Współczesny dom w krajobrazie niewielkiej wsi

Zaprojektowany w pracowni MOKAA Architekci dom usytuowany jest na działce o dużym spadku terenu, na obszarze niewielkiej wsi w województwie dolnośląskim. Chcąc wykorzystać naturalne uksztaltowanie budynek podzielony został na 3 bryły, które wkomponowane zostały w teren na różnych poziomach.


Dom „3 Levels House”
Projekt: MOKAA Architekci
Powierzchnia: 240 m2

 

Współczesny dom w krajobrazie niewielkiej wsi Współczesny dom w krajobrazie niewielkiej wsi Współczesny dom w krajobrazie niewielkiej wsi

Współczesny dom w krajobrazie niewielkiej wsi


Kształt budynku odzwierciedla układ funkcjonalny pomieszczeń wewnątrz. W każdym z bloków przekrytych stromymi dachami znajduje się inna funkcja – od części garażowo-gospodarczej, poprzez część dzienną, na prywatnej przestrzeni nocnej kończąc. Na elewacjach każdej z brył zastosowane zostały naturalne materiały, które wpisują projektowaną rezydencję w zastany krajobraz. Ściany budynku pokryte zostaną deską modrzewiową oraz płytami ze spieku ceramicznego o kamiennym wykończeniu.

Bryły, zwieńczone skośnymi połaciami bezokapowych dachów we współczesnym stylu nawiązują do archetypicznej formy domu charakterystycznej dla krajobrazu polskich wsi. Nowoczesny charakter rezydencji podkreślają także duże przeszklenia, które otwierają wnętrza pomieszczeń na najbliższe otoczenie, ze szczególnie efektownym trójkątnym oknem w ścianie szczytowej salonu, który zaprojektowany został jako wysoka przestrzeń sięgająca kalenicy.

Pozbawione zbędnych dekoracji formy budynków posiadają współczesny detal. Wejście do budynku zaakcentowano łącznikiem z płaskim dachem, który pokryto zielenią. Lukarny, które subtelnie wybijają się ze stromych połaci powiększają powierzchnię pomieszczeń i dodają budynkowi współczesnego sznytu. Charakterystycznym elementem willi są także drewniane łamacze światła, które nie tylko będą zacieniać dodatkowo wnękę tarasową przy salonie, ale stanowią także ciekawy detal spójny z charakterem budynku.

Pomimo swojej prostej, minimalistycznej wręcz formy, wzajemne relacje brył „rozrzuconych” i zatopionych w terenie na różnych poziomach, tworzą wspólnie dynamiczną i efektowną całość.

 

Współczesny dom w krajobrazie niewielkiej wsi Współczesny dom w krajobrazie niewielkiej wsi Współczesny dom w krajobrazie niewielkiej wsi Współczesny dom w krajobrazie niewielkiej wsi


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.