Czarna willa na południowym zboczu z widokiem na las

Zaprojektowana w pracowni MOKAA Architekci willa znajduje się na malowniczo położonej działce – na terenie najstarszej wsi w powiecie krakowskim, na południowym zboczu z kojącym widokiem na otaczający las. W tym miejscu powstała nowoczesna rezydencja nawiązująca formą dachów do tradycyjnej formy domu.


Willa Michałowice
Projekt: MOKAA Architekci
Powierzchnia: 400 m2
Laureat konkursu: „Salony architektury 2020”

 

Czarna willa na południowym zboczu z widokiem na las Czarna willa na południowym zboczu z widokiem na las

Willa Michałowice


Czarna bryła budynku wzbogacona o ocieplające charakter całego założenia drewno wpisuje obiekt w krajobraz. Na powierzchni prawie 400 metrów kwadratowych znajduje się duża część dzienna, strefa nocna z sypialniami dla gości oraz przestrzeń relaksu w postaci pomieszczeń wellness i spa. Działka posiada nieregularne ukształtowanie terenu, który opada w kierunku południowym.

Horyzontalną formę domu tworzą dwie bryły zwieńczone dwuspadowymi dachami, w których zlokalizowano najważniejsze funkcje wraz z mniejszymi przestrzeniami przekrytymi płaskimi stropodachami, które spinają całą kompozycję.

Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu uzyskano efekt parterowej strefy mieszkalnej, w której strefa nocna zlokalizowana jest już niejako na piętrze względem terenu zewnętrznego. W centralnej części mieści się przestrzeń wypoczynkowa z przestronną kuchnią, jadalnią oraz salonem, otwarta panoramicznym przeszkleniem na pobliski las. Podziemną kondygnację zaaranżowano na strefę wellness i spa. Wykorzystując różnicę poziomów na działce, otwarto tę przestrzeń na ogród. Na poddaszu części wschodniej powstały dwa pokoje gościnne z łazienkami. W pozostałych częściach domu znajduje się garaż, strefa wejściowa z pomieszczeniami pomocniczymi oraz zadaszony taras, na którym mieszkańcy mogą wspólnie usiąść czy zjeść ciesząc otaczającym krajobrazem.

Wokół domu zaplanowano ścieżki urozmaicone mniejszą roślinnością, którą zasadzono również na opadającym zboczu tuż przed oknami budynku.

 

Czarna willa na południowym zboczu z widokiem na las Czarna willa na południowym zboczu z widokiem na las Czarna willa na południowym zboczu z widokiem na las

 

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.