Catamaran House inspirowany kształtem statków projektu studia JABRAARCHITECTS

W podwarszawskim Józefowie powstanie najnowszy dom projektu pracowni JABRAARCHITECTS – Catamaran House. Forma budynku inspirowana kształtem statków, oddaje charakter jego mieszkańców, których pasją są podróże po morzu śródziemnym. 


Catamaran House
Autor: JABRAARCHITECTS
Lokalizacja: Józefów, woj. mazowieckie
Powierzchnia: 350 m2 z garażem
Data opracowania: 2016

 

Catamaran House. Projekt: JABRAARCHITECTS

Catamaran House. Projekt: JABRAARCHITECTS

Catamaran House


Krajobraz urbanistyczny Józefowa jest stosunkowo zróżnicowany i trudno odnaleźć w nim kontekst. Przeważa typowa zabudowa jednorodzinna o charakterze podmiejskim, ale nie brakuje też zabudowy willowej, rezydencjonalnej i budynków nowoczesnych, których w ostatnim czasie powstaje coraz więcej.

Założenia i oczekiwania inwestorów były jasne i klarowne. Chcieli zamieszkać w nowoczesnym, komfortowym domu, który będzie ich prywatną enklawą, ale również miejscem ich pracy.

Wychodząc naprzeciw inwestorom na urokliwej nadwiślańskiej działce o powierzchni 1300 m2 architekci zaprojektowali nowoczesny dwukondygnacyjny dom z płaskim dachem, którego białe elewacje wyłaniają się zza zielonej kurtyny drzew rosnących w części frontowej działki. Dom docelowo został zaprojektowany dla rodziny z dzieckiem, a w jego części parterowej przewidziano sporą przestrzeń na biuro i showroom na potrzeby działalności prowadzonej przez inwestorów.

Bryłę budynku w parterze zaplanowano na rzucie litery T, natomiast piętro tylko częściowo pokrywa rzut parteru, dzięki czemu z pomieszczeń na piętrze zaplanowano wyjścia na tarasy z widokiem na drzewa i otaczający krajobraz. Powierzchnia mieszkalna wynosząca nieco ponad 350 m2 obejmuje w kondygnacji parteru kuchnię, salon i jadalnię, garderobę, wc, pomieszczenia techniczne, garaż dwustanowiskowy oraz biuro i showroom. Natomiast na piętrze znajduje się główna sypialnia z wyjściem na taras, garderoba, siłownia również z wyjściem na taras, sypialnia dla dziecka i duża łazienka z widokiem z poziomu wanny na drzewa. Zaprojektowane pomieszczenia są przestronne i tak rozmieszczone w budynku, że nie kolidują z częścią biurową zaprojektowaną w zachodniej części budynku, z osobnym wejściem bezpośrednio od strony frontowej. Strefa dzienna (salon, kuchnia, jadalnia) zorganizowana na jednej dużej przestrzeni szerokimi przeszkleniami łączy się z tarasem i ogrodem, natomiast od strony wschodniej doświetla ją przeszklone patio.

Rozwiązanie geometryczne bryły oraz elewacje nawiązują do inspiracji zaczerpniętej z tematyki jachtów. Te inspiracje przeniesione zostały wprost z zainteresowań inwestorów, których pasją są podróże po morzu śródziemnym.

Biały kolor elewacji, kontrastuje z ciemnymi płaszczyznami wykończonymi w płycie z kwarcytu i efektownie prezentuje się w otoczeniu zieleni. Natomiast dzięki skosom na białych poziomych płaszczyznach dachów nad parterem i nad piętrem bryła budynku nabiera dynamicznego charakteru przypominając katamaran.

 

Catamaran House. Projekt: JABRAARCHITECTS

Catamaran House. Projekt: JABRAARCHITECTS

Catamaran House. Projekt: JABRAARCHITECTS

Catamaran House. Projekt: JABRAARCHITECTS

 

Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.