisk został położony na skomunikowanie podziemnego garażu z częścią dzienną. Przejście zostało skrócone do minimum, doświetlone szklanym świetlikiem, a same schody oplatają bambusowe drzewo i wyprowadzają nas w niesamowitą przestrzeń łączącą basen, salon i holl wejściowy.

Projekt domu w Krakowie

Współczesne domy jednorodzinne

Projekty domów jednorodzinnych

Układ funkcjonalny domu został podzielony na strefy. Inaczej potraktowano fasadę północną przyległą do drogi, gdzie poza otwartym przeszklonym holem wejściowym i przeszkloną drugą garderobą nadwieszoną w narożniku bryły domu, zaprojektowano strefę prywatną – sypialnię i garderobę pierwszą, kuchnie główną i kuchnię pomocniczą, jak również strefę przeznaczoną dla gości.

Fasadę południową poprzez otwarte przeszklenia zintegrowano z przydomowym ogrodem. Tutaj znajduje się salon z okazałym panoramicznym kominkiem, jadalnia, basen, salon kąpielowy z panoramicznym kominkiem gazowym, oraz pracownia otwarta na drewniany taras. W tej strefie również zaprojektowano monumentalne, zadaszone schody zewnętrzne prowadzące na zielony dach wyposażony w niewielki drewniany pomost, z którego rozpościera się malowniczy widok na okolicę.

Fasada południowa została wyposażona w podcienie i ekrany słoneczne, tak aby w okresach letnich chronić budynek przed nadmiernym przegrzaniem. Wyjątek stanowi basen, który celowo nie został zacieniony.

Basen który zaprojektowano o długości niespełna 6 m, pozwala na swobodne nieprzerwane pływanie w jednym kierunku poprzez zastosowanie technologii Swim-Spa określanej również mianem basenu ze sztucznym nurtem. To unikalna kombinacja tradycyjnych SPA i basenów pływackich. Urządzenie wyposażone jest w specjalny układ dysz, które tworzą silny przeciwprąd umożliwiający pływanie w miejscu.

Projekt domu jednorodzinnego w Krakowie
Projekt domu jednorodzinnego

Projekt domu jednorodzinnego

Projekt domu jednorodzinnego

Projekt domu jednorodzinnego

Projekt domu jednorodzinnego

Projekt domu jednorodzinnego

Projekt domu jednorodzinnego

Makieta architektoniczna

Zobacz: Wybrane projekty BXB Studio na portalu Archinea!


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.