Prezentowany projekt to koncepcja niedużego osiedla mieszkaniowego w Warszawie. Inwestycja zakłada budowę 11 budynków bliźniaczych, a właściwie jednorodzinnych dwu-lokalowych. Obszar jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który dość szczegółowo reguluje położenie, wielkość i kształt możliwej zabudowy.
Kameralne osiedle mieszkaniowe w Warszawie
Projekt: BBGK Architekci sp. z o.o., STOPROCENT Architekci s.c., Katarzyna Mach
Zespół projektowy: Przemek Kaczkowski, Katarzyna Mach Paradowska
Współpraca autorska: Wojciech Kotecki, Piotr Krawczyk
Lokalizacja: Warszawa, Polska
Klient: Prywatny
Powierzchnia działki: ok 8000 m2
Powierzchnia użytkowa PUM: ok. 5000 m2
Rok: 2018
Wizualizacje: Mikołaj Groniecki
Kameralne osiedle mieszkaniowe w Warszawie
Analiza działki pod względem nasłonecznienia, ekspozycji widokowej względem terenów zielonych i potencjalnych dojazdów do poszczególnych działek wykazała, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem przestrzennym będzie wytyczenie wewnętrznej ulicy dojazdowej. Dzięki temu budynki zlokalizowane od strony południowej działki mogą zachować swoje ogrody od strony najlepiej nasłonecznionej.
Intencją projektantów było podzielenie terenu inwestycji na możliwie równe i foremne działki, które z kolei pozwolą na harmonijne usytuowanie wszystkich budynków i zapewnią przyszłym mieszkańcom komfort i intymność w użytkowaniu przylegających ogródków.
Autorom zależało na tym, żeby do minimum ograniczyć zastosowanie tradycyjnych ogrodzeń. Dlatego furtki i bramy maja bardziej symboliczny charakter, a poszczególne obszary są wydzielone jedynie żywopłotami.
To jeden z ważnych elementów budujących kameralność całego założenia.
Rodzaj zabudowy
Zaprojektowano dwa podstawowe typy budynków różniących się nieco wielkością i formą. Oba typy są z założenia „niesymetrycznymi bliźniakami”. Mają na tyle elastyczne plany by mogły funkcjonować w różnych konfiguracjach urbanistycznych, jednocześnie nie rażąc męczącą powtarzalnością rozwiązań architektonicznych. Elewacje budynków zaprojektowane są z wykorzystaniem bardzo wysokiej jakości materiałów takich jak: ręcznie formowana cegła, ryflowane płyty włókno-cementowe i duże witryny okienne. Dużą wagę przywiązano do opracowania detalu architektonicznego z użyciem cegły. Jest ona stosowana w formie okładziny, ściany ażurowej i trójwymiarowej faktury.
arch. Przemek Kaczkowski