Dom z płaskim dachem – 90 Stopni Architekci

Projektowany dom jednorodzinny w Szczecinie stanowi ciekawy przykład polemiki z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Architekci z pracowni 90 Stopni zaprojektowali budynek o nowoczesnej formie,  spełniający zarówno oczekiwania klienta, jak i kontrastujące z planami inwestora wytyczne MPZP.

Ze względu na zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego o konieczności zastosowania dachu stromego, projektanci na życzenie klienta ukryli dach za ścianami attyk. Takie rozwiązanie spełnia zapisy planu oraz daje satysfakcję inwestorowi, którego marzeniem było wybudowanie domu z „płaskim dachem”. Mimo, że dach w rzeczywistości nie jest płaski, nie jest on również widoczny z poziomu terenu. Na taki kompromis zgodził się również klient – przyszły mieszkaniec projektowanego domu.

Na powierzchni 180 m2 projektowanego domu architekci zaplanowali w obszarze parteru przestronny salon z jadalnią oraz aneksem kuchennym, gabinet, łazienkę oraz garaż dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym. Piętro, stanowiące strefę prywatną przyszłych mieszkańców, mieści trzy sypialnie, garderobę, druga łazienkę oraz taras.

Dom otoczony został niedużym ogrodem, w obrębie którego zaprojektowano także niewielkich rozmiarów letni basen.

Obiekt został zaprojektowany w konstrukcji tradycyjnej – murowanej. Elewacja wykończona została elewacyjnymi płytami betonowymi oraz tynkiem cienkowarstwowym. Dach pokryto membraną dachową.


Autorzy: 90 STOPNI Architekci
Zespół autorski:
Grażyna Nowakowska, Arkadiusz Nowakowski
Data opracowania:
Maj 2014
Etap projektu:
Koncepcja
Lokalizacja:
Szczecin

 

Dom z płaskim dachem. Projekt: 90 Stopni Architekci

Dom z płaskim dachem. Projekt: 90 Stopni Architekci

Dom z płaskim dachem. Projekt: 90 Stopni Architekci

Dom z płaskim dachem. Projekt: 90 Stopni Architekci

Dom z płaskim dachem. Projekt: 90 Stopni Architekci

 


Zobacz: Niezwykły pływający dom na wodzie projektu 90 Stopni Architekci!


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.