Europejski kurort pośród ustrońskich piramid

Europejski kurort pośród ustrońskich piramid

Dzielnica sanatoryjno-uzdrowiskowa w Ustroniu Zawodziu była największą tego typu inwestycją w powojennej Polsce. Teraz czeka ją wielka rozbudowa, za której projekt odpowiedzialne są dwie śląskie pracownie: Macieja Franty i Roberta Koniecznego. Architekci zapowiadają twórczą i krajobrazową kontynuację dawnego kompleksu oraz powstanie kurortu na najwyższym poziomie.

Jak spełnić marzenia i pracować w najlepszych światowych firmach. Polski architekt w Nowym Jorku.

Jak spełnić marzenia i pracować w najlepszych światowych firmach. Polski architekt w Nowym Jorku.

Konrad Brzykcy to młody polski architekt, który wyjechał z Polski i od wielu lat pracuje w renomowanych zagranicznych biurach projektowych w Barcelonie oraz Nowym Jorku. W rozmowie z nami przedstawia kulisy swojej przygody i opowiada o napotkanych trudnościach i wyzwaniach oraz życiu w niezwykłych metropoliach.

Wieżowiec CAPITASPRING w Singapurze. Projekt: BIG - Bjarke Ingels Group

280-metrowa oaza wysokościowa w Singapurze pracowni BIG

CapitaSpring to oaza wysokościowa, która kontynuuje pionierską pionową urbanistykę Singapuru ze zróżnicowanym programem restauracji, powierzchni biurowych, apartamentów oraz niezwykłych ogrodów. Wieżowiec położony w samym sercu finansowej dzielnicy miasta charakteryzuje się dynamiczną grą prostopadłych linii, bujnej zieleni i kontrastujących tekstur.

Dom(ki) w lesie pod Warszawą. Projekt: 81.WAW.PL

Dom(ki) w lesie pod Warszawą – nietypowy budynek projektu 81.waw.pl

Dom(ki) w lesie to nietypowy projekt domu jednorodzinnego, ponieważ zamiast jednej bryły budynku powstały trzy oddzielne, połączone łącznikami. To nowy projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl, który zrealizowany zostanie w podwarszawskiej letniskowej miejscowości.

Architektura ze smakiem. Kawiarnia Lodowato w Tychach

Architektura ze smakiem. Kawiarnia Lodowato w Tychach

Niewielka narożna działka w otoczeniu istniejącej zabudowy mieszkaniowej stanowiła dla architektów z pracowni Paradox nie lada wyzwanie. Projektanci stworzyli budynek, który swoją formą stara się nawiązać do okolicznej zabudowy. Postawili na wysokiej jakości materiały wykończeniowe, , które budują charakter obiektu, z charakterystyczną podstawą z siatki cięto-ciągnionej.

Malowniczo położony dom na opadającej działce w Portugalii. Zdjęcia: Ivo Tavares Studio

Malowniczo położony dom na opadającej działce w Portugalii

Dom „PS House” znajduje się w mało zagęszczonym regionie na obrzeżach Bragi w Portugalii. Funkcje domu architekci z pracowni Inception Architects Studio rozplanowali na trzech różnych poziomach schodzących niżej, podążając i „przekraczając” nierówności, które oferuje opadająca działka z efektownym widokiem na dolinę i pola uprawne. 

Wind House. Projekt: Przemysław Olczyk Mobius Architekci. Zdjęcia: Paweł Ulatowski

Wind House – wyjątkowy dom ukształtowany przez naturę

Wystarczy jedno spojrzenie na ten wyjątkowy dom, aby stwierdzić, że trudno o drugą, podobną strukturę form. Nic dziwnego, to jedyny w swoim rodzaju projekt willi na świecie ukształtowany w pełni przez naturę. Obszar położony we wschodniej części otuliny parku narodowego, stanowi jeden z atrakcyjniejszych rejonów, które upatrzyli sobie mieszkańcy Warszawy.

Residenza Ra Curta w Szwajcarii. Projekt: A++ Human Sustainable Architecture. Zdjęcia: Giacomo Carena

Nowoczesna bryła i eleganckie wnętrza. Niezwykła rezydencja w górzystym krajobrazie Szwajcarii

W przepięknej, górzystej okolicy, w bliskim sąsiedztwie jeziora Lugano, powstała Residenza Ra Curta. Projekt pracowni A++ autorstwa Paolo i Carlo Colombo zachwyca nowoczesną bryłą i minimalistycznymi, eleganckimi wnętrzami. Z okien rezydencji roztacza się widok na piękny szwajcarski krajobraz.

Minimalistyczny dom pośród drzew. Projekt: todos.architekci

Minimalistyczny dom pośród drzew

Działka, na której zlokalizowany jest budynek, posiada gęste zadrzewienie młodym lasem sosnowym, który do złudzenia przypomina zalesienie nad polskim morzem. Charakterystyczny klimat wyznaczył kierunek projektu pracowni todos.architekci w stronę bardzo minimalistycznej formy i naturalnych okładzin zewnętrznych.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.