Dom na wysoki kontrast – dom własny architektów – KMA Kabarowski Misiura Architekci

Projekt: „Dom na wysoki kontrast” – Dom własny architektów
Realizacja: 2012
Lokalizacja: Zabrodzie, pod Wrocławiem
Powierzchnia użytkowa: 290 m2 (razem z garażem i pomieszczeniami gospodarczymi)
Autorzy: Anna Misiura, Łukasz Kabarowski (KMA Kabarowski Misiura Architekci)
Autor wizualizacji: OMI Media Production

Projekt domu jednorodzinnego pod Wrocławiem

Projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego

Projekt domu jednorodzinnego KMA Architekci

Projekt domu jednorodzinnego pod Wrocławiem

Dom własny architektów, zlokalizowany w podwrocławskim Zabrodziu, ma plan litery L – taki rzut pozwala na wydzielenie części ogrodu widocznej i dostępnej tylko dla właścicieli, a przede wszystkim na radykalne oddzielenie strefy prywatnej od strefy ogólnodostępnej. Ten podział dostrzec można w rozplanowaniu wnętrz  – gabinet połączony z pracownią znajduje się w części frontowej i stanowi niezależną część domu, przeznaczoną do spotkań z klientami. Natomiast salon i pokój dzienny z aneksem kuchennym usytuowano na tyłach budynku – pomieszczenia wielkimi przeszkleniami otwierają się na ogród, zacierając tym samym granicę między wnętrzem a otoczeniem.

Od strony ulicy białe, kubiczne bryły pierwszego piętra skontrastowane zostały z pasem ciemnej blachy kortenowej, którą oblicowano parter. W opozycji do tej bezokiennej fasady (i zgodnie z pomysłem odizolowania poszczególnych stref życia) elewacja ogrodowa składa się z ogromnych tafli szkła, obramowanych jedynie wąskimi pasami muru i rdzawej blachy. Na parterze rozsuwane szyby umożliwiają połączenie salonu z ogrodem, a na piętrze panoramiczne okna zapewniają maksymalne doświetlenie sypialni i pokoi gościnnych.

Ten dom to kompozycja kontrastów: monolityczna, nieco obronna fasada kryje  świetliste wnętrza, a rdza, śnieżnobiałe ściany i chłodne tafle szkła stanowią perfekcyjną, minimalistyczną oprawę dla malowniczego starodrzewu pobliskiej alei lipowej.

Dom własny architektów

Architektura domów jednorodzinnych

Zobacz: Pracownia KMA Kabarowski Misiura Architekci w katalogu Polscy Architekci


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.