Dom Małopolski został zaprezentowany w ramach III Dni Dizajnu w Stalowej Woli na konferencji Bogusława Barnasia: „Współczesny Krajobraz Polski i świata”. Jest dostępny na wystawie BXBstudio – architektura zakorzeniona w tradycji od 2.10 do 30.11.2015 oraz opisany w pierwszej publikacji pracowni BXBstudio: „architektura zakorzeniona w tradycji” wydawnictwa Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
„Wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa, pozbawiona duszy.”
Bogusław Barnaś
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Natalia Bryzek, Anna Hydzik
Wizualizacje & Grafika: Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Kraków, Polska
Data: 2014-2015
Powierzchnia: 271 m2
Klient: Prywatny
Dom Małopolski
Dom Małopolski to budynek mieszkalny zainspirowany tradycyjną małopolską architekturą drewnianą. Nowoczesna bryła budynku zaprojektowana została w oparciu o współczesne standardy projektowe (funkcjonale, prawne i technologiczne) czerpiąc z bogatego dziedzictwa kultury ludowej.
Charakterystyczne cechy stylistyczne drewnianej chałupy, które przełożyliśmy na współczesny język architektoniczny to nietypowa barwa – ultramaryna stanowiąca element zdobiący historyczne domy. Był to niegdyś najtańszy dostępny barwnik wykorzystywany do zdobienia domów. Kolejną cechą charakterystyczną dla tego typu obiektów był wyraźny trójpodział na bryłę dachu krytą strzechą, którą wykonaliśmy z kamiennego łupka, zaś bryła drewnianego parteru nawiązuje do konstrukcji zrębowych, którą wykończyliśmy mozaiką drewnianych paneli o różnej skali – szerokości i długości, nadając jednocześnie najwęższym panelom wspomniany kolor ultramaryny. Betonowa podstawia nawiązuje do kamiennych podmurówek i stanowi bryłę wciśniętą w zbocze niewielkiej działki. Wyraźne podcienie, które można dostrzec w drewnianych wiejskich domach z bali, również kształtują współczesną formę Domu Małopolskiego. Z jednej strony podkreślają dynamiczną strefę frontową budynku (dostosowując linie budynku do kształtu ciasnej działki) z drugiej strony stanowią okazałe zadaszenie tarasu letniego. Drewniane wiejskie domy korespondowały z niewielkimi ogródkami wydzielonymi drewnianymi płotami. Dom Małopolski w sposób analogiczny do tych historycznych, obsadzony został bujnym ogrodem, natomiast trwałe, transparentne, ale pokaźne ogrodzenie stanowi współczesną transformację malowniczych drewnianych płotów.
Dom Małopolski to niewielka forma linearnej ekspresji, wpisana w ciasną krakowską działkę. Wnętrza budowli otwierają się na otaczający krajobraz. Parter korespondujący z przyległym tarasem mieści strefę dzienną oraz pokój gościnny, natomiast poddasze mieści strefę prywatną, w której zaprojektowano sypialnię małżeńską, gabinet i okazały, widoczny od frontu domu przeszklony pokój z niewielkim tarasem.
Dom Małopolski jest kontynuacją wątku twórczego zainicjowanego w projektach Domu Zagrodowego, Domu Artysty i przede wszystkim – Domu Polskiego. Wszystkie wspomniane domy łączy charakterystyczny trójpodział odseparowanych form architektonicznych, które kreują dynamiczny i intrygujący dialog przestrzennych kontrastów.
Dom Małopolski jako kontynuacja Domu Polskiego
Dom Małopolski jest kontynuacją wątku twórczego zainicjowanego w projektach Domu Zagrodowego, Domu Artysty i przede wszystkim – Domu Polskiego. Wszystkie wspomniane domy łączy charakterystyczny trójpodział odseparowanych form architektonicznych, które kreują dynamiczny i intrygujący dialog przestrzennych kontrastów.
Dom Polski został pokazany na Festiwalu Architektury w Londynie jako część wystawy Wallpaper Directory 2014.
Projekt został również nominowany do 15tego cyklu międzynarodowej nagrody 20+10+X World Architecture Community Awards i opublikowany przez chiński A+A. Pojawił się również na okładce specjalnego dodatku do Rzeczpospolitej – Modern Office.
Dom Polski, obok Domu Małopolskiego, został także zaprezentowany w ramach III Dni Dizajnu w Stalowej Woli na konferencji Bogusława Barnasia: „Współczesny Krajobraz Polski i świata”.
Dom Polski
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Elena Casado Castrillo, Paulina Dobrzańska
Wizualizacje & Grafika: Bogusław Barnaś
Lokalizacja: gm. Gródek nad Dunajcem, Polska
Data: 2013
Powierzchnia: 561 m2
Klient: Prywatny
DOM POLSKI nawiązuje stylistyką do polskiej kultury ludowej – malowniczych kościołów krytych gontem, smukłych dzwonnic oraz staropolskich dworów bogatych w niesamowite konstrukcje z bali drewnianych. Jest współczesną interpretacją bogatego i unikalnego polskiego dziedzictwa kulturowego nie eksplorowanego we współczesnym designie.
Forma architektoniczna domu to betonowa podstawa oparta na stoku, na której wspierają się dwie dominujące bryły przełamane szklaną transparentną kondygnacją. Statyczny, ciężki prostopadłościan nawiązuje do tradycyjnych domów z bali, natomiast dynamiczna i lekka bryła zwieńczająca dom inspirowana jest formami drewnianych kościółków krytych gontem.
Dom usytuowany jest na 31 arowej działce w gminie Gródek nad Dunajcem, na jednym z najwyższych okolicznych wzniesień, z którego roztacza się przepiękny widok na otaczający górzysty krajobraz, Jezioro Rożnowskie oraz przyległy do działki las.
Układ funkcjonalny domu został zorganizowany w taki sposób aby wykorzystać walory widokowe działki. Strefa dzienna, wyniesiona na pierwszą kondygnację, została całkowicie przeszklona. Konstrukcja nośna podtrzymująca zadaszoną kubaturę została celowo pozbawiona wertykalnych kierunków, aby wpisać się w wielospadową formę architektoniczną domu, jak i otaczający krajobraz. Tutaj zlokalizowano przestronny salon z kominkiem otwarty na widokowy taras, jadalnię oraz kuchnię przyległą do drogi dojazdowej i pobliskiego lasu.
W nadwieszonej bryle krytej gontem zlokalizowano strefę prywatną – pokój dzieci, wysoką i przestronną sypialnię główną z łazienką oraz garderobą, przyległą do sypialni antresolę widokową otwartą na poniższy salon, natomiast na samym szczycie konstrukcji zaprojektowano pokój kontemplacyjny(widokowy) inspirowany strzelistymi wieżami drewnianych kościółków.
Na parterze w prostopadłościennej bryle z bali zlokalizowano strefę wejściową, garderobę, drugą kuchnię, łazienkę oraz pokoje gościnne. Ta strefa została tak zaprojektowana aby w przyszłości mogła stanowić niezależną odrębną strefę mieszkalną. Nad garażem zlokalizowany został zielony ogród widokowy dostępny przez sypialnię gościnną. Ma on być alternatywnie prywatnym ogródkiem dla wydzielonej odrębnej strefy mieszkalnej.
W przyziemiu znajduje się biuro, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż. Przyziemie również zostało tak zaaranżowane aby z biura oraz garażu roztaczał się widok na jezioro.
Dom wyposażono w systemy mobilne ograniczające dostęp światła – wysuwane rastry chroniące również przed deszczem oraz zamykane okiennice podkreślające skosy całego założenia. Nietypowe trójkątne okna zlokalizowane w dachu sypialni i garderoby są współczesną interpretacją tradycyjnych lukarn.
Zaprojektowany dom może spełniać funkcję domu wielopokoleniowego z zachowaniem niezależności i odrębności poszczególnych stref mieszkalnych, przy opcjonalnym zintegrowaniu strefy dziennej jako przestrzeni wspólnej. Strefa odrębna (parter) może również służyć jako przestrzeń rekreacyjna dla turystów.
Walorem budynku jest jego funkcjonalna oraz przestrzenno-formalna różnorodność oparta na grze linearnych kontrastów.