10 Najciekawszych projektów domów jednorodzinnych 2014 roku!

10 Najciekawszych projektów domów jednorodzinnych 2014 roku!

Prezentujemy najciekawsze projekty domów jednorodzinnych autorstwa polskich architektów, prezentowane na łamach portalu Archinea w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zestawienie przedstawia zarówno domy będące na etapie projektu, jak również realizacje. Gratulujemy świetnych projektów!


 

 

Dom Korona / Projekt: 81.WAW.PL

Dom Korona
Projekt: 81.WAW.PL


Ideą wyjściową dla projektantów było wkomponowanie domu w górzyste otoczenie, w którym ma powstać budynek. Jednak nie poprzez dynamiczną formę bryły całego obiektu, ale poprzez niekonwencjonalne podejście do dachu. Inspiracją była przede wszystkim natura – tak jak góry strzeliste i „postrzępione” są ku górze, tak ten dom będzie niekonwencjonalny w górnej części. Efekt dynamizmu udało się uzyskać właśnie dzięki cięciom wykonanym w obszarze powierzchni dachu.

Pracownia 81.WAW.PL została wyróżniona w prestiżowym zestawieniu kolejnej edycji World Architecture Award – 20+10+X World Architecture Community Awards. Poprzez głosowanie członków honorowych projekt domu jednorodzinnego Korona autorstwa architektów 81.WAW.PL znalazł się w grupie 20 zwycięskich projektów z całego świata.

Zobacz więcej: Pracownia 81.WAW.PL wyróżniona w prestiżowym zestawieniu World Architecture Award


Dom Światłoczuły / Projekt: KMA Kabarowski Misiura Architekci

Dom Światłoczuły
Projekt: KMA Kabarowski Misiura Architekci


„Dom światłoczuły” pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci to kolejny polski projekt nagrodzony w  międzynarodowym konkursie World Architecture Awards – 20+10+X / 16th Cycle. Uznane jury złożone z architektów, krytyków, szanowanych wykładowców oraz dziennikarzy branżowych wybiera co roku najciekawsze realizacje architektoniczne z całego świata. W tym roku, w prestiżowym zestawieniu 20-stu najciekawszych projektów świata znalazły się obiekty dwóch polskich pracowni: KMA Kabarowski Misiura Architekci oraz 81.WAW.PL.

Zagłębie Ruhry to nie tylko ośrodek wielkiego przemysłu – to również miejsce dla nieszablonowych koncepcji urbanistycznych i nowoczesnej architektury. W Dortmundzie, na zrewitalizowanym terenie dawnej stalowni, powstało sztuczne jezioro Phoenix-See, wokół którego rozpoczęto w 2010 roku budowę nowej dzielnicy (z budynkami mieszkalnymi i biurowymi, ośrodkiem kultury, przystanią jachtową i promenadą – więcej o tym przedsięwzięciu: https://www.phoenix-see.de/).

Wrocławianie, Anna Misiura i Łukasz Kabarowski z biura KMA Kabarowski Misiura Architekci, zaprojektowali na tym terenie kameralną willę dla prywatnego, niemieckiego inwestora, związanego zawodowo ze stolicą Dolnego Śląska. Ten dom, który stanie na łagodnym zboczu, od ulicy prezentuje się jak skromny, dwukondygnacyjny pawilon, z fasadą o precyzyjnych, graficznych podziałach, podkreślonych przez zastosowanie obramień z aluminiowych listew oraz kontrastowe zestawienie płaszczyzn białego muru, forniru i ciemnego szkła. Natomiast od strony ogrodu elewacja jest trójstopniowa, tarasami i przeszklonymi ścianami otwiera się na pobliskie jezioro i widoczne w oddali miasto.

Zobacz więcej: Pracownia KMA Kabarowski Misiura Architekci wyróżniona w międzynarodowym konkursie!


Dom w Orłowie / Projekt: JPP Architeki / LUK Studio

Dom w Orłowie
Projekt: JPP Architeki / LUK Studio


Dom w Orłowie to świetny projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego zlokalizowanego w Orłowie, nadmorskiej dzielnicy Gdyni. Koncepcję opracowali projektanci z trójmiejskich pracowni JPP Architekci we współpracy z LUK Studio.

Pracownia powstała w 2009 roku skupiając zespół młodych i ambitnych architektów, kierowanych przez doświadczonego projektanta z wieloletnim stażem. Biuro zajmuje się projektowaniem budynków mieszkaniowych, użyteczności publicznej, przemysłowych jak również aranżacjami wnętrz. Projekty studia JPP Architekci charakteryzują się prostą formą, stonowaną kolorystyką oraz ograniczoną liczbą materiałów z jakich są wykonane.

Zobacz więcej: Dom w Orłowie  projektu JPP Architekci / LUK Studio


Edge House w Krakowie / Projekt: Mobius Architekci | Przemek Olczyk

Edge House w Krakowie
Projekt: Mobius Architekci | Przemek Olczyk


Dom Edge swój charakter zawdzięcza lokalnej anomalii – działkę położoną na zboczu z widokiem na wzgórza otaczające Kraków przecina 8-metrowa wapienna skarpa. To pozostałość po kamieniołomie, który się tu niegdyś znajdował. Skalna krawędź dzieli działkę na dwa poziomy, dom mógł stanąć na jednym z nich, jednak każdy miał zarówno atuty jak i mankamenty.

Niższy, rozleglejszy, otoczony potężnymi drzewami – zapewniłby pełną prywatność mieszkańcom domu. Wyższy poziom z kolei, o mniejszej powierzchni – oferował panoramiczne widoki, niestety ta cześć działki znajduje się w bliskim sąsiedztwie innych zabudowań, a przez to jest „na widoku” sąsiadów. Budowanie domu tylko na jednym z poziomów działki, doprowadziłoby do segregacji przestrzennej terenu, przez co część niezabudowana mogłaby stać się miejscem odosobnionym i rzadziej używanym. Postarano się więc dokonać niemożliwego – zbudować dom na środku krawędzi, aby budynek spinał dwie rozdzielone skarpą części działki i w pełni wykorzystywał ich atuty, a niwelował mankamenty.

Dom EDGE, publikowany w wielu branżowych mediach polskich i zagranicznych, otrzymał również nagrodę za Najlepszy Dom w Polsce 2014 roku przyznawaną przez organizację International Property Awards.

Zobacz więcej: Edge House w Krakowie projektu Mobius Architekci


 

Dom w Bretanii / Projekt: Stoprocent Architekci

Dom w Bretanii
Projekt: Stoprocent Architekci


Dom w Bretanii to jeden z najnowszych projektów pracowni Stoprocent Architekci przygotowany dla Francuza mieszkającego od lat w Nowym Jorku. Inwestor postanowił zbudować nową siedzibę dla swojej rozległej rodziny. W tym celu kupił wzgórze ze starą farmą o nazwie Le Terte, położone w jego rodzinnych stronach, w Bretanii. Ma zamiar kolejno remontować i rozbudowywać budynki wchodzące w skład tej malowniczo położonej nieruchomości. Na pierwszy ogień poszedł stary warsztat stolarski z domkiem stolarza.

Na przedwojennych zdjęciach widać, że obiekt od początku składał się z podłużnej hali mieszczącej część techniczną i kamiennej przybudówki z częścią mieszkalną. W projekcie przebudowy starego warsztatu na współczesny dom zdecydowano się zachować ten podział. Hala magazynowa została zmieniona na mocno przeszklony pawilon, natomiast część kamienna została nadbudowana i przekryta dwuspadowym dachem. Parterowy pawilon mieści w sobie dzienną część budynku: hall, kuchnię, jadalnię i duży salon z tarasem. Piętrowa, kamienna część obejmuje sypialnie, gabinet, pokój gościnny i łazienki.

Cała okolica, w której znajduje się farma, jest objęta ochroną krajobrazową i konserwatorską, z tego powodu projekt musi się wpisywać w ściśle określone wytyczne. Definiują one szczegółowo nie tylko geometrię dachu, ale również materiały, z jakich można budować, proporcje i podziały okien, a nawet kolory obróbek blacharskich.

Zobacz więcej: Dom w Bretanii projektu Stoprocent Architekci


Ledge House / Projekt: Zalewski Architecture Group

Ledge House
Projekt: Zalewski Architecture Group


Ledge House to współczesna odpowiedź na dom mieszkalny w górach. Architekci z pracowni Zalewski Architecture Group postanowili wykorzystać najlepsze elementy tradycji, ale z wykorzystaniem ich w bardziej wydajny sposób, co umożliwia dzisiejsza technologia. Niegdyś górskie chaty budowano z tego, co dawała natura. Zazwyczaj były na podmurówce – z kamieni wydobytych ze zbocza, na których spoczywały drewniane ściany. Bryłę dopełniała wysoka czapka, czyli dwuspadowy dach – najodpowiedniejszy w rejonach, gdzie występują duże opady śniegu. Domy były silnie związane z gruntem.

Gliwiccy projektanci mieli za zadanie zaprojektować dom na stoku dla dwupokoleniowej rodziny. Klienci życzyli sobie właśnie góralskiej chaty, a przy tym doskonałych widoków na okoliczne góry. Postanowiono twórczo rozwinąć tradycyjne wątki architektury regionalnej.

Zobacz więcej: Ledge House projektu Zalewski Architecture Group


Dom Artysty / Projekt: BXB Studio Bogusław Barnaś

Dom Artysty
Projekt: BXB Studio Bogusław Barnaś


Dom Artysty powstał poprzez przetworzenie i dalszy rozwój koncepcji Domu Zagrodowego na życzenie naszego klienta.

Projekt jako bardzo twórczy proces myślowy polegający na poszukiwaniu optymalnego i najlepszego rozwiązania funkcjonalno – przestrzennego, powstawał równolegle na bazie modelu fizycznego i modelu komputerowego co pozwoliło w sposób pełny i  wyczerpujący zrozumieć i zdefiniować przestrzeń działki, jej otoczenia, formę i funkcję domu jak również potrzeby klienta.

Jako pierwszy powstał niewielki model roboczy w skali 1:500, który nakreślił pierwsze założenia. Pozwolił wyciągnąć pierwsze wnioski jak np. wykreowanie ramy widokowej  w przestrzeni wejściowej – ujętej pomiędzy  czterema inaczej zdefiniowanymi kubaturami domu. Na tym etapie również, architekci doszli do wniosku, iż wolnostojący garaż który zgodnie z życzeniem klienta miał stanąć gdzieś obok, może być z domem wizualnie zintegrowany i pełnić funkcję podpory dla nadwieszonej kubatury. Następnie powstał model w skali 1:100, który pozwolił zdefiniować nie tylko formę domu korespondującą z sąsiednią zabudową, ale również jego funkcję. Na bazie otrzymanej formy, nazwanej Domem Zagrodowym, projektanci rozpoczęli pracę nad kolejnym – trzecim modelem fizycznym – mającą na celu nadanie bardziej ekspresyjnej, ekstrawaganckiej i artystycznej stylistyki projektowanego obiektu.

Zobacz więcej: Dom Artysty projektu BXB Studio Bogusław Barnaś


Dom w Nowej Soli. Projekt: Reform Architekt

Dom w Nowej Soli
Projekt: Reform Architekt


Dom jednorodzinny w Nowej Soli (woj. lubuskie) to koncepcja domu o nowoczesnej bryle z dwuspadowym dachem. Projekt opracowała łódzka pracownia Reform Architekt. Założona przez Marcina Tomaszewskiego pracownia specjalizuje się w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych oraz aranżacji wnętrz, często zestawiając współczesne trendy z elementami tradycyjnymi.

Zobacz więcej: Dom w Nowej Soli


Dom jednorodzinny w Poznaniu / Projekt: Easst.com

Dom jednorodzinny w Poznaniu
Projekt: Easst.com


Dom jednorodzinny w Poznaniu to najnowsza realizacja pracowni Easst.com. Elewacja to połączenie cegły oraz drewna. Bryła budynku została sprowadzona do prostych form geometrycznych. Obiekt stanowi przykład eleganckiego i nowoczesnego budynku mieszkalnego.

Dom na poznańskim Grunwaldzie został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny. Największym wyzwaniem ale architektów z pracowni Easst.com było wpasowanie obszernego programu funkcjonalnego zaproponowanego przez inwestora na bardzo małej działce o powierzchni zaledwie 290 m2 i o szerokości frontu poniżej 16 metrów.  Projekt stał się skomplikowaną łamigłówką, jednak im więcej ograniczeń tym ciekawszy jest proces projektowy.

Projektantom zależało na tym, aby stworzyć elewację trwałą, łatwą w utrzymaniu i o nietuzinkowej kolorystyce jak na polskie warunki (inwestor wykazał się dużą odwagą i obdarzył architektów sporym zaufaniem w tej materii – kolor czarny w architekturze ciągle powoduje niepokój). Zastosowano więc czarną cegłę elewacyjną zestawioną ze stolarką w naturalnym kolorze dębu. Dodatkowo poszczególne części elewacji zostały pokryte drewnem.

Zobacz więcej: Dom jednorodzinny w Poznaniu projektu Easst.com


Dom architektów w Parku Klecińskim / Projekt: ArC2 Fabryka Projektow

Dom architektów w Parku Klecińskim
Projekt: ArC2 Fabryka Projektów


Dom architektów w Parku Klecińskim to prosta bryła usytuowana na wąskiej działce w atrakcyjnej przestrzeni Wrocławia. Formę obiektu tworzy prostopadłościan z wysuniętymi szklanymi szufladami umożliwiającymi podziwianie parku ze wszystkich stron. Mieszkańcami domu jest para zapracowanych architektów. Pomimo braku czasu na prowadzenie ogrodu, najbliższe otoczenie i natura stanowią ważny element życia jego mieszkańców. Drzewa, wiatr, słońce oraz krzyki ptaków przenikają wnętrze i stają się istotną częścią domu.

Elewacja pokryta została jednolitym materiałem – blachą miedzianą Tecu Patina. Bryłę domu przecięto  jednobiegową klatką schodową. Ściany klatki wykonano z betonu wylewanego monolitycznie w szalunku z matrycą filtrującą poziomo promienie słoneczne. W domu zastosowano rozwiązania ekologiczne – kolektory słoneczne ogrzewają wodę w obiekcie.

Zobacz więcej: Dom architektów w Parku Klecińskim


Zobacz: Projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych na portalu Archinea!


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.