Dynamiczna, biała forma domu na zadrzewionej działce

Celem projektu pracowni BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI było zaspokojenie potrzeb cztero-osobowej rodziny. Kształt budynku to dynamiczna, biała forma, która omija istniejące drzewa na mocno zadrzewionej działce. Nietypowa bryła wyróżnia się na tle okolicznej zabudowy.


Dom LIS House
Autorzy: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI | FB
Wizualizacje: Maria Paczóska

 

Dynamiczna, biała forma domu na zadrzewionej działce


Jednym z założeń było zaplanowanie funkcji na 1 poziomie – większość kubatury powinna była znajdować się na parterze. Pozostałe kwestie zostały pozostawione dowolności projektowej. Działka była mocno zadrzewiona, co wpłynęło na sposób myślenia o bryle. Jednym z aspektów było zachowanie jak największej liczby drzew.

Rozmowy z inwestorem przyniosły pewność, że dom ich marzeń powinien być niesztampowy. Geometryczna, asymetryczna bryła pełna skosów spełniła te oczekiwania. Cały program funkcjonalny części mieszkalnej został zamknięty na poziomie parteru. Jedynie ze względu na niezakłócanie stref część pracowniana została przeniesiona na antresolę.

Ostre kąty zostały zastosowane nie tylko w planie, ale również  w formie tworzenia dachu, czy tarasu. Nadało to bryle dynamicznego wyrazu, co zdecydowanie wyróżnia architekturę domu wśród najbliższego otoczenia. Elewacja wejściowa jest zwarta, co zapewnia pełną prywatność mieszkańców. Elewacja ogrodowa natomiast została rozrzeźbiona przeszkleniami – duże okna otworzyły wnętrze na otaczającą budynek zieleń. 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.