Dom za Ścianą projektu STOPROCENT Architekci

Dom za Ścianą zaprojektowano na dużej działce, której kształt jest wynikiem podziałów własnościowych i układu dróg dojazdowych. Projektanci z pracowni STOPROCENT Architekci zdecydowali się nie wygradzać frontowej części – usytuowali minimalistyczny budynek w linii ogrodzenia – niejako „na ścianie”. Zewnętrzny mur stał się integralną częścią domu, która tworzy granicę między publiczną a prywatną częścią działki.


Dom za Ścianą
Projekt:
 STOPROCENT Architekci s.c.
Zespół projektowy: Magdalena Morelewska , Przemek Kaczkowski
Konstrukcja: SPJP Sławomir Pruchnik
Instalacje: Mateusz Komenda Capite Engineering Mateusz Komenda
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia użytkowa: ok. 253 m2

 

Dom za Ścianą. Projekt: STOPROCENT Architekci s.c.

Dom za Ścianą. Projekt: STOPROCENT Architekci s.c.

Dom za Ścianą


Strefa wejściowa do budynku jest zaznaczona dużym przeszkleniem w elewacji frontowej. Na parterze tradycyjnie zlokalizowano część dzienną funkcji mieszkalnej. W tym przypadku została ona rozszerzona o pracownię, bo oboje klienci są projektantami i często pracują z domu. Na piętrze umieszczono trzy sypialnie i łazienkę stanowiące cześć nocną. Garaż został ukryty za linią ogrodzenia a jego frontowa elewacja wykończona identycznie jak ogrodzenie tak by stanowiły spójną całość. Garaż i pokój dzienny  budynku posadowiono nieco niżej by zachować jasny podział poziomy bryły bez uszczerbku dla jej funkcjonalności. Na dachu przewidziano montaż instalacji solarnej ukrytej za podniesioną attyką budynku.

Projektanci zdecydowali się również na zróżnicowanie w warstwie konstrukcyjnej – główna bryła ma konstrukcję żelbetową, a wychodzące poza jej zakres i część salonu – konstrukcję drewnianą. Drewniane będą również tarasy okalające dom od południa i umożliwiające naturalny kontakt z zielenią w ogrodzie. Na dalszym etapie, w południowej część działki planowana jest budowa małej szklarni, warzywnika i części zabawowo-wypoczynkowej.

Na elewacjach zastosowano ograniczoną paletę materiałów wykończeniowych. Parter wykończono pionowymi panelami fasadowymi z aluminium połączonymi z dużymi przeszkleniami i wyeksponowaną drewnianą konstrukcją zadaszenia tarasów. Piętro zaprojektowane w jasnych tonach, wykończone zostało gładkimi, tynkowanymi panelami z płyt cementowych.

 

 

 

Dom za Ścianą. Projekt: STOPROCENT Architekci s.c.

Dom za Ścianą. Projekt: STOPROCENT Architekci s.c.

Dom za Ścianą. Projekt: STOPROCENT Architekci s.c.

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.