Ukryty w zieleni dom z urokliwym patio

Bryłę domu projektu pracowni STOPROCENT Architekci charakteryzuje prostota, kompozycja trzech form z dachami spadzistymi w tym samym materiale. Ze względu na leśną lokalizację, budynek zaprojektowano w wykończeniu z blachy na rąbek, a pokrycie dachowe płynnie przechodzi na elewacje. Kolor blachy dobrano tak, by budynek jak najlepiej wtapiał się w leśne otoczenie. Urozmaiceniem zarówno formy, jak i rozwiązań materiałowych są długie okapy wykończone drewnem, które od północy zapewniają zadaszenie nad strefą wejściową, a od południa zacieniają duże przeszklenia otwierające dom na ogród i słońce. Ciągi przeszkleń w okapach można przymknąć okiennicami harmonijkowymi wykończonymi poziomym, drewnianymi lamelkami. 


Dom „O”
Projekt:
 STOPROCENT Architekci | Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski
Zespół projektowy: Przemek Kaczkowski, Magda Morelewska
Powierzchnia użytkowa: 235,5 m2

 

Ukryty w zieleni dom z urokliwym patio

Dom „O”


Dom zlokalizowany został na dużej, prostokątnej działce w podwarszawskiej Owczarni, w bliskości terenów leśnych o wysokich walorach krajobrazowych. Działka ma powierzchnię 2210 m2 i sąsiaduje z zabudową jednorodzinną o niedużej intensywności i jest porośnięta wieloma wieloletnimi drzewami z przewagą dębów i klonów.

Budynek został zlokalizowany w odległości ok. 8 metrów od frontu działki zgodnie z obowiązującym na terenie Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Taka lokalizacja zapewnia swobodę zorganizowania dojazdu oraz dojścia do budynku, równocześnie pozostawiając dużą część działki na prywatną część ogrodową. Przy sytuowaniu domu na działce duże znaczenie miało wpisanie się w istniejące drzewa, tak by ograniczyć wycinkę drzew. Fasadą południową dom otwiera się na ogród i słońce. Taka lokalizacja budynku optymalnie wykorzystuje wszystkie uwarunkowania działki i odpowiada na potrzeby użytkowników.

Bryła budynku składa się z trzech części: głównej, usytuowanej równolegle do frontu działki oraz garażowej i niezależnego studia, ustawionych prostopadle do frontu działki w delikatnym przesunięciu względem siebie. Każdą z tych części budynku tworzy prostokątna parterowa bryła kryta dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 45°. Pomiędzy bryłą główną a gościnną zaprojektowano nieduże patio z zielenią. Od strony południowej uzupełnieniem bryły budynku są rozległe tarasy, częściowo przykryte lekkim zadaszeniem w formie pergoli. Charakterystyczne dla bryły są okapy wykończone drewnem.

Układ funkcjonalny budynku zaprojektowano dla potrzeb małżeństwa oraz mieszkającej z nimi seniorki. Główna część domu składa się ze strefy wejściowej, salonu, kuchni, jadalni oraz głównej sypialni. Na poddaszu użytkowym tej części zlokalizowano pokój gościnny oraz gabinet. Dwie mniejsze bryły – to część garażowo- techniczna oraz niezależne studio wraz z aneksem kuchennym i łazienką. Wszystkie części budynku połączone są ze sobą holem wejściowym przylegającym do wewnętrznego zielonego patia. Od strony południowej zaprojektowano lekką pergolę jako zadaszenie nad częścią wypoczynkową.

 

 

Ukryty w zieleni dom z urokliwym patio Ukryty w zieleni dom z urokliwym patio Ukryty w zieleni dom z urokliwym patio


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.