Projekt domu jest bardzo specyficznym, a zarazem wyjątkowym wyzwaniem dla architekta. Każda kreska naszkicowana przez projektanta jest odzwierciedleniem marzeń Inwestorów. W przypadku projektu tego domu ZONA Architekci mieli możliwość współpracy z Klientami od samego początku procesu inwestycyjnego aż po wykończenie wnętrz. Kompleksowe podejście do tematu pozwoliło stworzyć konsekwentną całość. Dzięki wypracowanemu zaufaniu, architektom udało się zarówno odpowiedzieć na potrzeby Inwestorów, jak i przekonać ich do otworzenia się na bardziej nowoczesne rozwiązania.
Projektanci: ZONA Architekci | Kontakt: grupa@zona.archi
Zespół projektowy: Dominik Kolenda, Anna Topolska, Magdalena Sawicka, Paulina Wieczorek, Marta Szkudlarek
Konstruktor: Jacek Mazur
Branże: Marcin Pawlicki, Łukasz Wojtaszek
Branża budowlana: Grzegorz Krupski, Zbigniew Szaro, Libet,
Branża wnętrzarska:
Stolarstwo: Stolarnia Rzepa, Adrian Rzepa
Posadzka: Dąb Arvade
Meble: projekt ZONA Architekci, realizacja Stolarnia Rzepa; Sofacompany, Balma, Guido, Fameg, Betonowy Wojtek, Aquaform, Nowy Styl Group, Nap
Kuchnia: Acrea, Zebrano Meble, Grohe, Samsung,
Salon: Samsung, Denon, Lechma, ByLight
Ceramika + technika: Villeroy&Boch, Grohe, Roca, Porcelaingres, Purmo, instalprojekt,
Fotografia: PION
Dom w otulinie parku krajobrazowego
Dom zlokalizowany jest w otulinie parku krajobrazowego. Bliskość natury skłoniła projektantów do stworzenia geometrycznej bryły wykończonej na zewnątrz elementami drewnopodobnymi. Korpus budynku składa się z dwóch przecinających się prostopadłościanów. Większy, mieści w sobie pomieszczenia mieszkalne, mniejszy zaś, garaż i siłownię. Kształt bryły wynika również z uwarunkowań naturalnych. Bardzo ważnym aspektem było jak najlepsze doświetlenie budynku, mimo niekorzystnego układu działki. Dzięki rozrzeźbieniu budynku do pomieszczeń wpada więcej promieni słonecznych, a parterowa, wysunięta część z tarasem dodatkowo izoluje strefę prywatną od ulicy.
Elewacje pokryto czarnym tynkiem z cool pigmentami oraz z zabezpieczeniem przed korozją biologiczną. Indywidualnym rozwiązaniem zaprojektowanym przez ZONĘ jest zastosowanie ażurowego układu legarów kompozytowych montowanych do łat malowanych na czarno oraz czarnych legarów poprzecznych. Zastosowany kompozyt drewnopodobny, zamiast materiału naturalnego, nie wymaga dodatkowej impregnacji. Całość tworzy interesujący efekt trójwymiarowy. Ciemne detale w postaci metalowych obudów okien oraz balustrad stanowią konsekwentne dopełnienie koncepcji.
W związku z wspomnianą już wyżej lokalizacją domu w otulinie parku krajobrazowego i wynikającymi z tego obostrzeniami, konieczne było pozostawienie szczelin dla migracji małych zwierząt w ogrodzeniu. Kolejnym wymogiem było szczegółowe przeanalizowanie układu melioracyjnego terenu i umiejętne przeniesienie systemu sączków pobierających wodę z działki.
Układ przestrzenny budynku powstał w oparciu o styl życia Inwestorów. Dom pełni nie tylko funkcję mieszkania, jest również miejscem pracy i rozwijania zainteresowań Właścicieli oraz daje możliwość komfortowego odpoczynku. Wyznaczenie wyraźnych stref: dziennej – w głębi parteru, gościnnej, pracy oraz sportowej – w okolicy wejścia i nocnej – na piętrze, podkreśliło wielofunkcyjność obiektu.
Wnętrze domu jest kontynuacją i dopełnieniem rozwiązań zastosowanych na zewnątrz. Architekci z Pracowni ZONA postarali się, aby użyte materiały były spójne z elewacjami, tak by budynek stanowił harmonijną całość. Parkiet w jodełkę oraz drzwi i elementy zabudów meblowych utrzymane są w kolorystyce jasnego drewna, jak legary na zewnątrz. Ślusarkę, grzejniki, uchwyty i elementy prętów pełniących rolę balustrady schodów, zaprojektowano w czarnym kolorze, analogicznie do detali zewnętrznych. Wprowadzenie szarych płytek o zróżnicowanym układzie podkreśliło podział poszczególnych pomieszczeń. Kontrastujące kolory wprowadzono w dodatkach miękkich. Ponadto, w elementach mebli projektowanych indywidualnie, zaproponowano odcienie granatu.
Jednym z wielu ciekawych rozwiązań wewnątrz domu są schody dywanowe z podświetlanym pochwytem oraz czarnymi prętami pełniącymi funkcję balustrady. Kolejny interesujący detal to pokaźnych rozmiarów regał na książki w salonie, budujący charakter całego wnętrza. Architekci zaplanowali również nietypowe pomieszczenie winiarni. W pomieszczeniu zastosowano konstrukcję do przechowywania butelek składającą się z drewnianych kołków umieszczonych pomiędzy rzędami cegieł na ścianie. W przyciemnionym pomieszczeniu można poczuć smak wybranego napoju, podziwiając jednocześnie całą dostępną kolekcję, zmultiplikowaną przez lustro znajdujące się na końcu pomieszczenia.
Aneks kuchenny nie jest punktem ukrytym w przestrzeni dziennej. Przecina ją i wydziela dwie funkcje – jadalnianą i wypoczynkową. Zastosowanie wyspy kuchennej pozwala na pracę w kuchni z możliwością stałego wglądu w pozostałą część strefy.
W domu znalazło się także miejsce do uprawiania aktywności fizycznej, która jest jedną z pasji Mieszkańców. Lokalizacja na parterze pozwala na wprowadzenie ciężkiego sprzętu na posadzce, a bliskie sąsiedztwo z tarasem i salonem nie izoluje od pozostałych członków rodziny.
Bryła została zaprojektowana w sposób wydzielający strefę prywatną od strefy publicznej. Gabinet otrzymał możliwość wstępu bez ingerencji w codzienny tryb mieszkańców.
Wszystkie pomieszczenia zaprojektowano tak, aby potrzeby użytkowników były na pierwszym miejscu. Duże przestrzenie z otwarciami na działkę zapewniają poczucie komfortu, a zastosowane rozwiązania funkcjonalne pozwalają na wygodę i swobodę.
Dom jest konsekwentnie zrealizowanym projektem, opartym na porozumieniu pomiędzy Inwestorami a architektami. Dzięki współpracy i zaufaniu, zarówno Właściciele, jak i projektanci są usatysfakcjonowani z uzyskanego efektu.