Dom Kanciasty – ponadczasowa bryła z zielonym atrium

Dom Kanciasty zlokalizowany będzie w bliskim centrum Kalisza. Ideą projektu krakowskiej pracowni KONZEPT Architekci było uzyskanie ponadczasowej bryły wpisanej w otaczające sąsiedztwo.


Dom Kanciasty w Kaliszu
Projekt: KONZEPT Architekci

 

Dom Kanciasty – ponadczasowa bryła z zielonym atrium

Dom Kanciasty


Budynek usytuowany będzie na płaskiej działce. Najbliższe sąsiedztwo to domy jednorodzinne o niskiej zabudowie. Powierzchnia projektowanego obiektu to około 320 metrów kwadratowych. Wyzwaniem projektowym było stworzenie bryły domu parterowego z płaskim dachem, która będzie miała swój dynamiczny niepowtarzalny charakter.

Funkcje mieszkalne rozplanowano na rzucie zbliżonym do kształtu litery 'U’. Taki układ budynku pozwolił na stworzenie przestronnego atrium, które naturalnie doświetla wnętrza oraz tworzy ciekawy wizualnie akcent wewnątrz – przestrzeń z charakterystycznym drzewkiem towarzyszy mieszkańcom domu o każdej porze dnia.

Architekci postawili na wyeksponowanie stref funkcji budynku poprzez zróżnicowanie wysokości poszczególnych pomieszczeń. Następnie powstały ramy betonowe, które w kształcie litery L, w różnych kierunkach przenikają się ze sobą tworząc dynamiczną całość. Podział na strefy podkreślono nie tylko różnicami w wysokości budynku, ale także rozróżnieniem materiałowym elewacji domu. Projektanci postawili na ponadczasową kolorystykę, która łączy biel, drewno i betonowe okładziny. Całość kompozycji wzmacniają dodatkowe doświetlenia liniowe w podbitce dachu.

Oprócz odbioru zewnętrznego istotnym dla zespołu biura KONZEPT elementem (z racji genezy biura) jest również funkcjonalne na co dzień i estetyczne wnętrze. Całość założenia jest efektem wypracowania optymalnych rozwiązań na podstawie wytycznych Inwestora. Budynek został podzielony na trzy strefy: wejściową, dzienną oraz nocną. W połowie bryła została podzielona poprzez wspomniane – przeszklone i przestronne atrium, które ma w zamyśle doświetlać część wewnętrzną, dzięki rozpływającym się po całym wnętrzu promieniom słońca.

 

Dom Kanciasty – ponadczasowa bryła z zielonym atrium Dom Kanciasty – ponadczasowa bryła z zielonym atrium Dom Kanciasty – ponadczasowa bryła z zielonym atrium Dom Kanciasty – ponadczasowa bryła z zielonym atrium

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.