Bryła gdańskiego biurowca projektu Andrzej Niegrzybowskiego to zwarta forma składająca się z dwóch, nałożonych na siebie prostopadłościanów, zbliżonych w rzucie wymiarami, obróconych względem siebie o 90 stopni i dodatkowo przesuniętych. Rozbicie jednolitego prostopadłościanu podkreśla inną funkcję parteru oraz wyższych kondygnacji. Obie bryły odróżnia od siebie również wykończenie elewacji.
Biały biurowiec w Gdańsku
Projekt: Andrzej Niegrzybowski
Lokalizacja: Jasień, Gdańsk
Powierzchnia użytkowa: ok 1500m2
Biały biurowiec w Gdańsku
Parter to szklana powierzchnia odbijająca otaczającą budynek zieleń. W jego przestrzeni mieszą się powierzchnie biurowe oraz jego zaplecze. Piętra I i II uzyskały jednolitą, śnieżnobiałą fasadę z paneli laminowanych. Na tych poziomoach zaplanowano showroom odzieżowy. Okna, dla uzyskania jednolitego wyglądu bryły, osłonięte zostały panelami z perforowanej blachy. Zabieg ten za dnia zapewnia jednolity, monolityczny wygląd zwartej bryły. W nocy, kiedy zaświeci wewnętrzne światło, budynek przyjmuje nieregularny wzór elewacji wpisany jednak w powtarzalny moduł wszystkich fasad o osiowym, metrowym rozstawie.
Gradient zastosowany na fasadach szklanych wraz z perforacją, przywoływać ma skojarzenia z półprzezroczystymi materiałami czy koronkami, z których szyte są ubrania.
Cały budynek utrzymany jest w jednym kolorze w śnieżnobiałym odcieniu. Także szklana elewacja parteru, poprzez biały gradient zmniejszający się ku dołowi komponuje się kolorystycznie z pozostałymi kondygnacjami. Dla skontrastowania monochromatycznych powierzchni pionowych elewacji, nawisy, ich podsufitki, wzorując się na wewnętrznych stronach ubrań, zyskały żywy kolor zbliżony do odcienia miedzi. Kolor ten widać dopiero w momencie, kiedy obserwujący zbliży się do budynku, który kontynuując odniesienie do ubioru, skrywa część powierzchni ukazując je dopiero z bliska.
Zabiegi te miały na celu stworzenie wyrazistej bryły budynku przy skromnym wachlarzu środków wyrazu. Budynek ma sprawiać wrażenie neutralnego dla otoczenia ale też jednocześnie niebanalnego i wyrazistego. Bryła zaś odwołuje się do swojego bezpośredniego otoczenia, które stanowią budynki biurowe ze szklanymi elewacjami oraz proste obiekty produkcyjne, magazynowe i warsztatowe.