Dom w lesie – Easst.com

Dom w lesie. Projekt: Easst.com

Dom w lesie


Dom został zaprojektowany dla modelu rodziny 2 + 2. Do dyspozycji architekci mieli bardzo dużą ponad hektarową działkę umiejscowioną praktycznie w środku lasu. Dookoła działki znajdują się jeziora, na które tylko zimą, gdy drzewa gubią liście, jest wspaniały widok. Budynek został tak ukształtowany, aby łapać jak najwięcej południowego i zachodniego światła. Przez ukształtowanie głównej bryły budynku w kształcie litery L salon wyniesiony powyżej terenu ma widok na jezioro. Do salonu przylega taras będący dachem nad częścią rekreacyjno-sypialną. Na poziomie salonu znajduje się również sypialnia dla gości. Wykorzystując  duże nachylenie terenu rozdzielono w czysty i widoczny sposób sypialnie od części salonu, kuchni i jadalni. Sypialnie mają zachodnią ekspozycję. Komunikacja znajduje się od strony wschodniej. Jest doświetlona dzięki wykopaniu części ziemi pomiędzy bryłami, w ten sposób powstał też zielony, wewnętrzny korytarz. Z parteru domownicy mają dostęp do sauny oraz do zewnętrznego basenu znajdującego się na dolnym tarasie.

Bryła budynku została formalnie rozrzeźbiona, aby jak najlepiej wpasować się w pochyły teren. Budynek został uproszczony do geometrycznych kształtów i stanowi abstrakcyjną rzeźbę otoczoną przez las. Duże powierzchnie przeszkleń powodują, że od wewnątrz kontakt z otaczającą zielenią jest maksymalny. Wnętrze staje się transparentne, zieleń jest integralną częścią życia domowników. Główne materiały wykorzystane w projekcie to beton oraz szkło. Architekci założyli, że beton jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów. Do jego tworzenia potrzeba niewiele energii, surowce są łatwo dostępne i ich wydobycie jest stosunkowo mało inwazyjne.


Pracownia: Easst.com | Marcin Sucharski Architekt
Powierzchnia zabudowy:  558,70 m2
Kubatura:  1877,7 m3
Data realizacji: 2015/2016

 

Dom w lesie. Projekt: Easst.com

 Dom w lesie. Projekt: Easst.comDom w lesie. Projekt: Easst.com

Dom w lesie. Projekt: Easst.com

  Dom w lesie. Projekt: Easst.com

  Dom w lesie. Projekt: Easst.com

  Dom w lesie. Projekt: Easst.com

  Dom w lesie. Projekt: Easst.com


Zobacz: Projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych!


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.