Wnętrze lekko industrialne projektu 81.WAW.PL

Beton, kiedyś odbierany jako ciężki i służący do prac konstrukcyjnych, coraz chętniej wykorzystywany jest jako materiał dekoracyjny we wnętrzach. Jego połączenie z innymi fakturami oraz odpowiednie wyeksponowanie pozwoliło stworzyć nowoczesne wnętrze w industrialnym stylu. Dominują tu odcienie szarości i biel, a drewniany stół i krzesła idealnie dopełniają całości. Za projekt tego oryginalnego wnętrza odpowiadają architekci z pracowni 81.WAW.PL.


Aranżacja wnętrza domu w Warszawie
Pracownia: 81.WAW.PL
Powierzchnia mieszkalna: 200 m2
Projekt: 2014 / Realizacja: w budowie
Wizualizacje: Dawid Kwiatkowski

 

Aranżacja wnętrza domu w Warszawie. Projekt: 81.WAW.PL  Aranżacja wnętrza domu w Warszawie. Projekt: 81.WAW.PL

Wnętrze lekko industrialne


Głównym motywem wnętrza dwukondygnacyjnego domu jest betonowa ściana, która „ciągnie się” przez obydwie kondygnacje. – Została wykonana w trakcie powstawanie budynku, a ponieważ wyglądała bardzo dobrze postanowiliśmy wyeksponować ją we wnętrzu – podkreśla Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL. – Ściana stała się głównym motywem wnętrza, do którego dopasowaliśmy pozostałe elementy. Jest widoczna zarówno w części dziennej, jako główna ściana w salonie, jak i w części nocnej – na jej tle ustawiono w sypialni łóżko – dodaje.

Atutem wnętrza jest także otwarta przestrzeń strefy dziennej – kuchni, jadalni oraz salonu. Od wejścia uwagę zwracają ciemnoszare elementy, hol z białymi wspornikowymi schodami czy też zabudowana ściana pokryta panelami drewnianymi. Ten sam materiał wykorzystano w przypadku drzwi, dzięki czemu powstała obudowana ściana z ukrytymi drzwiami do garderoby, gabinetu i łazienki dla gości. Tuż za schodami całość płynnie przechodzi w część kuchenną z wolnostojącą, stalową wyspą. Aby oddzielić kuchnię od reszty wnętrza, a także wyznaczyć ciągi komunikacyjne, na posadzce znalazły się płytki z ciemnoszarego lastryko. – To materiał, który najczęściej kojarzy się z klatkami schodowymi w blokach z wielkiej płyty – opowiada Rafał Grudziąż, współautor projektu. – Jednak tu użyty został w zupełnie nowej jakości nadając wnętrzu industrialnego, loftowego klimatu – dodaje.

 

Aranżacja wnętrza domu w Warszawie. Projekt: 81.WAW.PL

Aranżacja wnętrza domu w Warszawie. Projekt: 81.WAW.PL

 

Część dzienna – salon i jadalnia, podkreślona została posadzką z białych płyt z konglomeratu kwarcowego, który jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ta jasna część to kontrast dla ciemnej przestrzeni holu i kuchni. Na betonowej ścianie uwagę przykuwa kominek, który został obłożony szczotkowaną stalą, aby nawiązać do wyspy kuchennej. Charakterystycznym elementem jest również drewniany zestaw mebli jadalnianych, które ocieplają wnętrze.

W domu zaprojektowano trzy łazienki – dwie dla gości oraz jedną dla domowników w części nocnej. W łazience gościnnej dominuje monochromatyczna kolorystyka. Wewnętrzną ścianę i drzwi pokryto fornirowanymi, lakierowanymi płytami w kolorze ciemnoszarym. Dokładnie ten sam materiał wykorzystano od zewnątrz – w holu. – Aby optycznie powiększyć niewielką łazienkę, ścianę z umywalką w całości pokryto lustrem – precyzuje Anna Paszkowska-Grudziąż. – Białe i szare płytki dodatkowo podkreślają minimalistyczne wnętrze – wyjaśnia.

 

Aranżacja wnętrza domu w Warszawie. Projekt: 81.WAW.PL

Aranżacja wnętrza domu w Warszawie. Projekt: 81.WAW.PL

 

Na piętrze znalazły się dwie sypialnie gościnne wraz z łazienką. Największą uwagę zwraca jednak główna sypialnia z garderobą i łazienką. To praktycznie jedna, otwarta przestrzeń z możliwością wydzielenia pomieszczeń przesuwnymi drzwiami. Tu również dominuje stonowana kolorystyka, podkreślona betonową ścianę z kominkiem, który został obłożony płytami gresowymi. Surowe wnętrze przełamane zostało miękkim, tapicerowane łóżko z szafkami nocnymi w postaci drewnianych płyt wpasowanych w ścianę. – Również oświetlenie jest tu nietypowe – to pasy świetlówkowe z widocznymi transformatorami umieszczone na betonowej ścianie w charakterystycznym, geometrycznym układzie.

Łazienka przylegająca do głównej sypialnie to również nawiązanie do lofowej stylistyki. Głównym elementem jest biała, wolnostojąca wanna, a umywalki podkreślone zostały pasami luster na całej wysokości ściany. Ciekawie prezentuje się także garderoba, w której fronty szaf wykończono tym samym fornirowanym drewnem, co ściany w holu. Tu elementem ocieplającym jest drewniany blat toaletki, nad którym znalazło się duże lustro.

 

Aranżacja wnętrza domu w Warszawie. Projekt: 81.WAW.PL


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.