Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wielofunkcyjnego obiektu użyteczności publicznej Miejskiej Biblioteki Publicznej i Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.
Wyróżnienie w konkursie
Projekt konkursowy: NONEgrupa + INTERURBAN + Jakub Mrotek
Data: Kwiecień 2013
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Zespół autorski:
NONEgrupa: Marta Szaban, Tomasz Krzempek;
INTERURBAN: Weronika Juszczyk, Łukasz Piankowski;
Współpraca: Jakub Mrotek
Opis przyjętych rozwiązań koncepcji.
Idea projektu
Centrum miasta nie tworzą budynki, ale przestrzenie pomiędzy. W małych miastach relacja ta jest szczególnie ważna. Przestrzeń miejska jest generatorem zdarzeń, miejscem spotkań i pokojem dziennym dla mieszkańców.
Charakter nowego centrum Czechowic-Dziedzic powinien więc przede wszystkim opierać się o współczesne standardy projektowania przestrzeni publicznych. Centrum traktujemy w pierwszej kolejności jako wzajeme powiązanie ze sobą kubatur tworzących jednocześnie place o zróżnicowanym charakterze.
Eliminacja ruchu kołowego jest priorytetem dla poprawnego funkcjonowania centrum miasta. Kumulacja miejsc postojowych w wielokondygnacyjnych budynkach parkingowych pozwala pozostawić jak największą przestrzeń dla mieszkańców a powstałe w ten sposób dodatkowe obiekty dopełniają całość założenia.
Relacja pomiędzy kubaturą, a jej otoczeniem zastosowane zostały zarówno w skali XL: budynek-plac jak i w skali XS: książka-półka, wprowadzając naturalną równowagę aż po sam detal.
Skala XL
Miasto Czechowice-Dziedzice jest miastem o zróżnicowanej, dość chaotycznej zabudowie, gdzie zabudowa jednorodzinna styka się z zabudową wielkogabarytową. Brakuje przestrzeni publicznych wspartych odpowiednio zaprojektowaną funkcją, brakuje generatorów jak i atraktorów ruchu miejskiego, gdzie ludzie mogliby spędzać czas wolny, brakuje przestrzeni zielonych służących rekreacji.
Rozproszona zabudowa miasta, brak typowych dla miast pierzei ulic, brak zwartego centrum z odpowiednią ilością funkcji, stała się punktem wyjścia do dalszej pracy nad koncepcją.
Wytworzyła się potrzeba stworzenia nie tylko budynku wraz z jego otoczeniem, ale obiektu generującego aktywności mieszkańców.
Skala L
Stworzenie klasycznego podziału park-budynek-parking nie daje odpowiedzi na zadane w konkursie pytanie – nie tworzy atrakcyjnych przestrzeni ani relacji funkcjonalnych, a samochody w tak dużej ilości degradują przedpole budynku zajmując przestrzeń, która potencjalnie powinna być przeznaczona na użytek mieszkańców.
W celu stworzenia centrotworczych placów kubatura została rozczłonkowana, a przestrzeń wielkopowierzchniowego parkingu naziemnego została skompresowana do postaci dwóch parkingów wielopoziomowych pokrytych zielenią, dopełnionych dodatkową funkcją użytkową w parterze. Rozczłonkowanie nowego centrum jest płynnym przejściem pomiędzy rozproszoną zabudową jednorodzinną, a zwartą kubaturą centrum handlowego.
Rdzeniem założenia jest oś rekreacyjno/miejską łącząca ul. z projektowanym parkiem. na oś nanizane są przestrzenie o zróżnicowanym charakterze: główny plac urzędu, przestrzeń dla młodzieży – skatepark, gówny plac wspólny urzędu i biblioteki wzbogacony rzeźbą multimedialną i interaktywną fontanną oraz plac dla dzieci, będący płynnym przejściem pomiędzy przestrzeniami miejskimi a strefą parku. W parku planuje się stworzenie pawilonu usługowego/gastronomii jako dopełnienie założenia.
Skala M
Urząd i biblioteka, wbrew rozczłonkowaniu na dwie bryły, tworzy funkcjonalną całość. Elementem spajającym są funkcje wspólne obu budynków> mała i duża sala znajdujące się na poziomie /1, dostępne niezależnie z hallu głównego zarówno urzędu jak i biblioteki. pozwala to na niezależne funkcjonowanie tak dwóch skrajnie różnych funkcji.
Biblioteka
Główny hall oddzielony jest od księgozbioru i czytelni blokiem funkcjonalnym zawierającym w sobie toalety oraz klatkę schodową. Bezpośrednio z hallu mamy dostęp do kawiarni oraz małej Sali wykładowej na poziomie -1. Centralna część rzutu to księgozbiór, bezpośrednio nad którym <zawieszony> jest blok magazynowy oraz administracyjny. Czytelnie znajdujące się po obu stronach księgozbioru posiadają podwójną wysokość kondygnacji przez co doświetlone są świetlikami w dachu.
Urząd
Podcięcie parteru od strony ulicy wyraźnie akcentuje wejście do budynku,u rząd jawi się jako struktura przejrzysta. Z atrium na parterze mamy wgląd w funkcje na kolejnych kondygnacjach, natomiast z hallu głównego do Sali rady miasta znajdującej się na poziomie poniżej. Parter to funkcje publiczne: mała gastronomia, sala ślubów wraz z urzędem stanu cywilnego.
Skala S
Obiekty o kubaturze uwarunkowanej funkcją tworząc spójny zespół zabudowy zwarte są jednorodnym rozwiązaniem elewacyjnym. Punktem wyjścia stał się regał biblioteczny o module wnęki 100x45cm poprzez transformację geometrii uzyskujemy dwie struktury.
Elewacja biblioteki poza zacienianiem pełni tez funkcje regału / jest zmienna w zależności od zapełnienia półek książkami.
Zagospodarowanie terenu
Budynki zostały usytuowane w centralnej części działki przy utrzymaniu nieprzekraczalnej linii zabudowy. Projektowana czterokondygnacyjna kubatura urzędu stanowi dominantę przestrzenną układu. Pomiędzy budynkami zlokalizowano place, które pełnią funkcję przestrzeni publicznej przed projektowanymi budynkami oraz stanowią przedpole informacyjne dla poszczególnych funkcji założenia. Wjazdy do parkingów zlokalizowano od strony północnej oraz zachodniej. Dopełnieniem całości założenia jest letni pawilon zlokalizowany w części parkowej od strony wschodniej
Etapowanie
I ETAP
Zagospodarowanie przestrzeni parkowej.
II ETAP
Budynek biblioteki wraz z budynkiem parkingowym uzupełniajacym.
III ETAP
Budynek biurowy Urzędu Miasta wraz z budynkiem parkingowym uzupełniajacym.
Rozwiązania komunikacyjne
Projektowany układ komunikacyjny nowoprojektowanego budynku oparto o istniejące układy wjazdów z uwzględnieniem obszarów zielonych oraz infrastruktury technicznej.
Z uwagi na potrzebę uzyskania min 1 mp na każde 30 m/2 powierzchni całkowitej zaprojektowano dwa naziemne budynki garażowe, wielopoziomowe uwalniając tym samym przestrzeń od ruchu kołowego. W bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki zlokalizowano garaż dwukondygnacyjny zawierający 68 miejsc postojowych, natomiast tuż przy budynku nowoprojektowanego Urzędu miasta od strony zachodniej garaż na 168 miejsc postojowych co stanowi odzwierciedlenie potrzeb parkingowych trzeciego etapu całości założenia.