Dom na stawem pracowni MOKAA Architekci

Pracownia MOKAA Architekci stanęła przed zadaniem zaprojektowania komfortowego domu dla 3-osobowej rodziny. Działka przeznaczona pod inwestycję jest zlokalizowana w urokliwej części Krakowa, z widokiem na pobliski staw. „Dom nad stawem” w pełni wykorzystuje wszystkie atuty swojej lokalizacji, a także zapewnia swoim mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Budynek został podzielony na dwie bryły, dzięki czemu forma oraz układ funkcjonalny współgrają ze sobą. 


Dom nad stawem
Projekt: MOKAA Architekci
Powierzchnia: 600 m2
Lokalizacja: Kraków
Opracowanie:
 2018

 

Dom nad stawem w Krakowie. Projekt: MOKAA Architekci

Dom nad stawem w Krakowie. Projekt: MOKAA Architekci

Dom nad stawem w Krakowie. Projekt: MOKAA Architekci

Dom nad stawem


Wygląd domu uwzględnia zapisy miejscowego planu zagospodarowania poprzez zastosowanie tradycyjnego kształtu dachów dwuspadowych. Dzięki umieszczeniu jednej z brył na minimalistycznej ramie, a także połączeniu ich przeszklonym łącznikiem, budynek zyskał nowoczesny i horyzontalny charakter. Wzajemna relacja przestrzenna pomiędzy dwoma częściami budynku daje mieszkańcom poczucie komfortu i prywatności. Układ przeszkleń oraz kierunki otwarcia brył zaprojektowane zostały w sposób najlepiej wykorzystujący walory estetyczne okolicznego krajobrazu.
Wykończenie domu zaprojektowano wykorzystując odcienie grafitu i bieli. Bryły o dachach dwuspadowych pokryto spiekami ceramicznymi w kolorze antracytowym, natomiast nowoczesną część budynku-betonem architektonicznym.

Układ funkcjonalny został podzielony w tradycyjny sposób, dzieląc obiekt na część dzienną i nocną. Na parterze zlokalizowany został przestronny salon wraz z aneksem kuchennym- zaprojektowane na wysokość dwóch kondygnacji. Część dzienna poprzez duże przeszklenie została wizualnie i przestrzennie połączona z tarasem i ogrodem. W drugiej bryle znajduje się część rekreacyjna z basenem, która także otwiera się na ogród. Obok zlokalizowano część techniczną budynku z garażem mieszczącym trzy pojazdy – jest to odpowiedź na szczegółowe wymagania Inwestora.

Klatka schodowa prowadząca na piętro została zlokalizowana w przeszklonym łączniku pomiędzy dwiema bryłami budynku. Bezpośrednio nad strefą rekreacyjną znajduje się część nocna, składająca się z otwierającej się widokowo na staw sypialni głównej i dwóch pokoi dla dzieci z pomieszczeniami towarzyszącymi. Obydwie części budynku zostały także przestrzennie połączone ze sobą poprzez sporej wielkości otwory w stropie. W drugiej bryle, nad aneksem kuchennym, zlokalizowane zostało biuro oraz biblioteczka.

Wykorzystując obecność szklanego łącznika, na jego dachu zaprojektowano niewielki taras, który zapewnia najlepszy widok w kierunku pobliskiego stawu, a także stanowi miejsce całkowitego odizolowania od pozostałych części budynku. W ten sposób umożliwiono mieszkańcom pełne wykorzystanie potencjału posiadanej działki.

 

Dom nad stawem w Krakowie. Projekt: MOKAA Architekci

Dom nad stawem w Krakowie. Projekt: MOKAA Architekci

Dom nad stawem w Krakowie. Projekt: MOKAA Architekci

Dom nad stawem w Krakowie. Projekt: MOKAA Architekci

Dom nad stawem w Krakowie. Projekt: MOKAA Architekci

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.