Dom japoński – Minimalistyczna forma dynamicznie wpisana w stromy teren

Działka, na której usytuowany zostanie dom japoński znajduje się na południu Polski, a jej największym atutem jest rozpościerający się z niej widok na Jezioro Czorsztyńskie. Projektantom pracowni MIDI Architekci zależało na tym, aby ze wszystkich głównych pomieszczeń, gdzie przebywają mieszkańcy tego domu, widok był równie piękny – okna wszystkich sypialni, salonu, dwóch łazienek i studia zostały skierowane w kierunku jeziora.


Dom japoński otwarty widokowo na Jezioro Czorsztyńskie
Projekt: MIDI Architekci
Zespół: Alicja Karaś, Piotr Karaś, Marta Strus, Katarzyna Lipska

 

Dom japoński otwarty widokowo na Jezioro Czorsztyńskie


Ze względu na widokowy charakter dom jest rozłożysty. Mimo to projektanci starali się „wpisać” go w naturalny teren o dużym spadku – zielona rampa łączy salon i przylegający do niego taras z położonym niżej ogrodem o naturalnym charakterze. W najniższej części działki umieszczono wjazd do garażu, a w najwyższej wejście główne do budynku, w taki sposób aby zaraz po wejściu do domu mieszkańców i odwiedzających zaskakiwał piękny widok.

Kolejnym założeniem, którym kierowali się architekci przy projektowaniu domu japońskiego był minimalizm. Oszczędność formy oraz materiałów jest widoczna szczególnie na zewnątrz budynku: płyty włókno-cementowe na elewacjach i dachu, naturalne drewno we wnękach projektowanego budynku, ukryte rynny i rury spustowe, proste, drewniane pergole. Minimalistyczny, powściągliwy charakter domu na wejściu przełamuje dzwonek do drzwi.

Budynek przeznaczony będzie dla czterech osób oraz ich okazjonalnych gości, a architekci podczas prac nad koncepcją dom japońskiego starali się zaprojektować jego układ funkcjonalny z poszanowaniem potrzeb wszystkich członków rodziny.Dom przybiera nowoczesną formę, której dynamiczny charakter potęgują różnice poziomów i nietypowa zielona rampa.

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.