Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Mediateki Książnicy Płockiej przy ul. Miodowej w Płocku.
III Nagroda w konkursie
Pracownia: MUKS
Autorzy: Krystian Krawczyk, Marcin Ustupski-Kaźmik, Przemysław Loesch,
Współpraca: student Anna Bożek
Wizualizacje: Krystian Krawczyk – visualPAKK
Lokalizacja: Płock, ul. Miodowa
Inwestor: Książnica Płocka
Powierzchnia Zabudowy: 770 m2
Powierzchnia Użytkowa: 1430 m2
Data: Konkurs 2013
Opinia Jury:
„Za atrakcyjną estetykę i oraz ciekawe rozwiązanie przestrzenne wewnętrznej części obiektu. Odwrócenie funkcji konferencyjnej z funkcją Mediateki korzystnie ukształtowało podział przestrzeni wewnętrznych na strefy i bloki funkcjonalne. Zespół autorski zgodnie z sugestia i wymogami zamawiającego bardzo duży nacisk położył na rozwiązania, które są ekonomiczne z samej swojej zasady, bez konieczności stosowania drogich, kłopotliwych oraz nie zawsze sprawdzonych i ekonomicznie uzasadnionych rozwiązań technologicznych. Kształt zaprojektowanego budynku stanowi dominantę w przestrzeni jednak nie jest zupełnie obcy w tym rejonie miasta nawiązując formą do zabudowy budynków użyteczności publicznej w dalszym sąsiedztwie i jest z racji swojego kształtu energooszczędny.”
Idea
Ideą projektowanego budynku jakim jest ta Mediateka jest stworzenie nowoczesnego obiektu publicznego, który wpisze się w otoczenie jak i jednocześnie będzie stanowić lokalną dominantę architektoniczną.
Forma
O kołowym kształcie budynku zadecydowały: energooszczędność formy; domknięcie naturalnego układu budynków w okolicy; charakterystyka kształtu, która „przyciąga wzrok”,jest wyróżnikiem architektonicznym, stanowi dominantę, która zakorzeni się w „mentalnej mapie miasta” mieszkańców (podświadomy i subiektywny odbiór miasta przez każdego z nas); umożliwia wykorzystanie istniejącego układu drogowego, w celu jego dalszej zrównoważonej rozbudowy;tworzenie wnętrza urbanistycznego poprzez projektowany plac przed budynkiem Mediateki.
Budynek Mediateki zaprojektowano jako dwukondygnacyjny. Na całym swoim obwodzie elewacja została wyposażona w drewniane „żyletki” w układzie pionowym o zróżnicowanej gęstości. Oprócz walorów estetycznych, mają one za zadanie stworzyć bufor powietrzny, między budynkiem a otwartą przestrzenią. Dach budynku zaprojektowano jako dach zielony, dzięki czemu zwiększono „bezwładność cieplną” i izolacyjność budynku i jednocześnie zapewniono znakomite miejsce do wypoczynku i lektury na użytkowników budynku.
Funkcja
Moduł konferencyjno- widowisko, administracja, toalety publiczne, hol z zapleczem kawiarnianym zostały umieszczone na parterze budynku zaś wypożyczalnia i multicentrum usytuowano na piętrze. Szczególna uwagę poświęcono zaprojektowaniu sali konferencyjno-widowiskowej, jako sali multifunkcyjnej. Salę da się podzielić za pomocą systemu ścianek ruchomych, oraz wyposażono w ruchomą sceną główna, wysuwana z podłogi. W sali konferencyjno- widowiskowej przewiduje się organizowanie konferencji, warsztatów, spotkań, wystaw i koncertów co będzie stanowić niebagatelne źródło przychodów projektowanej Mediateki. W holu umieszczono reprezentacyjne i wygodne schody na piętro do wypożyczalni i multicentrum. Budynek zaprojektowano jako w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Konstrukcja
Rozwiązania techniczne zastosowane w budynku zostały wybrane w taki sposób, żeby zapewnić zbliżenie się do standardu budynku pasywnego przy minimalnych nakładach ekonomicznych. W tym celu zastosowano konstrukcję nośną szkieletową żelbetową słupowo-płytową zapewniającą wolny i elastyczny rzut budynku i pozbycie się ciężkich zewnętrznych ścian nośnych.