To 65-metrowe mieszkanie z antresolą położone jest w samym sercu Powiśla przy ulicy Dobrej. Pierwotnie wnętrze miało zostać wykończone przez dewelopera, jednak inwestor w połowie prac zrezygnował z tej usługi i zwrócił się do biura kael architekci z prośbą o całościowe zaprojektowanie przestrzeni.
Wnętrza dwupoziomowego mieszkania w Warszawie
Projekt: kael architekci
Powierzchnia: 65m2
Wnętrza dwupoziomowego mieszkania
Wnętrza biura kael architekci to projekt dwupoziomowego mieszkania. Na pierwszej kondygnacji znajduje się salon połączony z kuchnią, sypialnia i łazienka, a na drugiej wydzielono gabinet i łazienkę.
Największym wyzwaniem podjętej realizacji okazała się konieczność kompletnego przeprojektowania schodów, które w pierwotnej wersji były bardzo strome i niewygodne w użytkowaniu. Nowe schody nie tylko ułatwiły komunikację góra-dół, ale też – dzięki swojemu kształtowi, sposobowi montażu, zastosowanemu materiałowi i jego barwie – nadały lekkości całemu wnętrzu. Ich bieg został tak zaplanowany, żeby dało się przy nich zlokalizować sofę i w ten sposób optymalnie wykorzystać stosunkowo niewielką powierzchnię salonu. Dodatkowo na prośbę inwestorów przy schodach zamontowano szklaną barierkę, która z jednej strony subtelnie oddziela schody od reszty salonu, a z drugiej wizualnie nie zakłóca odbioru przestrzeni dziennej jako całości.
Wnętrze przy Dobrej utrzymane jest w podobnej tonacji barw: szarości, beżu, brązu, bieli i czerni. Ten spójny efekt kolorystyczny udało się uzyskać w dużej mierze dzięki wykorzystanym w mieszkaniu materiałom – przede wszystkim poprzez wprowadzenie naturalnego drewna, kamienia i elementów metalowych. Drewno pojawia się zarówno na podłodze, schodach, jak i na ścianach oraz meblach. Podobnie jest z kamieniem. Użyto go do dekoracji ścian i do wypełnienia blatów kuchennych. W mieszkaniu dominują czarne dodatki, głównie w postaci czarnej oprawy oświetlenia: lamp stojących, ściennych i szyn świetlnych. W czarnym kolorze dobrano także grzejniki, wykończenie kominka, donice, baterie kuchenne, krzesła, stoliki i inne detale.
Spośród nietypowych rozwiązań wprowadzonych do projektu warto wskazać dwustronny biokominek, z którego można korzystać jednocześnie od strony salonu i sypialni. Właścicielom mieszkania bardzo zależało na osiągnięciu takiego właśnie wyjątkowego efektu wizualnego i funkcjonalnego. Ściana kominowa została obłożona kamieniem, podobnie jak ścianki znajdujące się przy schodach. Na uwagę zasługuje też podzielona na część damską i męską garderoba umieszczona za wezgłowiem łóżka w sypialni. Od reszty pomieszczenia garderobę oddzielają drewniana ściana oraz szklane drzwi z czarną oprawą – takie same, jak te wejściowe do sypialni, które doświetlają zarazem korytarz. Z kolei w przedpokoju wzrok przyciąga wielkoformatowy obraz, dla którego specjalnie zaprojektowano półkę i oświetlenie. Z jednej strony cała ściana przedpokoju ma charakter dekoracyjny, z drugiej zaś zamontowana na niej półka jest w pełni funkcjonalna i służy przechowywaniu książek oraz płyt winylowych domowników.