Forma domu karbonado wynika z pomysłowej interpretacji zapisów MPZP, który narzucał dachy wielospadowe oraz wypracowanego układu funkcjonalnego. W wyniku serii cięć skośnymi płaszczyznami powstał czarny diament – intrygująca, dynamiczna bryła domu na solidnej kamiennej podstawie.
Dom Karbonado
Projekt: Monochrom Architects | Witold Kucza
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza, woj. śląskie
Dom Karbonado
Inwestor zwrócił się do biura Monochrom Architects z prośbą o projekt budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Lokalizacja w zasadzie bezproblemowa, prawidłowo zorientowana do kierunku północy, teren z lekkim spadkiem od strony wjazdu. Warunkiem było, aby dom był parterowy. Przyszłym mieszkańcom od początku zależało na dobrze rozwiązanej funkcji, prawidłowych i funkcjonalnych podziałach poszczególnych stref budynku.
Zaproponowaliśmy prosty i klasyczny podział domu na dwa skrzydła, w których zlokalizowaliśmy odpowiednie strefy domu: skrzydło nocne (sypialnie, garderoby, łazienki, pomieszczenia gospodarczo-techniczne) oraz skrzydło dzienne z pomieszczeniami (pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, strefa wejściowa). Oba skrzydła zostały połączone szklanym łącznikiem.
Rozwiązując układ funkcjonalny architekci cały czas poszukiwali pomysłu na ostateczną formę budynku. Inwestor wskazał jeden z wcześniejszych projektów pracowni, który zwrócił jego uwagę z klasycznym dachem kopertowym. Nie był to jednak warunek z Jego strony, choć plan miejscowy dopuszcza tylko dachy wielospadowe.
Rozpoczynając modelowanie bryły budynku powstała prostopadłościenna dwukondygnacyjna forma całego budynku. Tak powstałą w uproszczeniu literę H projektanci poddali serii cięć skośnymi płaszczyznami aby uzyskać wymagane w MPZP spadki dachu oraz powstał zasadniczy pomysł w postaci przekręcenia linii kalenicy każdego skrzydła i ustawienia jej jako przekątnej.
Tak powstał czarny diament – karbonado. Postawiony został na wspólnej solidnej kamiennej podstawie, która na profilu podłużnym budynku wynurza się z gruntu dzięki naturalnemu spadkowi terenu. Te dwie wystające z ziemi ostre bryły spojone zostały płaskim dachem, który tworzy zadaszenie strefy wejściowej od frontu oraz zadaszenie strefy tarasowej przyległej do strefy dziennej oraz nocnej od tyłu budynku.
Przyjęte rozwiązanie materiałowe w postaci łupka naturalnego dało niesamowity efekt przestrzenny. Spójna bryła z jednego materiału (elewacja plus dach) oraz biały klasyczny dach płaski z wycięciami doświetlającymi i dla przewidzianej w tych miejscach zieleni między bryłami.