Surowy minimalizm. Monochromatyczna forma domu na Górnym Śląsku

Dom w Biskupicach to surowy minimalizm. Monochromatyczna forma budynku zaprojektowanego w pracowni Górnik Architekci została wpisana w ramy konstrukcyjne definiujące nie tylko jego kształt, ale również wyznaczające perspektywy widokowe.


Dom w Biskupicach
Projekt: Górnik Architekci – Mateusz Górnik, Magdalena Górnik

 

Surowy minimalizm. Monochromatyczna forma domu na Górnym Śląsku


Zlokalizowany na Górnym Śląsku budynek mieszkalny otrzymał dodatkowy wymiar na zewnątrz i w środku, a poczucie bliskości ogrodu, który został odpowiednio skadrowany, odczuwany jest z każdego miejsca inaczej.

Prostopadłościenna forma domu zamknięta została w prostych kształtach i na prostym planie. Zasadnicza kubatura powstała na nieregularnym rzucie, kompozycję obiektu podkreślają jednak żelbetowe ramy, które spinają założenie w spójną całość. Każda rama to inny obraz wypełniony żywą zielenią zmieniającą się wraz z porą roku. W obszarze budynku powstały liczne wnęki, tarasy i zielone dziedzińce, które płynnie przenikają do wnętrz.

Elewacje budynku wykończono konsekwentnie w betonowych szarościach. Mimo prostych form, dzięki licznym wnękom, wycięciom w monolitycznej bryle i wewnętrznym atriom budynek zachowuje swoją dynamikę. Większość funkcji usytuowano na poziomie parteru, z zielonego dachu wyłania się jednak niewielki kubik zwieńczony stromym dachem, z przestrzeni którego mieszkańcy mogą wyjść na zielony taras.Cały budynek został zaprojektowany w technologii żelbetowej, przez co jest oszczędny, minimalistyczny i surowy, natomiast wszystko co go otacza i wypełnia jest miękkie i przytulne. Budynek, tak jak otoczenie, jest prawdziwy w swojej surowej formie i nie nawiązuje do sąsiadującej rozproszonej zabudowy.

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.