Dom Spleciony zaprojektowany został na działce zlokalizowanej na skraju kameralnego osiedla rezydencjonalnej zabudowy domów jednorodzinnych, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy szeregowej. Ideą projektu pracowni STOPROCENT Architekci było zaprojektowanie budynku, który będzie stanowił swoiste przejście od intensywnej skali szeregowej ku kameralnym formom willowym i stworzenie urbanistycznego łącznika pomiędzy przestrzeniami o odmiennym charakterze.
dom SPLECIONY
Projekt: Stoprocent Architekci Sp. z o.o.
Zespół projektowy: Anna Wojcieszek, Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski
Współpraca: Jan Radwański
Powierzchnia działki: 793m2
Powierzchnia użytkowa: 525m2
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Dom Spleciony
Malownicza wąska działka ma szerokość 16 metrów i nieregularny podłużny kształt zbliżony do trapezu prostokątnego. Na jej powierzchni występuje dzika roślinność z licznymi samosiewnymi zadrzewieniami. Choć występują na niej nieznaczne różnice wysokościowe wynikające z wcześniejszego użytkowania, działka w zasadzie jest płaska.
W celu optymalnego wykorzystania wąskiej powierzchni oraz zastanych uwarunkowań urbanistycznych budynek jednorodzinny, projektowany jako 2-lokalowy, usytuowany został w sposób wykorzystujący całą szerokość działki. Z jednej strony zbliża się do nieprzekraczalnej linii zabudowy, z drugiej strony wykorzystuje swoimi uskokami zastaną, nieregularną geometrię działki. Dla każdego z projektowanych lokali mieszkalnych przewidziano indywidualne zjazdy z drogi oraz 2 stanowiska postojowe – jedno wbudowane w bryłę budynku i drugie na terenie działki.
Forma obiektu to 3-kondygnacyjna, masywna bryła – zwarta od intensywnie zurbanizowanej strony wschodniej oraz kaskadowo rozrzeźbiona w kierunku południowym i zachodnim. Kształt domu ma sprawić wrażenie, że budynek niejako „rozmywa się” ku popołudniowej ekspozycji słonecznego światła oraz kameralnej zabudowy rezydencjonalnej. Tak kształtowana forma pozwoliła na kontrolowaną grę naturalnym światłem w pomieszczeniach oraz wytworzenie wielu intymnych przestrzeni z urządzoną roślinnością.
Przestrzenie wewnętrzne zostały oddzielone od zewnętrznych jedynie wielkogabarytowymi przeszkleniami niwelującymi wizualne ograniczenia i „wyprowadzającymi” to, co wewnątrz, do urządzonych ogrodów, tym samym wizualnie wypełniając wnętrza naturalnym światłem i roślinnością. Przydomowe ogródki zaaranżowane zostały ażurowymi formami lekkich pergol przesłaniających strefy intymne i prywatne od wglądu z przestrzeni ulicy.
Program funkcjonalny każdego lokalu jest jednakowy, jednak z uwagi na kierunki światła oraz bryłę budynku zorganizowane zostały w odmienny sposób.
W parterach obu lokali mieszkalnych zaplanowane zostały wszystkie funkcje dzienne – hol wejściowy z garderobą, pokój dzienny z jadalnią i kuchnią, toaleta i pomieszczenia techniczno-gospodarcze oraz 1-stanowiskowy garaż wbudowany w bryłę budynku. Na piętrze znajdować się będą 3 sypialnie, z których jedna przewidziana została jako miejsce pracy. Sypialni głównej zapewniono także obszerną garderobę oraz własną łazienkę. Dla pozostałych pomieszczeń zaprojektowano wspólną łazienką oraz garderobę dostępne z korytarza. Na najwyższym poziomie zaprojektowano jednoprzestrzenne pomieszczenia spotkań i relaksu. Centralnie zlokalizowana, lekka i ażurowa klatka schodowa łączy wszystkie kondygnacje i nadaje wnętrzom plastyczności i indywidualnego charakteru.
Fasady budynku to dynamiczna gra pomiędzy tym, co pełne i transparentne, tym co lekkie i ciężkie oraz tym co jasne – monochromatyczne i naturalnie drewniane – ażurowe.
Pełne ściany przesłaniają wnętrze tam, gdzie z uwagi na bliskość sąsiednich działek jest potrzeba ograniczenia wglądu, a przeszklenia wprowadzają do wnętrza najpiękniejsze południowe i zachodnie światło oraz naturalną roślinność. Masywna bryła kontrastuje z przeszkleniami ujętymi w ramy i parkowymi formami zadaszeń. Pełne płaszczyzny ścian sąsiadują z oknami ujętymi w ramy, co nadaje budynku dynamiki. Biel tynków oraz szlachetna jasna szarość stają się tłem dla dynamicznego układu przeszkleń oraz liczny pergol wykonanych z naturalnego drewna.
Dzięki naturalnym materiałom całość przybrała przyjazny, idylliczny charakter. Tym samym została zrealizowana idea stworzenia prywatnych enklaw w kameralnej skali, gdzie natura pełnoprawnie współistnieje z tym, co wewnątrz.