Międzynarodowy konkurs architektoniczny LafargeHolcim Awards wyróżnia projekty odpowiedzialne społecznie, etycznie, ekonomicznie i środowiskowo, promujące zrównoważone budownictwo i odpowiadające na wyzwania współczesnego świata. Nagrody przyznawane są raz na 3 lata. Do 21 marca 2017 roku przyjmowane są zgłoszenia do V edycji konkursu. Do wygrania nagrody w wysokości od 10 do 150 tysięcy dolarów.
Więcej informacji: LafargeHolcim Awards
LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction
W 2003 roku LafargeHolcim – światowy lider przemysłu materiałów budowlanych, producent cementu, kruszyw i betonu powołał do życia LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction. Międzynarodowy konkurs LafargeHolcim Awards to największy i najbardziej prestiżowy, globalny projekt, za organizację którego odpowiada fundacja. Aktualnie trwa V edycja konkursu.
Otwarta szkoła na Haiti projektu polskiego zespołu w składzie: Maciej Siuda, Katarzyna Dąbkowska, Jerzy Mazurkiewicz, Marta Niedbalec, Kamil Rusinek, Łukasz Piasta zdobyła wyróżnienie w IV edycji konkursu LafargeHolcim Awards w regionie Ameryka Południowa. Jury konkursu doceniło projekt za tworzenie środowiska przyjaznego dzieciom, pełnego tajemnic i niespodzianek, pobudzającego dziecięcą kreatywność i wyobraźnię. W uzasadnieniu przyznania wyróżniania wskazało na innowacyjne podejście architekta do szkoły jako rodzaju miasta z klasami lekcyjnymi formującymi sąsiadujące ze sobą grupy, zapewnienie możliwości nauczania zarówno wewnątrz i na zewnątrz oraz wykorzystanie współpracy różnych partnerów dla realizacji projektu w kraju potrzebującym wsparcia.
LafargeHolcim Awards – konkurs architektoniczny
Konkurs LafargeHolcim Awards to przedsięwzięcie, które nagradza autorów wybitnych projektów architektonicznych, które odpowiadają na wyzwania współczesności – galopujący rozwój urbanizacji, rosnącą liczbę mieszkańców miast i „starzejące się” społeczeństwo, oraz dążą do poprawy jakości życia wszystkich mieszkańców Ziemi.
Wyróżniane są projekty wychodzące poza ramy równoważenia aspektów środowiskowych, odpowiedzialnie również społecznie, etycznie, gospodarczo i kulturowo oraz zaawansowane technologicznie. Zgłaszane projekty powinny uwzględniać 5 kluczowych zagadnień zrównoważonego budownictwa:
- POSTĘP: Innowacja i powtarzalność
- LUDZIE: Standardy etyczne i zapobieganie wykluczeniu społecznemu
- PLANETA: Wpływ na zasoby i środowisko
- DOBROBYT: Możliwość realizacji i uniwersalność
- MIEJSCE: Walory estetyczne i kontekst
Etapy i kategorie konkursowe
Konkurs ma dwa etapy – regionalny i globalny, a nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach.
Zaproszenie do udziału w konkursie i zgłaszania prac w Kategorii Głównej skierowane jest do architektów, inżynierów, planistów, urbanistów, firm budowlanych i przedsiębiorców – autorów projektów z dziedziny architektury, architektury krajobrazu, urbanistyki, infrastruktury, planowania, technologii budowlanej, inżynierii lądowej, wodnej i materiałowej. Prace zgłaszane w tej kategorii powinny charakteryzować się zaawansowaną fazą projektowania i wysokim prawdopodobieństwem realizacji. Do konkursu można też zgłaszać projekty, które już są realizowane, pod warunkiem, że prace budowlane nie rozpoczęły się przed 4 lipca 2016 roku. Dodatkowe punkty w konkursie zdobywają projekty o dużym poziomie uniwersalności, czyli takie, które z powodzeniem można zaadaptować, przenieść i zrealizować w dowolnym miejscu na świecie.
Konkurs w kategorii Nowe Pokolenie adresowany jest do studentów i absolwentów, osób w wieku do 30 roku życia. Tu nagradzane są innowacyjne projekty, wizjonerskie rozwiązania i twórcze idee bez względu na prawdopodobieństwo ich wdrożenia.
W konkursach regionalnych odbywających się w 5 regionach: Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji i Pacyfiku, na Bliskich Wschodzie i w Afryce przyznawane są 3 nagrody (Złoto, Srebro i Brąz), 4 wyróżnienia w Kategorii Głównej oraz 4 wyróżnienia w kategorii Nowe Pokolenie. Zwycięzcy konkursów regionalnych są automatycznie nominowani do współzawodnictwa o nagrodę główną w konkursie globalnym.
Metropol Parasol – taras widokowy w Sewilli w Hiszpanii – projekt niemieckiego architekta Jurgena Mayera laureat Bronze Award w konkusie LafargeHolceim Awards 2005 w regionie Europa.
Jury doceniło projekt za to, że w bardzo kompleksowy sposób pokazuje innowacyjne połączenie różnych funkcji kulturalnych i handlowych, jednocześnie ożywiając historyczny plac miejski. Projekt został zrealizowany w kwietniu 2011 roku. Przebudowany plac Plaza de la Encarnación jest nowym punktem orientacyjnym miasta i tworzy wyjątkową przestrzeń miejską w gęstej zabudowie średniowiecznego centrum Sewilli.
Nagrody
Łączna pula nagród w konkursie wynosi 2 miliony dolarów. Laureat nagrody głównej w konkursie globalnym otrzymuje 150 tysięcy dolarów. W konkursie regionalnym laureaci Złota, Srebra i Brązu w Kategorii Głównej otrzymują odpowiednie 100 tysięcy, 50 tysięcy i 30 tysięcy dolarów nagrody. Czworo wyróżnionych otrzymuje 20 tysięcy dolarów. W kategorii Nowe Pokolenie można wygrać od 10 tysięcy do 25 tysięcy dolarów.
Wymagania
Projekty w konkursie można zgłaszać do 21 marca 2017 roku do godz. 14.00. Przyjmowane są wyłącznie zgłoszenia przygotowane w języku angielskim i zarejestrowane za pomocą specjalnego formularza na stronie https://application.lafargeholcim-awards.org/.
Zgłoszenie musi być kompletne, czyli powinno zawierać: dane kontaktowe wszystkich członków zespołu projektowego, wszystkie dane techniczne, opis koncepcji i kontekstu projektu, uwzględniający 5 kluczowych zagadnień zrównoważonego środowiska, 5-10 rysunków, wizualizacji lub zdjęć projektu w wysokiej rozdzielczości wraz z podpisami oraz zdjęcia autora i innych członków zespołu w wysokiej rozdzielczości, z podpisami i oświadczeniem o przekazaniu praw do wykorzystywania wizerunku.
UVA de La Imaginación – zbiornik wodny jako przestrzeń publiczna, projekt Mario Camargo i Louisa Tombé z Kolumbii, laureat Global Gold Award w konkursie LafargeHolcim Awards 2015 oraz Gold Award w konkursie regionalnym w Ameryce Południowej. Projekt polegał na stworzeniu przestrzeni publicznej w obrębie zbiornika wodnego. Dwa olbrzymie zbiorniki wodne zostały zastąpione zupełnie nową infrastrukturą. Jury konkursu doceniło formę architektoniczną, która czerpie inspirację z historii miejsca, topografii i cech otaczającego terenu oraz struktury istniejących cystern i basenów. Dzięki temu interwencja w naturalne środowisko była minimalna. Realizację projektu zakończono w grudniu 2015 roku i stanowi część sieci 20 parków, z których ponad połowa została już otwarta dla lokalnej społeczności. Miejsce zapomniane i zaniedbane zmieniło się w miejsce nadziei.
Ocena projektów
Projekty są oceniane i nagradzane w zależności od ich lokalizacji. Inicjatywy konkurują w regionie, w którym zostaną zrealizowane, bez względu na pochodzenie autora/autorów.
Jury tworzą niezależni, renomowani przedstawiciele nauki, biznesu, branży budowlanej i organizacji społecznych. W Europie w skład jury sędziowskiego wchodzą:
- Harry Gugger – profesor na wydziale Architektury i Projektowania Miejskiego w Swiss Federal Institute of Technology w Lozannie, w Szwajcarii;
- Sandra Bartoli – współzałożycielka Büros für Konstruktivismus z Niemiec;
- François de Larrard – dyrektor naukowy działu Research & Development, LafargeHolcim z Francji;
- Anne Lacaton – dyrektor Lacaton & Vassal Architectes z Francji;
- Matthias Schuler – profesor na Wydziale Technologii Środowiskowych na Harvard University Graduate School of Design (gsd) w usa oraz założyciel Transsolar Energietechnik w Niemczech;
- Karen Scrivener – profesor i kierownik Laboratorium Materiałów Budowlanych w Swiss Federal Institute of Technology w Lozannie, w Szwajcarii;
- Yvette Vašourková – założycielka Centre for Central European Architecture (ccea) i dyrektor w moba w Czechach;
- Jane Wernick – dyrektor i główny inżynier w Engineers hrw z Wielkiej Brytanii;
- Marc Angélil – profesor na wydziale Architektury i Desingu w Swiss Federal Institute of Technology w Zurichu w Szwajcarii.
Świadomi potrzeb
Dzięki konkursowi LafargeHolcim Awards i innym projektom realizowanym przez LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction firma LafargeHolcim promuje ideę zrównoważonego budownictwa na całym świecie.
„Konkurs LafargeHolcim Awards nie tylko zwiększył świadomość, lecz także podniósł standardy działania w zakresie zrównoważonego rozwoju.” – przekonuje Alejandro Aravena, Partner Acrhitekt w Elemental Chile, Członek Zarządu Fundacji LafargeHolcim od 2013 roku i Laureat Nagrody Pritzkera 2016.
Koordynatorem konkursu w Polsce jest WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim, a patronat nad V edycją konkursu LafargeHolcim Awards objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich – SARP.
Szczegółowe informacje na temat kryteriów oceny prac konkursowych, laureatów minionych edycji konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronach: www.lafargeholcim-awards.org oraz www.fundacjawspolnie.pl.
Kontakt w sprawie konkursu: awards.pl@lafargeholcim.com