Konkurs dwuetapowy na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej NOWE ŻERNIKI wraz z zagospodarowaniem terenu we Wrocławiu.
Wyróżnienie równorzędne w konkursie
Projekt: 81.WAW.PL – Pracownia Architektoniczna
Data: Październik 2013
Lokalizacja: Wrocław, Nowe Żerniki
Skład zespołu: Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż
Współpraca autorska: Karolina Sikorska
Opis autorski
Opis koncepcji zagospodarowania terenu z uwzględnieniem projektowanej zieleni, infrastruktury technicznej, elementów komunikacji wewnętrznej, elementów małej architektury i oświetlenia.
Nowy budynek Centrum Kultury i Aktywiści Lokalnej ma stać się wizytówką nowo powstającego wzorcowego osiedla mieszkaniowego Nowe Żerniki oraz ma realizować założenia programu Europejskiej Stolicy Kultury.
Projektowany budynek Centrum Kultury został zlokalizowany w północnej oraz centralnej części działki. Na działce Inwestora z powodzeniem udaje się wypełnić program projektowanego budynku i wszystkich elementów obsługujących.
Do budynku mamy dostęp od południa od ulicy 4 KDD/1 oraz od północy od ul. Białodrzewnej 4KDD/3 poprzez ciąg pieszo jezdny, wzdłuż którego zlokalizowano 15 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych w tym 1 dla osób niepełnosprawnych oraz parking na rowery. Dodatkowo przewidziano drugie miejsca parkingowe na rowery zlokalizowane przy ciągu pieszo-rowerowym, który biegnie po wschodniej granicy działki. Przy ulicy 4KDD/1 zaplanowano także miejsce postojowe dla autobusu. Dodatkowo istnieje możliwość dostania się do budynku od strony wydzielenia „A” poprzez ciąg komunikacyjny po wschodniej stronie działki.
Projektowany budynek Centrum Kultury składa się z dwóch podstawowych brył oraz szklanego łącznika. Łącznik ten od wschodu sąsiaduje z placem, na którym zlokalizowano miejsca do siedzenia / siedziska wynikające z podziału posadzki/, czytania, pracy czy wypoczynku. Elewacja parteru w łączniku w całości jest przeszklona, co pozwala na bezpośredni kontakt wnętrza budynku z placem. Plac staje się częścią budynku.
Przy takim założeniu plac staje się przysłowiowym Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. Ograniczony od północy i od południa bryłami budynków, a od zachodu domknięty szklanym łącznikiem / pawilonem. Plac ma charakter ogólnodostępny, jest to plenerowa przestrzeń rekreacyjna do prezentacji muzycznych, teatralnych i artystycznych wraz z możliwością projekcji filmowej kina letniego na jednej ze ścian schronu. Ranga placu została podkreślona poprzez zlokalizowanie go w osi założenia wydzielenia wewnętrznego „A”. Dodatkowo granicę między centralnym placem, a terenami rekreacyjnymi stanowić będzie zadaszenie, które z jednej strony „domyka” plac, a z drugiej strony jest zadaszoną plenerową przestrzenią do prezentowania prac oraz działań artystycznych związanych z funkcjonowaniem budynku.
Przestrzeń Placu Centralnego stanie się tak samo ważna jak przestrzenie wewnątrz budynku, a zlokalizowanie jej jako formy wewnętrznego „dziedzińca” sprawi, że będzie to przyjazna przestrzeń dla mieszkańców i stanie się sercem Centrum Kultury.
Proponowany projekt zagospodarowania terenu wokół Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej stara się wykorzystać istniejące walory terenu i poprzez ich przeskalowanie i podkreślenie, wyeksponować bryłę centrum jako główny element kompozycji.
Zobacz: Wybrane projekty 81.WAW.PL!