Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu

Realizacja tego projektu była wyzwaniem wielopoziomowym, w szczególności włączenie i zneutralizowanie w projekcie zastanych elementów, które jak się okazało były w sprzeczności z oczekiwaniami i ekspresją właścicielki. Spełniając marzenie klientki – Barbary projektanci z pracowni Robert Majkut Design zanurzyli się w postmodernizmie włoskiej grupy Memphis, a z drugiej strony w estetyce Pop-artu lat 60. i 70. XX w. To dosyć trudna i niekonwencjonalna kombinacja, ale okazała się platformą do realizacji wielu ciekawych pomysłów pełnych intensywności, kolorów i detali w większości kończących się bardzo indywidualnymi projektami mebli i wzorów.


Wnętrza apartamentu AT BARBARA’S
Projekt wnętrz wraz z kolekcją mebli: Pracownia projektowa Robert Majkut Design
Lokalizacja:
Warszawa
Metraż: 80 m2
Autor zdjęć: MoodAuthor

 

Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu

Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu


Baza grafitowo-bezowych struktur istniejących tu wcześniej została uzupełniona ulubionym zestawieniem Klientki – grantowo-zielono-fioletowo-karminowym, co wprowadziło widoczną odwagę kolorystyczną budzącą skojarzenia i atmosferę niczym z filmów Almodovara, którego ceni i które stały się dla tego miejsca inspiracją. To intensywne i zmienne w natężeniu i proporcjach zestawienie stało się główną bazą do materiałowych i kolorystycznych decyzji.

W obrębie tak zakreślonych ram pojawiają się więc odcienie tych kolorów w formie zróżnicowanych i kontrastowych faktur – połyskujące niebieskie i zielone lustra kontrastują z jedwabnymi i welurowymi tapetami, włochate gradientowe tkaniny łączą się z nubukowymi, matowymi skórami, wzorzyste, intensywne, wręcz etniczne w wyrazie ornamenty tkanin zestawiają się z lakierowanym na połysk antracytowym drewnem.


„Całość projektu to intensywna mieszanka barw, odważnych form, hołdu dla radosnych, kolorowych czasów artystycznego projektowania – to była i jest zabawa konwencjami i radość wyzwolona z oczywistości. Tak jak osoba, która tu mieszka! Dziękuję Basiu” – mówi autor projektu, Robert Majkut.


Intensywność kolorów łączy się przy tym z finezyjnością kształtów wyszukanych i projektowanych mebli. W hołdzie stylowi grupy Memphis Robert Majkut zaprojektował inspirowaną nimi dedykowaną kolekcję mebli takich jak konsola w wejściu, szafka pod TV i stół w salonie oraz komoda w sypialni. Ta spójna i odważna kolekcja to rzeźby-obiekty, które spełniają swoja koncentrującą, kolorystyczno-rzeźbiarską rolę, nadając wyrazistego charakteru i jednoznaczności tej feerii intensywności. Przy projektowaniu konsoli znajdującej się w holu wykorzystano wiele charakterystycznych form i zestawień w tym najpopularniejszy memphisowski wzór – squiggle, zwany inaczej „bacterio”. W konwencji włoskiej grupy zaprojektowane zostały również stół i szafka TV wykorzystująca typowe dla stylu ornamenty. Kolekcja ta powstała we współpracy z pracownią stolarską Braci Dawidczyk.

Całości dopełniają meble właścicielki jak i drobiazgowo dobrane uzupełnienia w postaci foteli Casina, sofy Minotti, czy innych mebli takich firm jak Porada, Ekstorm, Bosa, Pouenat, Takeushi czy Kundalini.

We wnętrzu salonu i sypialni królują mięsiste tkaniny o grubych splotach oraz kolorach znanych i cenionych marek: Kirkby Design, Zimmer+Rohde, profesjonalnie szyte i upinane na zamówienie we współpracy z Pracownią Ardeco, jedwabne i welurowe tapety wysokiej jakości marek: Vescom, Phillip Jeffries oraz indywidualnie dobrane i wykonane barwne lustra, cieniowanie dywany robione na zamówienie przez fabrykę CS rugs z kolekcji Cameleon Collection. W końcu, punktem kulminacyjnym projektu jest kuchenna, ceramiczna ściana wykonana na podstawie inspiracji wybranym obrazem kanadyjskiego artysty, którego transkrypcje na język ceramiki najpierw precyzyjnie zaprojektowano, a potem wykonano rzemieślniczą metodą. Stanowi ona pełną ekspresji dominantę we wnętrzu stworzoną dzięki wypalanym tradycyjną metodą, wyszukanym kolorom, zrealizowanym we współpracy z firmą Ardea. Ręcznie uformowane dzieło zostało przeniesione w przestrzeń kuchni dając wytchnienie artystyczne, ale i tło miejskiego życia tego domu, komponując się z takimi detalami wyposażenia jak kran kuchenny firmy Gessi z ceramicznym trzonem oczywiście w kolorze karminowym.

Robert Majkut ceniąc wrażliwość i artyzm innych twórców poszukuje niebanalnych i nieoczywistych dzieł, które dopełniają jego wizję miejsca, tak było w przypadku współpracy z galerią OAK Gallery z Paryża. Na potrzeby tego projektu stworzony został Art Object – Mirror by Christophe Gaignon /Signature Collection ze specjalną dedykacją dla właścicielki wnętrza.

 

Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu Postmodernizm i estetyka Pop-art w wyjątkowych wnętrzach apartamentu

 


Zobacz również:Na portalu Archinea pokazujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projekty polskich architektów.