Dom na skarpie pracowni KONZEPT Architekci

Dom na skarpie to jeden z najnowszych projektów pracowni KONZEPT Architekci. Inwestycja zlokalizowana jest na pochylonej w kierunku południowym działce w widokowej części Krakowa. Dom powstał jako przebudowa istniejącego budynku mieszkalnego z lat 70.


Dom na skarpie
Autorzy: KONZEPT Architekci
Lokalizacja: Kraków

 

Dom na skarpie, Kraków. Projekt: KONZEPT Architekci

Dom na skarpie, Kraków. Projekt: KONZEPT Architekci

Dom na skarpie, Kraków. Projekt: KONZEPT Architekci

Dom na skarpie


Ułożenie budynku na działce jest wręcz idealne. Wejście do domu naturalnie zlokalizowane jest od strony północnej. Okna otwierają się na wschód oraz zachód, a główna szklana fasada znajduje się po stronie południowej – zaprojektowana tak, aby jak najlepiej eksponować otaczający dom krajobraz.Z uwagi na określony budżet, Inwestorzy zadecydowali, aby na elewacje nie wprowadzać żadnych zbędnych, drogich materiałów dekoracyjnych. Projektanci postawili więc na tynk o zróżnicowanej kolorystyce, akcentując tym samym horyzontalność bryły, a zaoszczędzone środki przeznaczono na wielkopowierzchniowe okna i „ramę”, która jest głównym pomysłem na bryłę domu.

Przy budynku zaprojektowano obejście. Znaczącą różnicę poziomów można pokonać dzięki podświetlonym efektownie stopniom znajdującym się od zachodniej strony budynku. Schody dodatkowo zostały zaakcentowane pionowymi filarami, które pełnią podwójną rolę – dekoracyjną i konstrukcyjną – podtrzymując strop nad parterem.

Obiekt mieści ok. 120 m2 powierzchni użytkowej.


„Istniejąca konstrukcja z lat 70 wprowadziła znaczące ograniczenia funkcjonalne. Projektując, nie mieliśmy pełnej swobody w kształtowaniu podziału pomieszczeń” – opowiadają projektanci ze studia KONZEPT Architekci.


W budynku znajduje się część dzienna składająca się z dużego salonu połączonego z kuchnią, jadalni, toalety i komunikacji. Część nocna to pokój dziecięcy, sypialnia master z prywatną łazienką i garderoba. Poziom -1, to częściowe podpiwniczenie, w którym znajduje się kotłownia / pomieszczenie gospodarcze dostępne z zewnątrz.

 

Dom na skarpie, Kraków. Projekt: KONZEPT Architekci

Dom na skarpie, Kraków. Projekt: KONZEPT Architekci

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.