Budynek wielofunkcyjny z przystanią na Młodym Mieście w Gdańsku to temat projektu dyplomowego Tomasza Urbanowicza wykonanego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem Antoniego Taraszkiewicza. Praca zdobyła I miejsce w konkursie na Dyplom 2015 roku przyznawaną przez Prezydenta Miasta Gdańska, Nagrodę SARP oddziału „Wybrzeże” oraz Nagrodę Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów Polski Północnej.
Budynek wielofunkcyjny wraz z przystanią na Młodym Mieście w Gdańsku, ul. Dokowa
Autor: Tomasz Urbanowicz
Uczelnia: Politechnika Gdańska | Wydział Architektury | Katedra Architektury Mieszkaniowej
Promotor: prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz, prof. nadzw. PG
Recenzent: dr inż. arch. Marek Gawdzik
Data obrony: 9.12.2015r.
Typ: Dyplom Magisterski
Budynek wielofunkcyjny wraz z przystanią
na Młodym Mieście w Gdańsku
Młode Miasto od lat rozpala wyobraźnię urbanistów, architektów czy nawet lokalnych polityków. Plany dla obszaru dzielnicy, które w 2004 roku zostały zaakceptowane po dekadzie konsultacji społecznych mówią, że ma być to miejsce w Gdańsku, które będzie się pozytywnie kojarzyć, w którym będziemy się dobrze czuć, sprawnie z niego korzystać, będzie opatrzone bardzo bogatym programem funkcjonalnym oraz prezentować świetną estetykę.
Obszar objęty zakresem opracowania w pracy magisterskiej ma spełniać wszystkie wymienione aspekty, a także cechować się starannym wpisaniem w istniejący układ urbanistyczny.
Niniejsze opracowanie to próba architektonicznej polemiki pomiędzy pomysłem dewelopera,
a akademicką wizją dla terenów Gdańskiej Stoczni.
Projekt ten mógłby z powodzeniem wpisać się w bogaty program społeczny i architektoniczny miasta stając się stałym miejscem spotkań, atrakcyjną bazą noclegową, wizytówką turystyczną oraz znakomitym uzupełnieniem funkcji i przestrzeni tego obszaru dzielnicy i całego miasta, dodatkowo kreując nowy fragment nabrzeża nad Martwą Wisłą.
Główny obiekt, z dominantą wysokościową i architektoniczną znajduje się na przecięciu osi prowadzonej wzdłuż ul. Narzędziowców, lecz zostało zaprojektowane w nim przejście, pozwalając tym samym na swobodny widok znajdujący się na końcu osi.
Główny budynek wielofunkcyjny zawiera liczne usługi: hotel czterogwiazdkowy, hostel, sklep żeglarski, biurowiec, lokale gastronomiczne, zaplecze przystani jachtowej, bosmanat oraz punkt informacji turystycznej. Do wszystkich z wymienionych usług istnieje bezpośredni dostęp z poziomu parteru, a poszczególne funkcje zostały rozróżnione w aspekcie architektonicznym wysokościami oraz użytymi materiałami elewacyjnymi. Dodatkowo utrzymuje się jeden charakter rytmu podziału elewacji i stosowania przeszkleń, delikatnie modyfikowany w zależności od funkcji, którą za sobą mieszczą.
Na poziomie -1, na zewnątrz budynku, zaprojektowano plac publiczny. Zapewniono do niego swobodny dostęp z każdego miejsca. Z poziomu parterów można do niego zejść z ciągu pieszo jezdnego wzdłuż najdłuższej elewacji. Zapewniono także bezpośredni dostęp ze strefy SPA, przy której ulokowana jest kawiarnia obsługująca zarówno lobby przed siłownią i fitness jak i ogródek gastronomiczny zlokalizowany na lekko podniesionym tarasie.
W centrum placu zaprojektowano małą fontannę z siedziskami. Wzdłuż boków znajdują się donice z roślinami wkomponowane w kaskadę siedzisk. W narożniku znajduje się główne zejście schodami, przez które przeplata się rampa zapewniająca dostęp dla osób niepełnosprawnych.
Podczas przebywania na placu, można obserwować wnętrze strefy SPA, oddzielonej od zewnętrza szklaną kurtyną, co przekłada się na transparentność przestrzeni oraz niweluje poczucie domknięcia na niższym poziomie.
Na placu przewiduje się zasadzenie roślin kwitnących przez cały rok oraz szczególnie przyciągających ptaki celem zapewnienia osobom niewidomym dodatkowych bodźców uprzyjemniających przebywanie w projektowanej przestrzeni publicznej.
Na obszarze opracowania znajdują się dwie przystanie jachtowe, składające się na sprawnie współpracującą całość założenia. Większa, zlokalizowana w Basenie Cesarskim ma kształt trapezu, a jej południowo-zachodni brzeg został wyrównany względem nowej promenady w postaci ciągu pieszo-jezdnego. Taki zabieg podkreśla oś widokową i urbanistyczną, na której opiera się kompozycja całego projektowanego założenia zespołu obiektów. Najbliżej brzegu znajduje się przestanek taxi wodnej, przy slipie oraz schodach zaprojektowanych na końcu osi urbanistycznej.
W okół głównej przystani znajduje się ciąg pieszy z siedziskami, donicami z zielenią oraz bezpośrednim dostępem do usług gastronomicznych, handlowych i hotelarskich, co przekłada się na nieustanny przepływ osób w tej przestrzeni.
Mniejsza przystań jachtowa ma pełnić rolę basenu do cumowania najmniejszych jednostek. Obsługiwana i zarządzana będzie przez znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie kluby jachtowe i szkoły żeglarskie. Stanowi przeciwwagę kompozycyjną i funkcjonalną dla reprezentacyjnego basenu Cesarskiego.
Funkcje przewidziane dla pozostałych budynków to kolejno obiekty usługowe, usługi hotelarskie, apart-hotelowe, siedziby klubów jachtowych, lokale gastronomiczne oraz małe usługi handlowe.