Tofino, położone na najbardziej wysuniętym na zachód krańcu wyspy Vancouver, jest jednym z ulubionych miejsc rekreacji w Kanadzie, gdzie ekstremalne warunki pogodowe przyciągają surferów i obserwatorów burz przez cały rok. Dom ‘Tofino Beach House’ o powierzchni około 230 metrów kwadratowych, położony w ukształtowanym w ekstremalnych warunkach lesie, tworzy połączenie między dramaturgią pobliskiego oceanu a poczuciem sanktuarium stworzonym przez otaczające drzewa.
„Nacisk położono tu nie na wykadrowanie jednego, centralnego punktu, ale raczej na uchwycenie panoramicznego widoku Oceanu Spokojnego. Dach podtrzymywany jest tylko przez dwa kominy po obu stronach przestrzeni mieszkalnej, co daje wrażenie jakby się unosił. Nie ma tu kolumn ani wewnętrznych systemów konstrukcyjnych, które by mogły przysłonić panoramiczny widok. Zamiast tego czujesz się prawie tak, jakbyś był na zewnątrz, na dużej otwartej przestrzeni z dwoma przytulnymi ogniskami na obu końcach” – opowiada architekt Jim Olson.
TOFINO BEACH HOUSE
Pracownia: Olson Kundig Architects
Lokalizacja: Tofino, Kanada
Ukończono: 2016
Wielkość projektu: ok. 23o m2
Zespół projektowy:
Główny architekt: Jim Olson, FAIA
Menadżer projektu: Olivier Landa, AIA, LEED® AP BD+C
Architekt: Will Kemper
Projekt wnętrz: Christine Burkland
Kluczowi konsultanci:
Inżynier konstrukcji: Arup
Inżynier budowy: Lewkowich Engineering Associates
Projektowanie oświetlenia: Brian Hood Lighting Design
Konsultant techniczny: RDH
Zdjęcia: Nic Lehoux
Dom z panoramą na Ocean Spokojny
Dom, składający się głównie z jednego dużego pokoju, jest wypełniony światłem od strony południowej – zwróconej w stronę oceanu. Od strony wyspy osłonięty jest i wykończony ciemnym, drewnem o bogatej strukturze.
Szklane ściany otwierają salon na panoramę lasu i oceanu, a dwa kominki po obu stronach zakotwiczają w terenie przestrzeń, zapewniając poczucie schronienia. Wspornik domu biegnący od samej jego podstawy zapewnia miejsce dla paproci i innych roślin plażowych, które rosną pod szklaną podłogą biegnącą po obwodzie głównego pomieszczenia, tworząc wrażenie unoszenia się nad poszyciem lasu.
Ciepłe, naturalne odcienie wnętrza czerpią inspirację z nadmorskiego lasu Tofino i są przerywane fragmentami kolekcji sztuki współczesnej właściciela. Obrazy zostały włączone do projektu domu i powieszone na specjalnych ściankach kominka. Jego ściany zaprojektowane zostały tak, aby pasowały do obrazów Sama Francisa i Diego Singha.
Wnętrze uzupełnia kolekcja mebli zaprojektowanych przez Olsona specjalnie dla tego domu, w tym między innymi orzechowa sofa wbudowana w palenisko jednego z kominków.
Sufity wykończone gęsto ułożonym cedrem w salonie i bogata zabudowa z orzechu w otwartej kuchni z tyłu zapewniają poczucie przyjemnego ciepła, które rozciąga się na tylną sypialnię z ciemnymi panelami z drewna tekowego. Tutaj widok na taras i długi, odbijający światło basen oferuje kolejną możliwość do podziwiania wody i lasu.
Ten dom został optymalnie wkomponowany w gęsto porośniętą działkę – trzeba było usunąć tylko jedno drzewo pod konstrukcję, a zielony dach nad garażem stanowi kontynuację naturalnej integracji domu z otoczeniem. Niemal ciągła linia wysokich okien nad częścią mieszkalną wymagała innowacyjnego systemu inżynieryjnego dla dachu wspornikowego, który podtrzymuje się tylko w dwóch miejscach na betonowych kominach. W rezultacie dach wydaje się unosić nad domem, który sam w sobie przypomina szklaną łódź szybującą nad morzem zielonych krzewów.