Konkurs studialny na opracowanie modelu funkcjonalno-przestrzennego komendy i komisariatu Policji
Wyróżnienie honorowe
Zespół projektowy:
Grupa Hybryda
arch. Zuzanna Polak-Cytawa, arch. Marcin Skrzypczak
arch. Anna Wójtowicz, arch. Mikołaj Gierych
Współpraca:
arch. Jędrzej Cytawa, arch. IńakiEcheverriaIturbe
1. Koncepcja obiektu modelowego
Architektura. Strefy budynku i ich odzwierciedlenie w charakterze budynku
Zgodnie z założeniami funkcjonalnymi, budynek Powiatowej Komendy Policji podzielony jest na strefy o różnym stopniu dostępności.
STREFA OGÓLNODOSTĘPNA przeznaczona jest dla interesantów przychodzących bezpośrednio z ulicy. Jej głównym elementem jest hol recepcyjny. Strefa została zaprojektowana jako przejrzysta przeszklona przestrzeń, dostępna bezpośrednio z chodnika, łatwa do zidentyfikowania, zachęcająca do wejścia. Hol, będący częścią reprezentacyjną, rozciąga się na wysokość wszystkich kondygnacji nadziemnych, dając niejako możliwość „podglądania” życia policyjnego, co pozwala zaspokoić ciekawość osób przychodzących, wzbudza poczucie bezpieczeństwa, przełamuje stereotyp niedostępności, skrytości Policji, promuje zbliżenie interesanta do funkcjonariusza. Poprzez przeszklenia daje również pośredni wgląd na wewnętrzny zielony dziedziniec. Z założenia jest to przestrzeń atrakcyjna, wizytówka jednostki.
Promenada prowadząca do budynku oraz główne wejście tworzą oś, która przenika wejściową elewację, podkreśloną dużym przeszkleniem. Oś przechodzi przez główny hol recepcją -miejsce, które skupia najwięcej gości, jest punktem centralnym budynku i komunikuje między wszystkimi wydziałami, a następnie otwiera widok na wewnętrzny dziedziniec. Taras dziedzińca architekturą powtarza kompozycję wejścia.
Przeciwieństwem jest STREFA ZAMKNIĘTA, która z racji swej funkcji musi jednoznacznie odcinać się od reszty budynku, być niedostępna, zamknięta.
STREFA OGRANICZONEGO DOSTĘPU nastawiona jest przede wszystkim na nowoczesność i zapewnienie komfortu pracy funkcjonariuszom. Jak sama nazwa wskazuje jest to część budynku częściowo dostępna dla osób „z zewnątrz”.
Strefy skomunikowane są za sobą zgodnie z narastającym stopniem niedostępności.
Podział budynku na strefy znajduje odzwierciedlenie w bryle i charakterze architektonicznym obiektu.
Strefa ogólnodostępna dzięki licznym przeszkleniom (ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz dach) i dostępności, budzi skojarzenia z otwartością, przejrzystością, bezpieczeństwem.
Strefa zamknięta z drugiej strony to solidna, „ciężka”, masywna bryła, budząca skojarzenia z fortecą, twierdzą. Celowym zabiegiem jest brak okien we frontowej elewacji, co podkreśla charakter niedostępności, zamkniętości i spełnia założenia funkcjonalne tej części budynku.
Strefa ograniczonego dostępu jest buforem pomiędzy dwoma pozostałymi strefami, pewnego rodzaju kombinacją obydwu. Widoczne jest to na fasadzie budynku. Szachownicowy układ okien pokazuje przenikanie, przeplatanie się otwartości i zamkniętości. Geometryczny wzór nadaje obiektowi silny wyraz i jako charakterystyczny element pozwala na łatwą identyfikację wizualną.
Nowy budynek Komendy Policji jest budynkiem eleganckim, dostojnym i nowoczesnym, nie krzykliwym i nie „jednosezonowym”.
Porządek i dyscyplina charakteryzujące zawód policjanta nadają również formę jego nowej siedzibie.
Zdecydowana, mocna forma, geometryczny porządek, klasyczna elegancja odpowiadają charakterowi
budynku użyteczności publicznej, który ma być wizytówką zawodu policjanta, miasta, godnie reprezentować prawo w kraju.
Budynek jest łatwy do odczytania przez użytkowników (pracowników, klientów i gości).
Ze względu na złożoność funkcji wnętrza budynku staraliśmy się o logiczny i prosty podział przestrzeni, ułatwiający orientację w budynku.
Budynek jest dostępny i przyjazny dla osób niepełnosprawnych.
2. Rozwiązania architektoniczno-przestrzenne. Założenia standaryzacji obiektów jednostek Policji.
Lokalizacja i usytuowanie budynku na działce
Przewidywane jest usytuowanie projektowanej Komendy Powiatowej w centrum miasta lub w jego okolicach, w pobliżu środków transportu publicznego, z bezpośrednim dostępem z drogi publicznej i w sąsiedztwie innych obiektów o różnym charakterze.
Ze względu na brak konkretnej lokalizacji przewiduje się, że obiekt należy sytuować zgodnie z wytycznymi różnych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy. Przestrzeń przed główną fasadą stanowi plac wejściowy oraz pas zieleni, jest ona wolna od parkingów, dzięki czemu frontową linię budynku można z łatwością dopasować do istniejącej linii zabudowy. Należy zachować odległości budynku oraz towarzyszących funkcji od pozostałych działek sąsiadujących, zgodnie z warunkami technicznymi, w zależności od charakteru tych działek i ich zabudowy.
Komunikacja
Przestrzeń działki, podobnie jak całego budynku podzielona została na strefy o różnym charakterze dostępności. Przestrzeń frontową stanowi ogólnodostępny plac przed wejściem do recepcji, dostępny bezpośrednio z chodnika. W pobliżu wejścia do budynku, znajduje się zadaszony stojak na rowery.
Zadaszenie wejścia jak i stojaka dla rowerów stanowi sama forma budynku w postaci nadwieszenia tworzącego się we frontowej elewacji.
Parkingi dla interesantów zlokalizowane są również w strefie otwartej, wzdłuż bocznej elewacji budynku, z dojściem do głównego placu. Przewidziany jest samodzielny wjazd na parking z drogi publicznej, pełniącej również funkcję drogi pożarowej, niekolidujący z wjazdem na teren zamknięty obiektu. Przewidziano 38 miejsc parkingowych dla interesantów, co stanowi około 50% wszystkich miejsc parkingowych (nie licząc miejsc dla samochodów służbowych) przy przyjęciu przelicznika około 25 miejsc na 1000 m² powierzchni biurowej. Z uwagi na to, że w centrum miasta działką sąsiadującą będzie działka budowlana, należy zachować sześciometrowy pas zieleni (z zielenią wysoką) oddzielający parking od granicy działki.
Z drugiej strony budynku znajduje się wjazd na ogrodzony teren zamknięty Komendy. Stanowiska dla pojazdów służbowych znajdują się w garażu zamkniętym, stanowiącym część budynku i bezpośrednio z nim skomunikowanym (35 miejsc postojowych dla samochodów, miejsca dla motocykli i rowerów), oraz na terenie wewnętrznego dziedzińca (30 miejsc)
Na terenie zamkniętym obiektu, w bliskości wjazdu, znajduje się zadaszone miejsce postojowe dla pojazdów transportujących zatrzymanych, pozwalające na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie zatrzymanego do aresztu (PdOZ).
Miejsca parkingowe dla pracowników Komendy Powiatowej znajdują się na otwartym parkingu zaprojektowanym na dachu skrzydła garażowego, również w strefie zamkniętej obiektu. Parking liczy 41 miejsc dla samochodów osobowych, jak również miejsca dla motocykli i rowerów. Wjazd na parking odbywa się po rampie o nachyleniu 15%. Z parkingu do budynku prowadzi bezpośrednie wejście dla pracowników, znajdujące się w pobliżu kompleksu szatni.
Wysokości
Przyjęta została podstawowa liczba 3 kondygnacji naziemnych budynku. Z uwagi na to, że projektowana jednostka jest jednostką powiatową, a lokalizacja hipotetyczną, wydało się optymalnym zaprojektowanie budynku trzykondygnacyjnego, biorąc pod uwagę prawdopodobną liczbę kondygnacji obiektów sąsiadujących i szansę spełnienia założeń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i wpisania się w otoczenie.
Przestrzeń biurowa
Przestrzeń biurowa została zaprojektowana tak, aby zapewnić elastyczność w kształtowaniu miejsc pracy w zależności od potrzeb danej jednostki lub zmieniającej się struktury. Zaproponowany został
podstawowy moduł zawierający zarówno pomieszczenia pracy zespołowej jak i indywidualnej. Jako podstawową komórkę przyjęto miejsce pracy zespołowej dla 6 osób oraz pokoje pracy indywidualnej dla 2 osób, co wpisuje się w oczekiwania użytkownika. Taki podział jest bezpośrednio powiązany z modułem elewacji (rozmieszczenie okien). Istnieje możliwość modyfikowania przestrzeni zgodnie z potrzebami oraz dostosowanie funkcji pomieszczeń zamkniętych (zamiennie: dwuosobowy pokój biurowy, jednoosobowy pokój biurowy, pomieszczenie socjalne czy pokój odpraw).
Przestrzenie wspólne
Na parterze budynku w części o ograniczonym dostępie zlokalizowano główną kantynę z miejscem do przygotowania, podgrzania i spożywania posiłków przez pracowników Komendy. Kantyna ma bezpośrednie wyjście na zielony dziedziniec wewnętrzny, co daje w sezonie letnim możliwość spędzania przerwy obiadowej na świeżym powietrzu. Dodatkowo na każdej kondygnacji zlokalizowano aneksy kuchenne. W przypadku większego zapotrzebowania na pomieszczenia socjalne można je wydzielić w ramach podstawowych pomieszczeń biurowych dla konkretnych działów.
Na pierwszym piętrze, w centralnej części budynku zlokalizowana została duża sala szkoleniowo-konferencyjna oraz mniejsza sala spotkań dedykowana Komendantowi. Na drugim piętrze, nad częścią sali konferencyjno-szkoleniowej znajduje się Izba Tradycji.
Sale te są przeszklone w częściach przylegających do 3 kondygnacyjnej recepcji.
Sala konferencyjno-szkoleniowa poprzedzona jest foyer, z którego rozciąga się szeroki widok na recepcję, przeszklone sale, kładki nad recepcją, zewnętrzną strefę wejścia oraz wewnętrzny taras z ogrodem.
Na każdej kondygnacji znajdują się zespoły pomieszczeń sanitarnych damskie i męskie oraz toalety dla osób niepełnosprawnych.
Na parterze, w bliskości wejścia dla pracowników zlokalizowany został zespół szatni z umywalniami i suszarniami.
Na kondygnacji podziemnej zlokalizowany został zespół sportowy, który stanowi strzelnica oraz siłownia z odpowiednim zespołem pomocniczych pomieszczeń towarzyszących oraz pomieszczenia techniczne budynku.
Dostępność dla osób niepełnosprawnych
Parter budynku usytuowany jest na poziomie chodnika, co zapewnia bezpośredni dostęp dla osób niepełnosprawnych do holu recepcyjnego i części ogólnodostępnej, a stąd (poprzez kontrolę dostępu) do pozostałej części budynku. Wyższe kondygnacje osiągalne są za pomocą windy zlokalizowanej w centralnej części obiektu. W strefie ogólnodostępnej a także w pozostałych strefach (na każdej kondygnacji) znajdują się toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
W ramach ogólnodostępnego parkingu dla interesantów wydzielono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych w bliskości wejścia do budynku.