Drewniane Domy Modułowe projektu BXBstudio

Architekci z pracowni BXB studio opracowali system budowy drewnianych domów, opartych o powtarzalne moduły, przypominające klocki lego, z których można formować różne warianty budynków mieszkalnych. Jest to projekt niewielkich domów jednorodzinnych oparty na technologii, która znacznie skraca czas inwestycji oraz umożliwia produkcję w ściśle kontrolowanych warunkach, w zakładzie produkcyjnym, gdzie poszczególne elementy domu montowane są w całości i transportowane na miejsce docelowe. 


Drewniane Domy Modułowe
Projekt: BXB studio
Więcej informacji: FIBOHOME

 

Drewniane Domy Modułowe


W tej chwili trwają prace nad pierwszymi obiektami, które zostaną zrealizowane głównie w Polsce oraz w Niemczech. Kluczowym dla projektu pracowni Bogusława Barnasia był wybór przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych takich jak drewno, efektywne wykorzystanie przestrzeni i energii oraz możliwość dostarczania produktu wykonanego i zaprojektowanego z najwyższym szacunkiem dla otaczającego nas środowiska, tak, aby pozostawić minimalny wpływ na nasze otoczenie.

Drewno to mocny, energooszczędny materiał, który tworzy ciepłe, zdrowe i bezpieczne środowisko do życia. Wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego zapewnia niski ślad węglowy – w rzeczywistości konstrukcje drewniane magazynują dwutlenek węgla zamiast go generować. Produkcja budynków o konstrukcji drewnianej nie doprowadziła i nie doprowadzi do zaniku naszych lasów. Wręcz przeciwnie: dostawcy posiadający certyfikaty gwarantują ekonomiczne i zrównoważone zarządzanie lasami, dzięki czemu sadzi się więcej drzew niż ścina. Jeśli porównać budynek o konstrukcji drewnianej produkowany w fabryce ze współczesnymi metodami konstrukcyjnymi, jakość i prostota konstrukcji jest znacznie większa, a wpływ na środowisko jest mniejszy.

Konstrukcja modułów oparta jest na drewnie klejonym krzyżowo CLT (cross laminated timber) oraz drewnie konstrukcyjnym KVH (Konstruktionsvollholz), które wyróżnia się wytrzymałością, stabilnością, wszechstronnością i trwałością oraz estetycznym wyglądem.Architekci stworzyli trzy rodzaje modułów:

– moduł podstawowy w kształcie sześcianu,

– moduł poddasza użytkowego

– moduł poddasza nieużytkowego.

Wymiary modułów to szerokość 2,50 m i 3.10 m oraz do 12 m długości. Moduły mają gabaryty umożliwiające transport drogowy bez specjalnych zezwoleń. Każdy z nich można dowolnie konfigurować tworząc różne obiekty architektoniczne. Do tej pory opracowano pięć wariantów, każdy w kilku opcjach kolorystycznych. W planach jest przygotowanie kolejnych.

1. Dom parterowy 2 – modułowy z przesunięciem
Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie z przesunięciem.

2. Dom parterowy 2 – modułowy
Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie.

3. Dom z poddaszem użytkowym 5 – modułowy
Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów parteru: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie, oraz trzech modułów piętra: otwartego nad antresolą, schodowego w części centralnej i socjalnego.

4. Dom parterowy 4 – modułowy
Dom o powierzchni zabudowy 70 mkw., złożony z czterech modułów ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach boków identycznych jak pojedynczy moduł.

5. Dom parterowy z poddaszem użytkowym 10 – modułowy
Dom o powierzchni zabudowy 70 mkw., złożony z czterech modułów parteru ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach boków identycznych jak pojedynczy moduł, oraz sześciu modułów piętra, trzech pustych nad dwupoziomowym pokojem dziennym oraz trzech pełnych zawierających sypialnię główną, łazienkę i garderobę.

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.