Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca

Budynek został zaprojektowany z myślą o młodej rodzinie, która marzyła o domu wpisującym się w stylistykę nowoczesnej stodoły. Dom Otwarty położony jest na wąskiej działce, która w naturalny sposób wpłynęła na podobne proporcje rzutu budynku. Wydłużony prostokąt pozwolił na pojawienie się ogrodu wzdłuż domu, ale największa połać zieleni zlokalizowana jest przed budynkiem, który został odsunięty na tyły działki. Dzięki temu przeszklona elewacja frontowa nie odbiera mieszkańcom intymności, lecz zaprasza ogród do wnętrza.


Dom Otwarty
Pracownia: Z3Z ARCHITEKCI | Mateusz Zajkowski
Powierzchnia: 185 m2
Zdjęcia: Marcin Mularczyk

 

Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca

Dom Otwarty


Dom Otwarty to dom idealny dla czytelnika, który marzy o wieczornym zaszyciu się z książką, pozostając w kontakcie z naturą i zachodem słońca. Sam budynek przypomina książkę. Wykończone drewnem przegrody zewnętrzne stanowią okładkę do historii, która pisze się w jej wnętrzu. Kondygnacje dzielą się na część dzienną i nocną, lecz połączone zostały dwukondygnacyjnym salonem oraz antresolą, pozwalającą cieszyć się widokiem na ogród również z poziomu pierwszego piętra. Dzieci także mają swoją enklawę wychodzącą do ogrodu – tym razem bocznego, południowego. Żeby wyciągnąć ich pokoje w kierunku zewnętrza, zespół Z3Z Architekci zaproponował dosłowne ich wysunięcie, poprzez zastosowanie niewielkiego nadwieszenia, łączącego oba pokoje.

Dodatkowy taras, przylegający do budynku od jego południowej strony, został zaprojektowany w taki sposób, żeby stanowił integralną część całej bryły. Wygląda, jakby ktoś „otworzył” ścianę zewnętrzną rozkładając ją, tak jak książkę.  Na taras można wyjść z części kuchenno-salonowej, ale jednocześnie został on połączony z tarasem zachodnim z wyjściem z salonu. Przejście między nimi to przerwa w ścianie zewnętrznej, która zapewnia dopływ światła od południa do dziennej części budynku.

Dom ma komfortowy układ pomieszczeń. Strefa dzienna podzielona została na część zapleczową z wejściem i pomieszczeniami gospodarczymi oraz dużą przestrzeń otwartą z salonem, jadalnią i aneksem kuchennym. Salon wyposażono w kominek. Na piętrze znajdują się pokoje dzieci skierowane na południe oraz sypialnia rodziców z własną garderobą i wschodnią loggią.

 

Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca Dom Otwarty. Nowoczesna stodoła w kontakcie z naturą i zachodem słońca

 

 

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.