Na malowniczo położonym terenie przeznaczonym pod inwestycję w Rio de Janeiro znajdował się kompaktowy dom zaprojektowany przez Oscara Niemeyera, jednego z najwybitniejszych brazylijskich architektów, laureata Nagrody Pritzkera, zwanej potocznie architektonicznym Noblem. Projekt pracowni Siqueira+Azul stanowi rozbudowę istniejącej rezydencji i łączy 3 niezależne obiekty ścieżkami, korytarzami i schodami, tworząc efektowne ogrodowe założenie wkomponowane w naturalny krajobraz.
Itaúna House
Lokalizacja: Rio de Janeiro, Brazylia
Projekt: Siqueira+Azul
Architekt prowadzący: Lia Siqueira
Architekt, współautor projektu: Felipe Siqueira
Architekt, oryginalny projekt domu przed rozbudową: Oscar Niemeyer
Inżynieria: Stewart Engenharia
Oświetlenie: Maneco Quinderé
Audio and Wideo: EVOLUSOM
Architektura krajobrazu: Isabel Duprat Arquitetura Paisagística
Konstrukcja: Abilitá
Okna: Panoramah!
Izolacje przeciwwodne: Cetimper
Area: 800 m²
Zdjęcia: André Nazareth, Ruy Teixeira
Źródło: v2com
Itaúna House
Rozbudowa istniejących obiektów możliwa była dzięki nabyciu sąsiedniej nieruchomości. Nowy aneks rekreacyjny został zbudowany na wyraźnie zarysowanej w przestrzeni płycie, która zdaje się unosić pomiędzy basenem a ogrodem, a całe założenie zyskało wyrazistą przestrzeń podkreśloną pionowymi i poziomymi liniami nawiązującymi do otoczenia.
Całe założenie składa się z trzech niezależnych obiektów, które zostały komunikacyjnie połączone tworząc jedną całość. Ideą projektu jest płynna integracja nowo-projektowanych przestrzeni z otaczającym krajobrazem.
Wnętrza zostały dostosowane do współczesnych standardów i aktualnych potrzeb jego mieszkańców. Elewacje istniejących budynków zostały wzbogacone o nowy element – duże, obrotowe panele. Ich działanie umożliwia niestandardowy układ konstrukcyjny, oparty na stalowej siatce. Charakterystyczny okrągły otwór pełni funkcję punktu obserwacyjnego i dodatkowego źródła światła, umożliwiając widok na górny dziedziniec.
Ścieżka pionowa wyznaczona została przez spiralne schody prowadzące do wieży z dużymi przesuwanymi panelami szklanymi zapewniającymi nieograniczony widok na zapierający dech krajobraz z poziomu wzniesienia. Długa ława usytuowana wzdłuż krawędzi płyt, wyznacza granice przestrzeni, łącząc wnętrza z zewnętrzem.
Bujna roślinność przenika przez cały projekt, a materiały wykończeniowe nowego rekreacyjnego obiektu dodają głębi projektowanym przestrzeniom i tworzą harmonię z otaczającym krajobrazem, integrując architekturę z pięknem naturalnego krajobrazu.