Eco house to dom zlokalizowany w malowniczym krajobrazie objętym specjalną ochroną Natura 2000. Działka sąsiaduje z lasem bukowo-dębowym, stadniną koni oraz rozległymi łąkami i terenami rolnymi. Budynek zaprojektowany został w taki sposób, aby zoptymalizować straty i zyski energii. Jest on obiektem energooszczędnym nie tylko technologicznie – ze względu na zastosowane instalacje techniczne ale również poprzez przemyślaną formę architektoniczną która współgra z naturą.
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Wizualizacje i Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś
Współpraca: Dominika Ropek
Konsultacje: Wiesław Ziembla
Konstrukcja: Karol Kaczmarek
Instalacje: Adam Kokoszka
Elektryka: Szymon Sankowski
Projekt Drogowy: Rafał Dziedzic
Eco House – Opis rozwiązań projektowych
Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób aby w okresach zimowych dawały ciepło a w okresach letnich nie przegrzewały wnętrza. Elewacja północna nie tylko jest pozbawiona okien ale również jest “osłonięta” pomieszczeniami “izolatorami” takimi jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy garderoba.
Budynek zostanie wybudowany w systemie Izodom. Jest to system oparty na pustakach styropianowych o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Również płyta fundamentowa zostanie wykonana w systemie Izodom, która zminimalizuje straty ciepła.
Dom zostanie wyposażony w instalację gromadzenia wody deszczowej o pojemności 1000m3 wykorzystywanej do nawadniania przydomowego ogrodu oraz do celów sanitarnych. Woda zostanie pozyskana z dachu domu oraz z oplatającego dom drenażu.
Zostanie zainstalowany kolektor powietrzny do ogrzewania CWU (ciepłej wody użytkowej) i częściowo do nagrzania pomieszczeń poprzez sprzężenie kolektora z wentylacją mechaniczną.
Dom zostanie wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepłego powietrza do 70%, z kolei nieodzyskane ciepłe powietrze (ok. 30%) zostanie wykorzystane do podgrzania wody użytkowej redukując straty ciepła do zaledwie ok. 10%.
W strefie salonu gdzie wysokość pomieszczenia przekracza 5m wykonany będzie system transportu ciepłego powietrza z górnych cieplejszych do dolnych chłodniejszych partii wnętrza.
Instalacje zostaną zintegrowane inteligentnymi urządzeniami sterującymi. Czujniki temperatury rozsiane po całym domu w poszczególnych strefach – garażu, garderobie, holu, salonie, zostaną podpięte do sterownika kontrolującego proces wentylacji. Ta z kolei będzie decydowała o konieczności uruchamiania ogrzewanie podłogowego wyposażonego w sieć odrębnych czujników temperatury.
Kominek w salonie (z tzw. dystrybucją gorącego powietrza) będzie służył jako alternatywne dodatkowe źródło energii. W razie braku energii elektrycznej zasili CO. Kominek zostanie również sprzężony z wentylacją mechaniczną.
Na działce zostanie wybudowana przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków.
Lokalizacja: Dzikowiec, Polska
Data: 2012
Powierzchnia: 212 m2
Klient: Prywatny