Budownictwo wiejskie Śląska Opolskiego słynie z „wzorzystych” dachów komponowanych z różnokolorowej dachówki. Kształty pokryć dachowych tworzą ornamenty, geometryczne wzory czy też napisy upamiętniające rok budowy lub wyznania religijne. Historia wzorzystych pokryć sięga drugiej połowy XIX w i dotyczy głównie zabudowań o charakterze mieszkalno-gospodarczym, a w szczególności stodół.
„Folklore atelier” to nowoczesna interpretacja tradycyjnych , ozdobnych dachów. We współczesny sposób przykładowy motyw dachu opolskiego zostaje przekształcony we wzór przeszkleń, możliwy do wykonania z okien dachowych „FAKRO” o niestandardowych kształtach.
Dodatkowo wrażenie ażurowego dachu nawiązuje do ludowych wycinanek- serwetek, które zdobiły okna lub też dekorowały stoły, komody opolskich izb.
Przedmiotem projektu jest stara stodoła ze zniszczonym dachem znajdująca się na terenie „Śląska Opolskiego”. Została ona adaptowana na pracownie sztuki ludowej m.in. dla lokalnej wiejskiej społeczności. Projekt zakłada przebudowę stodoły z pozostawieniem ścian zewnętrznych, zmianą funkcji i całkowitą wymianę dachu. W budynku znajdują się pomieszczenia do wspólnego gotowania tradycyjnych potraw, wykonywania rękodzieła wiejskiego, warsztatów artystycznych a także pracownia rzeźby i malarstwa znajdująca się na poddaszu doświetloną w oryginalny sposób poprzez okienną ornamentykę dachu.
Wykorzystane w projekcie okna dachowe „FAKRO” o niestandardowych kształtach skomponowane w folklorystyczny motyw tworzą jasne i oryginalne wnętrze oraz niepowtarzalną grę cieni sprzyjającą tworzeniu sztuki związanej z tradycją regionalną. Z zewnątrz charakterystyczny wzór na elewacji nawiązuje do tradycyjnych dachów regionu, jednocześnie już z daleka informuje o artystycznej funkcji budynku. Oprócz nietypowych okien FAKRO w projekcie zastosowano nowatorskie okno balkonowe FGH-V Galeria, okna FDY-V U3 Duet proSky oraz zespolone z nimi okna FYP-V U3 proSky doświetlające strefę wejściową oraz jadalni w atelier.
Nowa interpretacja tradycyjnych elementów pozwala na adaptowanie starych, zniszczonych budynków, dając im nowe życie nie zapominając o ich ludowym charakterze i o ich znaczeniu jako dziedzictwo kulturowe regionu.
Projekt: Folklore Atelier
Pracownia: mORe architecture
Autorzy: Rafał Oleksik, Ewa Mikołajczak,
Lokalizacja: Śląsk Opolski