Już 12 października 2018 roku w Szczecinie startuje 12. WESTVAL ARCHITEKTURY. To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym.
WESTIVAL ARCHITEKTURY jest unikatową inicjatywą szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). WESTIVAL to prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście. Każda z edycji toczyła się wokół wybranego hasła, od kilku lat także jako kuratorskie dzieło znawców tematu. Tegoroczne, już dwunaste wydanie odbędzie się między 12 a 20 października 2018 roku, pod hasłem „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy”. Kuratorem jest Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.
Więcej informacji: Westival Architektury | Facebook
Do udziału w Spotkaniach wciąż można się zgłaszać poprzez e-mail: szczecin@sarp.org.pl.
Westival Architektury
Pierwszym akordem Westivalu, ale rozbrzmiewającym przez cały czas jego trwania, będzie wystawa „Średnia krajowa”. Autorzy ekspozycji – Grzegorz Piątek oraz Piotr Wójcik, zapewniają, że będzie to wystawa o architekturze, choć nie pokażą ani jednego budynku. Budynki widać przecież wszędzie dokoła, dlatego zamiast pokazywać ich fotografie zgromadzili dane statystyczne i podzielili je na pięć sekcji: ilość, jakość, własność, dostępność, oraz odpowiedzialność. Zgromadzone liczby i fakty mają stać się punktem wyjścia do dyskusji o tym jak mieszkamy w Polsce i co zrobić, byśmy mieszkali lepiej.
Głównym nurtem WESTIVALU są rozmowy. Wśród tematów, zgodnie z mottem edycji, znajdą się między innymi: dziedzictwo modernistycznych osiedli oraz realia współczesnego deweloperskiego budownictwa, współczesne tendencje i alternatywne pomysły oraz najnowsze próby wykreowania wzorcowych dzielnic mieszkalnych. W pierwszym spotkaniu z cyklu „Konfrontacje projektowe” zatytułowanym „Więc chodź, pomaluj mój blok” o modernizowaniu modernizmu, na przykładach poznańskim, wrocławskim, oraz gdyńskim, opowiedzą dr Łukasz Wojciechowski (VROA), Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects) oraz Jacek Wielebski (Traffic Design). Gośćmi drugiego ze spotkań cyklu – „Budujemy lepszy dom. Eksperymentalne dzielnice” będą Joanna Erbel (BGK Nieruchomości), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), oraz Wojciech Kotecki (BBGK Architekci). Przywołane zostaną doświadczenia Osiedla Nowe Jeziorki, Warszawskiej Dzielnicy Społecznej, wrocławskiej Nowych Żerników (WUWA2), oraz projektowanej szczecińskiej Łasztowni. Kolejna rozmowa – „Człowiek w M”, dotykać będzie społecznej strony architektury mieszkaniowej. O codzienności osiedli opowie dr Marta Skowrońska (UAM), o mieszkaniówce jako inżynierii społecznej – Mateusz Halawa (School of Form), a o aspektach finansowych, w tym o kredytach hipotecznych – dr Mikołaj Lewicki (UW). Podstawowe modele współczesnego oddolnego budownictwa mieszkaniowego – kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i grupy budowlane – zaprezentuje dr Dorota Jędruch (Politechnika Śląska). Każde ze spotkań zakończone będzie dyskusjami.
Przez cały czas trwania WESTIVALU w siedzibie szczecińskiego SARPu działać będzie efemeryczna, lecz tematycznie konsekwentnie zaopatrzona księgarnia. Na jej półkach znajdzie się ponad setka, często trudno dostępnych książek poświęconych miastu i architekturze. Odbywać się tu będą także spotkania autorskie, w ramach cyklu „Książka & kawa”. Pierwsze z nich, to spotkanie z dr Dorotą Jędruch o „faktycznym i mitycznym wpływie Le Corbusiera na nasze życie”. Później w Szczecinie gościć będą: Beata Chomątowska – autorka głośnej książki o polskich i europejskich blokowiskach „Betonia. Mieszkania dla każdego”, Magdalena Matysek-Imielińska – autorka „Miasta w działaniu”, czyli opowieści o legendarnej i dla wielu wzorcowej do dziś (założonej w 1921 roku) Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, oraz Anna Cymer autorka nowo wydanej „Architektury w Polsce 1945-1989″.
W przestrzeni westivalowej księgarni odbywać się będą także warsztaty dla najmłodszych „Po nitce do miasta”, przygotowane i prowadzone przez ekipę KODA KIDS – Aleksandrę Rus, oraz Edytę Waszak. Dzieciaki będą mogły także wziąć udział w kreatywnych zajęciach Zosi Siwy – ZORIGAMI, czyli papierowej architekturze, podczas których będą tworzyć kartkę 3D.
Każdego wieczoru odbywać się będą projekcje filmowe – jako esencjonalne uzupełnienie spotkań i dyskusji, a jednocześnie ich (esencjonalny) powód. Na ekranie będzie można zobaczyć unikatowe produkcje o architekturze, bezpośrednio korespondujące z tegorocznym hasłem, lecz nie znajdujące się w powszechnej dystrybucji. „Mit Pruitt-Igoe” w reżyserii Chada Freidrichs to mroczna historia tytułowego osiedla mieszkaniowego w St. Louis. Zburzone w latach ’70 założenie do dziś uchodzi w świecie architektów za swoistą „przestrogę” przed działaniem w wielkiej skali. Z kolei „Wywłaszczenie” w reżyserii Paula Sng, to pełnometrażowy dokument badający systemowe porażki prowadzące do chronicznego niedoboru mieszkań. To historia ludzi walczących o swoje wspólnoty, wierzących, że mieszkanie to prawo człowieka, a nie towar czy luksusowe dobro. Kolejny film poświęcony będzie Jane Jacobs, autorce głośniej ksiązki „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”, w której podważyła założenia modernistycznej myśli planistycznej. Jej rozważania przyczyniły się do powstania oddolnych ruchów miejskich i nowego myślenia o mieście. Reżyserem obrazu „Obywatelka Jane. Walka o miasto” jest Matt Tyrnauer, autor pokazywanego niedawno w polskich kinach dokumentu o projektancie mody Valentino. Jesper Wachtmeister w „Mikrotpii” pokaże, w jaki sposób współcześni architekci, artyści, a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu, które może zapewnić ludziom całkowitą wolność. Film Hansa-Christiana Posta „Do kogo należy miasto?”, to opowieść o twórcach mierzących się z berlińskimi sporami architektonicznymi, których historia sięga początku lat 90. Zadają pytania kluczowe, nie tylko dla Berlina, ale dla wszystkich miast, dotkniętych rozłamem i poważnymi zmianami. Ostatni z filmów prezentowanych podczas WETSIVALU to „Big Time”. Jego bohaterem jest Bjarke Engels. Film oferuje widzom kameralne spojrzenie na innowacyjnego i ambitnego duńskiego architekta, uznawanego przez jednych za geniusza, a przez innych za mistrza autoreklamy.
Alternatywny przewodnik miejski Przemysław Głowa zabierze uczestników WESTIVALU na oryginalne wycieczki. Zainspirowany hasłem edycji, chce pokazać „mieszkaniowy Szczecin”. Opowie o tym jak mieszkało się w mieście przed wiekami, pokaże przykłady funkcjonalnego modernizmu, kłopotliwą do dziś gęstą zabudowę śródmieścia, oraz najnowsze przykłady realizacji mieszkaniowych.
WESTIVALowi towarzyszyć będzie premierowe Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40. Organizatorzy mówią, że to próba aktywizacji potencjału oraz lepszej integracji środowiska młodych członków SARP-u. Celem Spotkania będzie wymiana opinii i doświadczeń oraz zderzenie problemów i wyzwań przed którymi młodzi stoją.
Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny! WESTIVAL toczyć się będzie w kilku miejscach. Centrum stanowić będzie Westival Loft** zlokalizowany w gmachu dawnego „Polmozbytu” przy placu Orła Białego 10, oraz siedziba szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przy ulicy Mariackiej 10. Kolejne wydarzenia zaplanowano także w TRAFO. Trafostacji sztuki (ul. Świętego Ducha 4) oraz w Cafe Hormon (ul. Monte Cassino 6, wejście od ul. Piłsudskiego).
Program Westivalu
12 PAŹDZIERNIKA 2018 | PIĄTEK
19.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Inauguracja 12. Westivalu. Sztuka Architektury 2018
Otwarcie wystawy „Średnia krajowa”
19.30 | Westival Loft | wstęp wolny
Prezentacja wystawy „Średnia krajowa” | Piotr Wójcik
13 PAŹDZIERNIKA 2018 | SOBOTA
od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
10.00 – 13.00 | SARP Szczecin | zapisy: szczecin@sarp.org.pl z dopiskiem ZORIGAMI
Zajęcia kreatywne dla najmłodszych: ZORIGAMI – papierowa architektura: tworzymy
własną kartkę 3D
11.00 | SARP Szczecin (zbiórka) | wstęp wolny
Westivalowe Wycieczki Przemka Głowy | „Mieszkam w mieście – Patrz Śródmieście”
14.00 | SARP Szczecin | wstęp wolny
Książka & kawa
Domek z Karty. O faktycznym i mitycznym wpływie Karty ateńskiej i Le Corbusiera na nasze
życie | Spotkanie z dr Dorotą Jędruch
Moderator: Grzegorz Piątek
16.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Konfrontacje projektowe
Więc chodź, pomaluj mój blok, czyli modernizowanie modernizmu
– dr Łukasz Wojciechowski (VROA, Wrocław) | Modernizacja osiedla Plac Grunwaldzki
(Manhattan) i Galeriowca we Wrocławiu
– Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects, Poznań) | Termomodernizacje bloków w Poznaniu
– Jacek Wielebski (Traffic Design, Gdynia): Fasada, robota dla grafika
18.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Konfrontacje projektowe
Więc chodź, pomaluj mój blok, czyli modernizowanie modernizmu
Dyskusja podsumowująca
20.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Kino Westivalu
“Mit Pruitt Igoe”
Reż. Chad Freidrichs | 79’
14 PAŹDZIERNIKA 2018 | NIEDZIELA
od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
11.00 | SARP Szczecin (zbiórka) | wstęp wolny
Westivalowe Wycieczki z Głową
11.00 | SARP Szczecin | obowiązują zapisy: kodakids@gmail.com
Warsztaty dla dzieci Koda Kids „Po nitce do miasta”
Prowadzenie: Aleksandra Rus, Edyta Waszak
14.00 | SARP Szczecin | wstęp wolny
Książka & kawa
Spotkanie z Beatą Chomątowską, autorką książki „Betonia. Dom dla każdego”
(Wydawnictwo Czarne, 2018)
Moderator: Jakub Głaz
16.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Człowiek w M
Społeczna strona architektury mieszkaniowej
– dr Mikołaj Lewicki (UW): Mieszkanie i majątek
– Mateusz Halawa (School of Form): Mieszkaniówka jako inżynieria społeczna
– dr Marta Skowrońska (UAM): Codzienność osiedli mieszkaniowych
Moderator: Jerzy Szparadowski
18.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Człowiek w M
Społeczna strona architektury mieszkaniowej
Dyskusja podsumowująca
Moderator: Jerzy Szparadowski
20.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Kino Westivalu
„Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy” | Reż. Paul Sng | 82’
15 PAŹDZIERNIKA 2018 | PONIEDZIAŁEK
od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
15.00 – 18.00 | SARP Szczecin | zapisy: szczecin@sarp.org.pl z dopiskiem ZORIGAMI
Zajęcia kreatywne dla najmłodszych: ZORIGAMI – papierowa architektura: tworzymy
własną kartkę 3D
16 PAŹDZIERNIKA 2018 | WTOREK
od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
20.00 | Cafe Hormon | wstęp wolny
Kino Westivalu
„Obywatelka Jane. Walka o miasto” | Reż. Matt Tyrnauer | 94’
17 PAŹDZIERNIKA 2018 | ŚRODA
od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
14.00 –17.00 | SARP Szczecin (zbiórka) | wstęp wolny
Westivalowe Wycieczki z Głową | „Relacje miast”
17.00 | SARP Szczecin | wstęp wolny
Książka & kawa
Spotkanie z Magdaleną Matysek-Imielińską, autorką książką „Miasto w działaniu.
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej”
(Fundacja bęc zmiana , 2018)
18 PAŹDZIERNIKA 2018 | CZWARTEK
od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
15.00 – 18.00 | SARP Szczecin | zapisy: szczecin@sarp.org.pl z dopiskiem ZORIGAMI
Zajęcia kreatywne dla najmłodszych: ZORIGAMI – papierowa architektura: tworzymy
własną kartkę 3D
18.00 | TRAFO. Trafostacja Sztuki | wstęp wolny
Cykl TRAFO miasta
Alternatywne modele mieszkaniowe: kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i grupy
budowlane
Spotkanie z arch. Agatą Twardoch (Politechnika Śląska)
Moderator: Grzegorz Piątek
20.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Kino Westivalu
„Mikrotopia”
Reż. Jesper Wachtmeister | 55’
19 PAŹDZIERNIKA 2018 | PIĄTEK
od 10.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
13.00 – 16.00 | SARP Szczecin | zapisy: szczecin@sarp.org.pl z dopiskiem ZORIGAMI
Zajęcia kreatywne dla najmłodszych: ZORIGAMI – papierowa architektura: tworzymy
własną kartkę 3D
13.00 | Westival Loft
Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40
U40 – panel dyskusyjny
15.30 | Westival Loft
Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40
Dyskusja podsumowująca
17.00 | SARP Szczecin | wstęp wolny
Książka & kawa
Spotkanie z Anną Cymer autorką książki „Architektura w Polsce 1945-1989″ (Centrum
Architektury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2018)
Moderator: Jakub Głaz
20.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Kino Westivalu
„Do kogo należy miasto”
Reż. Hans-Christian Post | 54’
21.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Architektura ciszy, czyli Silence Disco
20 PAŹDZIERNIKA 2018 | SOBOTA
od 12.00 do ? | SARP Szczecin
Księgarnia Westivalu
11.00 –14.00 | SARP Szczecin (zbiórka) | wstęp wolny
Westivalowe Wycieczki z Głową | „Miasto jako mieszkanie”
12.00 | SARP Szczecin | obowiązują zapisy: kodakids@gmail.com
Warsztaty dla dzieci Koda Kids „Po nitce do miasta”
Prowadzenie: Aleksandra Rus, Edyta Waszak
13.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Konfrontacje projektowe
Budujemy lepszy dom. Eksperymentalne dzielnice
Prezentacje projektów dzielnic i budynków:
– Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław): Od WUWA2 do Łasztowni
– Wojciech Kotecki (BBGK Architekci, Warszawa): Warszawska Dzielnica Społeczna
– Joanna Erbel (BGK Nieruchomości, Warszawa): Osiedle Nowe Jeziorki w Warszawie
Moderator: dr Agata Twardoch
16.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Konfrontacje projektowe
Budujemy lepszy dom
Dyskusja podusmowująca | Moderator: dr Agata Twardoch
16.00 –17.30 | SARP Szczecin (zbiórka) | wstęp wolny
Westivalowe Wycieczki z Głową | „Miasto z książek”
19.00 | Westival Loft | wstęp wolny
Kino Westivalu
„Big Time”
Reż. Kaspar Astrup Schroeder | 93’