W stronę zachodzącego słońca – Dom w Wilkszynie projektu JABRAARCHITECTS

Dom zwrócony w  stronę zachodzącego słońca powstanie w podwrocławskim Wilkszynie. Koncepcja projektu polegała na stworzeniu nowoczesnego, przestronnego domu o tradycyjnej formie, który wpisze się w kontekst otoczenia i jednocześnie zapewni mieszkańcom komfort użytkowania urokliwej działki położonej bezpośrednio przy lesie.


„W stronę zachodzącego słońca”
Dom w Wilkszynie
Autor: JABRAARCHITECTS
Powierzchnia: 300m2
Lokalizacja: Wilkszyn, woj. dolnośląskie

 

Dom w Wilkszynie. Projekt: JABRAARCHITECTS

W stronę zachodzącego słońca


Dom o założonej powierzchni około 300m2 miał być przede wszystkim funkcjonalny dla potrzeb rodziny z dwójką dzieci, otwarty na prywatny ogród, którego przedłużeniem jest las. Te wymagania zdeterminowały rzut budynku i ukierunkowanie poszczególnych jego stref.

Najważniejszym założeniem projektowym było otwarcie domu na ścianę lasu, do której bezpośrednio przylega działka inwestorów.  Z tego powodu budynek posiada minimalną ilość okien od strony frontowej na rzecz dużych płaszczyzn szkła od strony zachodniej, które pozwalają na bardzo dobre doświetlenie wnętrz naturalnym światłem i otwierają perspektywę widokową na ogród i  las. W kondygnacji parteru architekci zaprojektowali strefę pomieszczeń dziennych, pomieszczenia towarzyszące i główną sypialnię. Taras ukształtowany w formie zadaszonej opaski na całej szerokości budynku integruje pomieszczenia parteru, które mają do niego bezpośredni dostęp i podkreśla horyzontalną bryłę domu. Na górnej kondygnacji zorganizowano dwie sypialnie z widokiem na las, pokój gościnny, łazienkę i pralnię. Przestrzeń parteru i piętra łączy pustka nad salonem.


„Prosta geometria bryły opartej na tradycyjnej formie stodoły połączona z naturalnymi materiałami we współczesnej stylistyce, umożliwiła zrównoważone zrealizowanie wymogów planu miejscowego, w efekcie czego uzyskaliśmy nowoczesną architekturę, która nie jest oderwana od kontekstu, ale ma swój indywidualny charakter.”


W budynku zastosowano nowoczesne rozwiązania w zakresie wentylacji i urządzeń grzewczych podnoszących komfort użytkowania i energooszczędności budynku.

 

Dom w Wilkszynie. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom w Wilkszynie. Projekt: JABRAARCHITECTS Dom w Wilkszynie. Projekt: JABRAARCHITECTS

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.