Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio

Architekci z pracowni BXB studio opracowali system budowy drewnianych domów, opartych o powtarzalne moduły, przypominające klocki lego, z których można formować różne warianty budynków mieszkalnych. Jest to projekt niewielkich domów jednorodzinnych oparty na technologii, która znacznie skraca czas inwestycji oraz umożliwia produkcję w ściśle kontrolowanych warunkach, w zakładzie produkcyjnym, gdzie poszczególne elementy domu montowane są w całości i transportowane na miejsce docelowe. 


Drewniane Domy Modułowe
Projekt: BXB studio
Więcej informacji: FIBOHOME

 

Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio

Drewniane Domy Modułowe


W tej chwili trwają prace nad pierwszymi obiektami, które zostaną zrealizowane głównie w Polsce oraz w Niemczech. Kluczowym dla projektu pracowni Bogusława Barnasia był wybór przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych takich jak drewno, efektywne wykorzystanie przestrzeni i energii oraz możliwość dostarczania produktu wykonanego i zaprojektowanego z najwyższym szacunkiem dla otaczającego nas środowiska, tak, aby pozostawić minimalny wpływ na nasze otoczenie.

Drewno to mocny, energooszczędny materiał, który tworzy ciepłe, zdrowe i bezpieczne środowisko do życia. Wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego zapewnia niski ślad węglowy – w rzeczywistości konstrukcje drewniane magazynują dwutlenek węgla zamiast go generować. Produkcja budynków o konstrukcji drewnianej nie doprowadziła i nie doprowadzi do zaniku naszych lasów. Wręcz przeciwnie: dostawcy posiadający certyfikaty gwarantują ekonomiczne i zrównoważone zarządzanie lasami, dzięki czemu sadzi się więcej drzew niż ścina. Jeśli porównać budynek o konstrukcji drewnianej produkowany w fabryce ze współczesnymi metodami konstrukcyjnymi, jakość i prostota konstrukcji jest znacznie większa, a wpływ na środowisko jest mniejszy.

Konstrukcja modułów oparta jest na drewnie klejonym krzyżowo CLT (cross laminated timber) oraz drewnie konstrukcyjnym KVH (Konstruktionsvollholz), które wyróżnia się wytrzymałością, stabilnością, wszechstronnością i trwałością oraz estetycznym wyglądem.

Architekci stworzyli trzy rodzaje modułów:

– moduł podstawowy w kształcie sześcianu,

– moduł poddasza użytkowego

– moduł poddasza nieużytkowego.

Wymiary modułów to szerokość 2,50 m i 3.10 m oraz do 12 m długości. Moduły mają gabaryty umożliwiające transport drogowy bez specjalnych zezwoleń. Każdy z nich można dowolnie konfigurować tworząc różne obiekty architektoniczne. Do tej pory opracowano pięć wariantów, każdy w kilku opcjach kolorystycznych. W planach jest przygotowanie kolejnych.

1. Dom parterowy 2 – modułowy z przesunięciem
Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie z przesunięciem.

2. Dom parterowy 2 – modułowy
Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie.

3. Dom z poddaszem użytkowym 5 – modułowy
Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów parteru: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie, oraz trzech modułów piętra: otwartego nad antresolą, schodowego w części centralnej i socjalnego.

4. Dom parterowy 4 – modułowy
Dom o powierzchni zabudowy 70 mkw., złożony z czterech modułów ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach boków identycznych jak pojedynczy moduł.

5. Dom parterowy z poddaszem użytkowym 10 – modułowy
Dom o powierzchni zabudowy 70 mkw., złożony z czterech modułów parteru ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach boków identycznych jak pojedynczy moduł, oraz sześciu modułów piętra, trzech pustych nad dwupoziomowym pokojem dziennym oraz trzech pełnych zawierających sypialnię główną, łazienkę i garderobę.

 

Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.