Oddany do użytkowania pod koniec maja br. budynek biurowo-usługowy „Villa Metro” został zlokalizowany na Mokotowie u zbiegu miejskich arterii komunikacyjnych Warszawy – ul. Puławskiej, al. Niepodległości i al. Wilanowskiej – Marynarskiej, w obrębie wielkiego węzła komunikacyjnego i przesiadkowego na który składają się: stacja I linii metra „Wilanowska” , pętla autobusowa, przystanki tramwajowe (w przyszłości także pętla linii obsługujących Miasteczko Wilanów-Służewiec), parking systemu parkuj i jedź. Budynek sąsiaduje bezpośrednio z przebudowanymi w ramach jednej inwestycji wejściami do stacji metra „Wilanowska”. Projektanci z pracowni DA Dziuba Architekci mieli trudne zadanie, budynek stanął na niewielkiej narożnej działce o wynikowym, nieregularnym kształcie, zajmując częściowo teren, na którym znajdowało się pierwotne południowe wejście do stacji metra.
Villa Metro
Projekt: DA Dziuba Architekci
Lokalizacja: ul. Puławska 145, Warszawa
Realizacja: Maj 2018r.
Biurowiec Villa Metro
Głównym założeniem projektowym było uspokojenie i ujednolicenie bryły zdeterminowanej trudnym kształtem nieregularnej działki, a także stworzenie harmonijnego i eleganckiego budynku, który złagodzi wielowątkowość otoczenia, uporządkuje otaczającą chaotyczną przestrzeń, stając się pierwszym elementem obudowy przewidywanego w planie miejscowym placu miejskiego.
Charakterystyczne miękkie i zaokrąglone narożniki od północnego wschodu i południowego zachodu kontrastują z ostrymi kantami od strony parkingu „Parkuj i jedź”. Budynek stanowi charakterystyczną dominantę dzięki białej romboidalnej, wykonanej z aluminium strukturze, nałożonej na całkowicie przeszklone fasady. Struktura ta, jako graficzne przełożenie na rysunek elewacji liter VM w założeniu ma stać się znakiem rozpoznawczym biurowca „Villa Metro”. W finalnym efekcie widać, że założenia projektowe zostały spełnione, a budynek już stanowi rozpoznawalny i charakterystyczny obiekt na mapie Warszawy.
Budynek zalicza się do kategorii biurowców klasy AA. Jego powierzchnia całkowita wynosi ok. 11.000 m2, GLA ok. 8.000 m2. Liczba kondygnacji naziemnych wynosi 9, podziemnych 2, a wysokość 35 metrów (max. dopuszczalna przez m.p.z.p.). Inwestorem jest firma Reform Company 3. Budynek tak udało się wpisać w wynikowy nieregularny kształt działki, że osiągnięto plan o niemal wzorcowych modułach powierzchni biurowych do aranżacji, ze zminimalizowaną przestrzenią komunikacyjną (wydajny wskaźnik powierzchni – stosunek pow. netto do pow. brutto), dwupoziomowym parkingiem podziemnym obsługiwanym windami samochodowymi. Osiem pięter budynku zajmują powierzchnie biurowe, na parterze zaś znajduje się przestrzeń handlowo-usługowa.
Budynek Villa Metro zdobył certyfikat LEED na poziomie Gold, tak więc posiada wiele ekologicznych rozwiązań – wszystkie elementy drewniane w budynku posiadają certyfikat FSC (m.in. wewnętrzne drzwi drewniane), oszczędność energii dzięki dwukomorowej szklanej fasadzie i roletach typu sunscreen, dach w technologii białej wyspy odbijający promieniowanie słoneczne, ograniczniki przepływu wody w toaletach, instalacja tzw. szarej wody, czyli wykorzystanie wody opadowej do spłukiwania toalet, wszystkie użyte materiały wykończeniowe takie jak farby, lakiery posiadają niski poziom LZO.
W budynku zastosowano wysokiej jakości materiały i nowoczesne systemy instalacji wewnętrznych, sterowane Systemem Zarządzania Budynkiem (BMS). Całkowicie szklana dwukomorowa fasada, z oknami od podłogi technicznej do sufitu podwieszonego zapewnia komfort termiczny i doskonałe doświetlenie przestrzeni biurowej. Natomiast specjalnie dobrane parametry szklenia chronią przed nagrzewaniem się wnętrza. Dodatkowo wewnętrzne rolety ażurowe zapewniają komfort przed olśnieniem, jednocześnie nie przesłaniając widoku przez fasadę. W co trzecim module fasady zastosowano uchylne okna.
Villa Metro w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie miała wynajęte 100% powierzchni najmu, co jest niewątpliwym sukcesem przy dzisiejszym wysokim wskaźniku podaży powierzchni biurowej w Warszawie. Budynek docenili najemcy tacy jak: Circle K, Regus, PZU Zdrowie, Amgen, Fundamental Group.