Dom z kopniętym piętrem to pierwsze słowa wykonawcy przymierzającego się do wyceny realizacji. Rzeczywiście, bryła nadwieszonego piętra jest skrzywiona względem rzutu parteru. Inspiracją dla projektu biura Conde był kształt narożnej działki na poznańskim Umultowie u zbiegu ukośnie łączących się ulic.
Układ ścian parteru jest równoległy i prostopadły do jednej z ulic, natomiast piętro nawiązuje do kierunku drugiej z ulic. Zabieg umożliwił stworzenie nawisów piętra nad wjazdem do garażu i wejściem do domu od strony frontowej. Cześć tylna budynku to pełna ekspozycja przestrzeni pobytu dziennego w kierunku ogrodu z dużymi przeszkleniami pod nawisem tarasu I piętra.
Funkcja przestrzeni wewnątrz domu ma odzwierciedlenie w zewnętrznym podziale na trzy zróżnicowane materiałowo i kolorystycznie bryły. Jedną z nich tworzą przestrzenie pobytu dziennego z pokojem dziennym, jadalnią, kuchnią i holem, druga bryła z zewnątrz pokryta grafitowymi płytami spieku kwarcytowego zawiera garaż i kotłownię oraz gabinet. Trzecią „kopniętą” bryłę pokrytą tynkiem w strukturze imitującej beton architektoniczny tworzy piętro z pomieszczeniami sypialni, łazienek i garderób.
Minimalistyczną formę zdobi charakterystyczna balustrada o wertykalnym układzie profili z płaskowników stalowych mającą reminiscencję w podobnych przęsłach ogrodzenia wmontowanych w mury z betonu architektonicznego.
Dom na Umultowie w Poznaniu
Pracownia: Conde Konrad Idaszewski Architekt
Powierzchnia użytkowa: 273,97m2
Projekt: 2019 / budynek uzyskał pozwolenie na budowę